Министър Цветанов и шефът на БОРКОР Румен Миланов обещаха вчера структурата да заработи до средата на тази година. |
Първоначално Борисов обяви, че маха Миланов от тези два поста, и изрично натърти, че го оставя директор на Центъра за превенция и противодействие на корупцията и организираната престъпност към Министерския съвет (БОРКОР) "със задача да ускори и активизира работата му". Същото обяснение даде и пред журналисти в парламента, като от думите му се разбра, че иска Миланов да се концентрира върху тази си работа. Няколко часа по-късно обаче официалното съобщение на правителството бе променено и Миланов беше свален и от поста в БОРКОР.
"Това са съветници в моя кабинет, които съм преценил, че към момента не могат да ме съветват, и търсим по-бързо и оперативно ниво", коментира вчера Борисов почти едновременното освобождаване на Киров и Миланов. Много пъти премиерът е показвал, че в тази сфера всъщност никой не може да го съветва, и винаги се е приемало, че на тези позиции слага или свои близки, или хора, които иска да контролира.
Причината за махането на Миланов може да е задочният спор, който се разгоря за това дали да има отделен закон за националната сигурност или не. Миланов лансира варианта да има такъв закон, както и да има отделен вицепремиер, който да координира специалните служби. Срещу това обаче се обяви МВР. В момента вицепремиерът Цветан Цветанов отговаря за силовия сектор в правителството. Евентуално преформатиране би орязало неговите правомощия. Затова и съмненията са, че именно МВР шефът стои зад махането на Миланов. Последният е също много близък на Борисов, и то от години. Миланов заемаше високи постове в системата на вътрешното ведомство и службите за сигурност. В началото на кариерата си бе в КАТ, а възходът му тръгна през 1997 г., когато стана зам.-директор на националната полиция. През 1999 г. зае директорския пост в жандармерията. От 2000 г. Миланов е шеф на НСБОП, а от 2005 до 2007 г. оглави НСО. Накрая се пенсионира, а след това стана и съветник на Борисов.
ДЕБАТ
Очаква се тези дни да има и Консултативен съвет по национална сигурност при президента, чиято основна тема да е именно реформата на сектор "сигурност". Вече няколко пъти бе обявено, че Националната разузнавателна служба ще мине под шапката на правителството, а Националната служба за охрана ще остане при президента. Досега и двете бяха към държавния глава. Ще има дебат и дали и какви закони да има в сферата на сигурността. Досега с координацията за изработване на различни проекти бе натоварен именно Миланов. След неговото освобождаване не е ясно кой ще прави това.