:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 438,770,686
Активни 528
Страници 18,309
За един ден 1,302,066

Страсбург постави България под "засилено наблюдение"

Държавата е изпреварена само от Турция и Русия като доказани рецидивисти пред Европейския съд за правата на човека
България се класира на трето място сред 47 държави от Съвета на Европа (СЕ) по "засилено наблюдение" за неизпълнение на решенията на Европейския съд за правата на човека. На нея се падат 9% от казусите, докладвани като заслужаващи специално внимание от Комитета на министрите, който е изпълнителният орган на СЕ. Преди нашата държава се нареждат само Турция (13%) и Русия (12%), а в позорната десетка след нея са Украйна (8%), Италия, Молдова и Полша (по 7%), Румъния (5%) и Албания и Гърция (по 4%). На всички останали 37 държави в СЕ се падат 24% от делата под "засилено наблюдение".



Класацията е направена в доклад на Комитета на министрите, който обобщава резултатите от приложената за първи път през 2011 г. нова процедура за наблюдение на спазването на решенията на съда в Страсбург. Тя раздели казусите на три категории: под "засилено наблюдение", под "стандартно наблюдение" и "изолирани". В засиленото наблюдение попадат всички пилотни решения на съда, които показват по кои нарушения отделните държави са се превърнали в рецидивисти и са изчерпали търпението на съда. През 2011 г. Страсбург е издал само 5 пилотни решения, от които две се падат на България ("Димитров и Хамънов" за бавно правосъдие по наказателни дела и "Фингер" - за мудност по гражданско дело). В момента пред Комитета на министрите има 106 такива български дела, за които съдът вече се е произнесъл, но решенията му още не са изпълнени. Отделно има 26 дела за прекомерно използване на оръжие при арестите, 18 дела са за лоши условия в затворите, 10 дела са за липса на правна защита при експулсиране на чужденци и 4 дела са за недостатъчни гаранции за гражданските права при използване на специални разузнавателни средства. На засилено наблюдение подлежи изпълнението и на присъди, които изискват законови и структурни промени в съдебната система, както и индивидуалните казуси, които не търпят отлагане.

От няколко години България редовно е в първата десетка на държавите по брой осъждания за нарушени основни човешки права съгласно статистиката на съда. Сега обаче за първи път е огласена статистика и от Комитета на министрите, която показва, че държавата ни заема и водещо място по неизпълнение или бавно изпълнение на присъдите. Най-често става дума за забавени плащания на присъдени обезщетения.

Миналата година е имало 81 казуса, по които въобще не е било извършено дължимото плащане, 19 плащания са били закъснели, а 58 са били навременни. По брой на протаканията държавата е на 6-о място в европейската класация, изпреварена от Турция, Полша, Русия, Украйна и Италия. Именно забавянето на плащанията обяснява защо през 2011 г. държавата е дала по-малко обезщетения (731 302 евро), отколкото през 2010 г. (1 032 581 евро), въпреки че броят на делата, чието изпълнение се контролира от Комитета на министрите, е нараснал от 302 на 344. В тези бройки са се увеличили и т.нар. "водещи дела" с голяма значимост - от 98 през 2010 г. на 116 през 2011 г.

Двете пилотни дела от 10 май 2011 г. срещу България бяха съпроводени с изискването държавата да въведе в срок до една година национална система за обезщетяване на жертвите на нейното бавно правосъдие, за да не се трупат пред съда в Страсбург еднотипни казуси, където и без това в момента отлежават 600 жалби заради муден съд. Преди две седмици правосъдното министерство предложи промени в Закона за съдебната власт, които предвиждат обезщетения до 10 000 лева за пострадали граждани, без да се налага да водят специални дела. Сумата е съобразена с присъжданите обезщетения в Страсбург, вариращи най-често между 5000 и 15 000 евро. Според практиката на Европейския съд, която ще е определяща и за съдебния инспекторат, всяко дело, продължаващо над 6 години, ще се смята за забавено. С новата процедура българите ще имат възможност да претендират по-бързо, но за по-малки обезщетения - до 6 месеца от подаването на мотивирана жалба до съдебния инспекторат. Делата пред Страсбург продължават между 4 и 6 години. Така законопроектът създава процедура за изплащане на обезщетения, без да се минава през съда. Жалбите ще се разглеждат от своеобразен състав от един инспектор и двама експерти. Окончателното им решение ще се одобрява и от главния инспектор, който ще предлага на жалбоподателя споразумение за изплащане на обезщетение. Ако предложението бъде прието, той ще се лишава от право да съди държавата, но ако не е доволен, може да предприеме действия пред българския съд или пред съда в Страсбург.

17
6400
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
16 Април 2012 20:30
Без коментар ...
16 Април 2012 21:01
Боце, как е пич?
В челото на Еуропата сме а?
16 Април 2012 22:16



Пък защо ручахме жабетата за Беларус?
16 Април 2012 23:12
Двете пилотни дела от 10 май 2011 г. срещу България бяха съпроводени с изискването държавата да въведе в срок до една година национална система за обезщетяване на жертвите на нейното бавно правосъдие, за да не се трупат пред съда в Страсбург еднотипни казуси, където и без това в момента отлежават 600 жалби заради муден съд.

България трябва да бъде поставена под "засилено наблюдение" за престъпно правосъдие/ водене на поръчкови дела срещу неудобни/.
България трябва да бъде поставена под "засилено наблюдение" за възпрепятстване на жертвите на престъпно правосъдие да заведат дело в Стразбург.
На България и на българите само Господ може да им помогне. Дотам сме се докарали. Никой с нищо не може да ни помогне а и сами не можем да си помогнем.
17 Април 2012 01:15
Държавата е изпреварена само от Турция и Русия като доказани рецидивисти пред Европейския съд за правата на човека

Споко, и Турция и Русия ще изпреварим. Изпреварили сме ги, но в изнесената статистиката не влизат последните три години, което ни лишава от първото място.
17 Април 2012 02:39
А-а-а, не така! Защото напредъкът и успехите ни са безспорни. Понеже ни знаят характера, предупреждението е само за да не се отпускаме!
PS Предупреждавам, че ако и сега, след това изказване амбразурата не ме подкрепи и не ми вдигне палче, ще се отчая и повече няма да пиша мнения по тоя въпрос
17 Април 2012 08:11
Със страстно постановеното през „Страстната седмица” Решение № 6 от 11.04.2012г. по к.д. № 3/2012г., Конституционният съд:
* Отменя/бламира текст от Конституцията (чл.102, ал.2 вр. с ал.3) с тълкувателно решение, което е превишаване на правомощията и длъжностно престъпление съгласно чл.282 от НК. Съгласно чл.5, ал.2 „Разпоредбите на Контитуцията имат непосредствено действие.” и не могат да бъдат изменявани или отменяни с тълкувателни решения, което прави нищожно/противоконституционно инкриминираното Решение № 6 от 11.04.2012г. по к.д. № 3/2012г. – като противоречащо на основния закон и на чл.4, ал.1 от КРБ, и на Решение № 13 от 25.07.1996г. по к.д. № 11/1996г..
* В постановения акт е употребена неистина, което го прави документ с невярно съдържание инкриминиран от чл.311, ал.1 от НК. С постановеното инкриминирано решение се нарушава чл.121, ал.2 от КРБ, според който „Производството по делата осигурява установяването на истината.
* С гореизложените инкриминирани деяния се цели освобождаване на лица от следваща им се по закон наказателна отговорност (Първанов, Марин, Попова), с което се осъществява състава на престъпление против правосъдието, инкриминирано от чл. 294, ал.4 от НК.
* С гореизложените деяния се доказва участие на 11 конституционни съдии (Председател: Евгени Танчев, членове: Владислав Славов, Димитър Токушев, Благовест Пунев, Пламен Киров, Красен Стойчев, Георги Петканов, Ванюшка Ангушева, Цанка Цанкова, Стефка Стоева, Румен Ненков и докладчик Красен Стойчев) в организирана престъпна дейност – инкриминирана от чл.321, ал.2 от НК.
Повече за Националната Бойкофрения ГЕРБ (Глупостта Еволюирала в Религията на Безумието/Бандитизма/Българоубийство), от която СИЛогичНО боледува и съдебната система http://www.buda-la.com/articles/view/53
17 Април 2012 10:25
Аре стига с този Брюксел и Страсбург . Саде едните унгарци им казват истината в очите, ега си политиканите.
17 Април 2012 10:36
17 Април 2012 11:12
Страх ги е да не прихванат "срамни" буби!
17 Април 2012 11:47
Тая година бронз, догодина - злато!

Гаранция - ГЕРБ!
17 Април 2012 12:40
фортинбрас,
17 Април 2012 13:00
Дрън дрън, янина.
Ква наказателна отговорност, като става дума за парламентарна комисия.
Па тая истина, де щял да я установява КС, предполагам кат я установи и че постанови по пет-шест века на некоя от страните. Ма ней ясно дъл на се парламент ил само на вносителите
Не ви ли писнА. То верно доста време беше истерия по страниците, ма чек толкуз
17 Април 2012 13:24
Просто още веднъж ни казват, че нямаме съдебна система и правосъдие.
17 Април 2012 14:43
Една прашинка малка

„...но в изнесената статистиката не влизат последните три години, което ни лишава от първото място.”

Все пак сме на първо място – в ЕС. Вечно скромничим.
17 Април 2012 15:34
"България се класира на трето място сред 47 държави от Съвета на Европа (СЕ) по "засилено наблюдение" за неизпълнение на решенията на Европейския съд за правата на човека" Това за сегашното управление на страната ли се отнася, или за управлението на тройната коалиция? В Страсбург наясно ли са кой управлява България в момента и на какви позиции в Европа е изведена в момента?
17 Април 2012 18:54
Яли,пили,плащали,плакали
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД