Финансовият министър Симеон Дянков, който е най-яростният борец за ограничаване на отпуските в администрацията, понеже били твърде големи, се оказа осъден за дискриминация заради малки почивки. Комисията за защита от дискриминация се произнесе, че заповедта на вицепремиера от 26 януари 2010 г., с която той определя само 1 ден допълнителен отпуск за повечето държавни служители, ги поставя в дискриминационно положение спрямо работещите на трудов договор във ведомството. За тях важат разпоредбите на Кодекса на труда, които определят минимум 5 допълнителни дни отпуск.
В закона за държавния служител е записано, че може да се дават до 12 дни по преценка на органа по назначение. Това е правното основание, на базата на което Дянков е определил само ден повече. Той е отпуснал по 5 дни само на секретарките и на част от обслужващия персонал във ведомството си, пише негов служител до КЗД, по чиято жалба е решението. Дискриминационната заповед на министъра е до края на 2011 г., тъй като от януари т.г. с нова са определени 5 дни за всички чиновници във ведомството.
ДЕЖА ВЮ
В началото на годината премиерът Бойко Борисов и вицето му Дянков отново подеха темата за дългите отпуски в администрацията заради големите обезщетения, които трябва да се плащат при съкращения покрай неизползваните дни. Двамата изтъкваха аргумента, че на държавните служители им се полагат 12 дни, докато на наетите по трудови договори - само 5 дни. Под благородния мотив "за изравняване на правата" правителството взе решение държавните служители да получават само 5 дни допълнителен отпуск, а в останалите 7 да се обучават. Решението обаче излезе като препоръка и се изпълнява само със заповеди на ръководителите на структурите без промени в закона. В същото време отпуските на висшите служители, които са основният проблем, остават големи - 30 дни, тъй като те се назначават по закона за администрацията, а размерът на почивките им е гарантиран от наредбата за отпуските.
|
|