Деветима български рейнджъри, служили в Кандахар, ще съдят държавата заради несправедлив процес, след който са били дисциплинарно уволнени. Това съобщи пред "Сега" адвокат Снежана Стефанова, защитник на пострадалите. Жалбата им ще бъде заведена в Европейския съд по правата на човека в Страсбург през следващия месец.
На 4 януари 2009 г. 11 души от българския контингент в Афганистан получават заповед от прекия си началник лейтенант Иван Комитов да разпънат охранителна мрежа на едно от КПП-тата на базата. На практика те трябва да довършат работата на турска строителна фирма. Идеята на защитното съоръжение е да спира евентуални атаки към пистата на летището в Кандахар. Тази зона обаче е високорискова, според войниците за 6 месеца там са паднали 130 ракети, а те са изпратени без каски, бронежилетки и автомати. Били са въоръжени само с пистолети. "Просто не знам каква по-голяма опасност, при положение че ние сме били там, без да са проверени трите камиона, които се намираха на мястото. Там нямаше вишка с картечари, които да ни охраняват", разказа пред Би Ти Ви редник Красимир Кралев.
Деветима души от групата отказват да изпълнят заповедта. Двама от тях първоначално започват работа, но след това също спират. В ситуацията се намесва зам.-командирът на ротата капитан Георги Енчев. Според войниците той им крещял и ги обиждал и заплашил, че ще им счупи главите, ако не работят. В крайна сметка заповедта е изпълнена няколко часа по-късно. След това са извикани от командира и им е казано, че не могат да пускат жалби срещу отношението на офицерите и ще считат случая за приключен.
Военната прокуратура обаче се самосезира и започва разследване. Деветимата са осъдени на по една година условно и са уволнени дисциплинарно от армията. Другите двама са само свидетели. Присъдата е потвърдена на три инстанции. Според уволнените обаче те не са получили справедлив процес. "Процесът е проведен по военному. Всички доказателства, които обвиняемите са поискали да бъдат разгледани, са отхвърлени. Това говори за предубеденост на съда. Тук изобщо не споменавам обидите, които са им нанесени", коментира един от защитниците на групата уволнени адвокат Михаил Екимджиев. Според прокурора по делото полк. Елин Алексов обаче всички посочени от обвиняемите доказателства са присъединени към досъдебното производство. "Може съдът да е отказал да приеме някое, нямам спомен", заяви той. Според него преценка за риска се прави от командирите, а не от войниците. "Те имат право да не изпълнят заповед само ако им вменява извършване на престъпление", коментира обвинителят. По думите му най-тежкото наказание за такова провинение е доживотен затвор без право на замяна.
|
|