Проектът "АЕЦ Белене" е управляван скандално зле и при тотално погазване на Закона за обществените поръчки, стотици милиони евро са похарчени без договор, но с анекси, а само за 6 години цената му е скочила над 2.5 пъти - от 4 млрд. до над 10 млрд. евро. Това разкриват двата доклада, които вчера бяха публикувани от правителството и трябваше да са негови основни козове в несъстоялите се дебати по провалилия се вот на недоверие.
Цената от 10.35 млрд. евро фигурира в анализа на банката HSBC, която през април 2011 г. кабинетът "Борисов" нае за свой консултант по мегапроекта. Вчера изненадващо се появи и друг документ - одитът на Агенцията за държавна финансова инспекция, от който става ясно, че през 2006 г., когато проектът "Белене" се възражда, руската "Атомстройекспорт" е предлагала да изгради атомна централа с два енергоблока за малко над 4 млрд. евро. До договор между АСЕ и НЕК обаче не се стига - главно заради спорове и неясноти по финансовите въпроси. Обществената поръчка се оказва недовършена, а дори и към днешна дата между НЕК и АСЕ има само споразумение, че ще водят преговори за подписване на договор. На практика 6 години ядреният проект "Белене" е управляван с анекси - 14 на брой.
На 40 страници ревизорите описват как в отсъствието на договор между възложителя НЕК и главния изпълнител "Атомстройекспорт" само по силата на анексите са платени около 450 млн. евро. За 6 дни финансовите експерти са успели да проверят огромната документация за Втора атомна, да подредят фактите и да установят, че проектът плаче за прокурор. За повечето анекси няма дори решения на съвета на директорите на НЕК, а подписите са полагани от изпълнителните директори.
Вчера премиерът Борисов коментира в парламента: "Сега вече, когато имаме цена от 10.35 милиарда евро, или над 22 милиарда лева, можем да цитираме г-н Кириенко, който казва: "Как ще договорим крайна цена не беше окончателно решено. Имахме много преговори по този въпрос и днес смятам, че беше грешка, в това число и наша, че това остана неуточнено. В резултат на това се оказахме в задънена улица, защото е ясно, че цената не е 4 милиарда евро и няма утвърдени и от двете страни правила, по които да се определи новата цена."
След 2006 г., когато двете компании подписват споразумение, с допълнения към него започва голямото харчене - въпреки че ЗОП изобщо не допуска възложителят да поръчва и да плаща по поръчка, за която няма договор. Въпреки това и при тройната коалиция, и при сегашната власт НЕК е получавала благословия да поема финансови ангажименти за "Белене" и да плаща.
Има и друго тежко нарушение, свързано с демонтажа на старото оборудване в Белене и разчистване на площадката за строеж на блокове от по-ново поколение. Тези дейности не са били включени в предмета на конкурса от 2006 г. за избор на изпълнител на АЕЦ "Белене", но въпреки това са възложени отново на АСЕ. Руската компания е получила 109 млн. евро за разчистването, установили одиторите. За такива огромни обеми задължително се прави обществена поръчка, повелява ЗОП. "Допълнение 3 е за дейности, извън обхвата на офертата на "Атомстройекспорт". Стойността на допълнение 3 от 10.6.2008 г. надвишава близо 2000 пъти, или това са 200 000% прага, на който трябва да се провежда процедура по действащия към онзи момент закон за обществените поръчки", коментира вчера в Народното събрание премиерът Борисов.
Малко след като обяви решението на МС за прекратяване на проекта, премиерът пророкува, че рано или късно ще има вкарани в затвора заради сделката, и нареди на министрите си да изпратят на прокуратурата всички материали и да питат защо няма повдигнати обвинения.