Прехвърлянето на контрола на профилактичните прегледи върху трудовите инспектори излиза извън рамките на закона, предупреди бившият социален министър и експерт в трудовите правоотношения Иван Нейков. "Общите профилактични прегледи по никакъв начин не касаят отношенията работник - работодател, които единствени са обект на контрол на трудовите инспектори", обясни Нейков пред "Сега". Бизнесът е длъжен да осигурява периодични прегледи на персонала си, но при специалисти, определени от службите по трудова медицина според условията на труд, и не всяка година, а на 3 г. и на 5 г. според възрастта на служителя.
Заради нежеланието на българите да ходят на профилактични прегледи при личните си лекари, през уикенда шефът на здравната каса Пламен Цеков лансира идеята прегледите да се заверяват от трудовите инспектори. Така излиза, че работодателите ще трябва да следят хората си дали ходят редовно на профилактика, иначе има вероятност да бъдат глобени, задето не са поискали документ за преминат преглед. Вчера и здравният министър Десислава Атанасова, и Цеков твърдяха, че в никакъв случай не се вменяват нови задължения на бизнеса. Напротив - признаването на прегледите при джипито от службите по трудова медицина щяло да спести пари на бизнеса, тъй като той щял да плаща за по-малко дейности. Цеков обаче уточни, че прегледите при специалисти, които НЗОК не плаща, остават към работодателите. Това ще рече, че бизнесът пак ще плаща почти всичко, тъй като профилактиката при джипито е твърде обща и не зависи от условията на труд.
ПОЗИЦИИ
Социалният министър Тотю Младенов, който е бил и шеф на ГИТ, обаче обяви идеята за резонна. "Помолих да ми дадат писмено предложенията, за да насроча заседание на Националния съвет по безопасни условия на труд", коментира Младенов. От бизнеса чакат да видят конкретните предложения. "Всичко е въпрос на това кой ще плаща музиката. Ако сме ние - не. Ако не сме, може да се обсъди", обясни изпълнителният председател на БСК Божидар Данев.
|
|