Сърбия не може да стане член на Европейския съюз, ако не реши въпроса с българската общност в Западните покрайнини. Ултимативното заявление направи в неделя вицепрезидентът Маргарита Попова при посещението си в Босилеград, съобщи БНР. Твърдата й декларация се разминава с официалната позиция на българското правителство, което само преди два месеца обяви, че подкрепя Сърбия в стремежа й да придобие статут на кандидат-член на ЕС, без да поставя изрични условия за правата на българската общност в Западните покрайнини.
Навръх Великден Попова официално откри Международния детски Великденски фестивал в Босилеград, който се провежда за 19-а поредна година. Тя се ангажира с ускоряване на процедурата за получаване на българско гражданство, както и с помощ за всички, които искат да кандидатстват във висши учебни заведения у нас. Това е първото официално посещение на президентската ни институция в Босилеград през последните 6 години. Предишният държавен глава Георги Първанов за последно бе в Димитровград през 2006 г.
"Сърбия ще стане член на ЕС, обаче без решаване на вашите въпроси няма как да се случи това. Старите преписки, които бяха натрупани назад в годините, до май месец трябва да бъдат приключени. Можем, заедно със Софийския университет, да направим една кампания, която да разясни на хората какво могат, къде могат да го направят", заяви на срещата си с българската общност Попова. Според последното преброяване през 2002 г. българите в Сърбия са малко над 20 000.
Посещението на Попова става в разгара на президентската кампания в Сърбия. В неделя изтече срокът за подаване на документи за регистрация на кандидатите, които трябваше да съберат не по-малко от 10 000 подписа в своя подкрепа. За основни фаворити се смятат подалият оставка президент Борис Тадич от Демократическата партия и неговият главен съперник Томислав Николич от Сръбската прогресивна партия. Президентските избори ще се проведат заедно с парламентарните и местните на 6 май. Мандатът на президента в Сърбия е 5-годишен и ако на първия тур никой не преодолее бариерата от 50%, се назначава балотаж след две седмици. На него няма минимален праг за преодоляване.
Президентските избори бяха насрочени, след като Борис Тадич се оттегли, преди да е изтекъл мандатът му, с цел "да освободи гражданите от необходимостта да се явяват два пъти за една година пред урните". Тадич има намерение да получи потвърждение, че политиката му на евроинтеграция, около която в Сърбия се водят много спорове, ще бъде одобрена от народа.
Човече, да им имаме ние тук проблемите на българите в сърбия.
Не се ли усещаш, че с това правят българите в българия на балами, които наистина имат ОГРОМНИ проблеми, ферщеен, понимайт?
Утре сигурно ще се биеш в гърдите болгар-болгар като се разврещи някоя марионетка за българи в румъния, турция и гърция
Още един почна да прави пиар на тия крадливи дупедавци.