Премиерът еднолично поема координацията на спецслужбите като председател на Съвета по сигурността към Министерския съвет, стана ясно след вчерашното първо заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) към президента, откакто Росен Плевнелиев пое поста. Отхвърлена е била идеята координацията на спецслужбите да се повери на трети силов вицепремиер. "За вицепремиер пред мен никога не е говорено", ядоса се на въпроса Борисов. И добави, че тези предложения били "сложени в доклада от хора, които вече не са по постовете си", визирайки бившите си съветници Румен Миланов и Кирчо Киров. Участниците в КСНС постигнали консенсус, че министър-председателят не може да прехвърля тези свои правомощия на друг. Съветът няма да управлява или кадрува в службите, изрично подчерта Плевнелиев. На въпроса кой тогава ще го прави, премиерът отвърна: "Аз".
Реформата в сектора на сигурността съществено ще се забави след вчерашното решение до края на т.г. правителството да внесе в парламента общия закон за националната сигурност и специализираните закони за Националната разузнавателна служба (НРС), за Националната служба за охрана (НСО) и за служба "Военна информация" към МО, а до април 2013 г. те да бъдат приети. Това на практика означава, че реформата ще започне непосредствено преди парламентарните избори догодина. Първоначалното намерение на ГЕРБ бе това да стане веднага след встъпването в длъжност на новия президент.
След заседанието на КСНС премиерът съобщи, че вицето му и вътрешен министър Цветан Цветанов е оттеглил предложенията си, без да поясни кои точно. По-късно самият Цветанов обясни, че е оттеглил частта от доклада, която предвижда възможност при отсъствие на премиера от страната той да упълномощава ресорния вицепремиер да ръководи Съвета по сигурността към МС. От обясненията му не се разбра дали се отказва от идеята да има второ, неформално звено за координация на дейността на службите, което да се оглавява от секретаря на Съвета по сигурността към МС - пост, който в момента заема бившият съветник и близък на Цветанов Георги Кръстев. Тъкмо тази идея стана повод да се говори за свръхконцентрация на власт в ръцете на вътрешния министър.
Политическите сили се разбраха НРС да мине под шапката на изпълнителната власт, а само НСО да остане на подчинение на президента. "Има воля да се провежда единна политика в сектор "Сигурност", заяви след заседанието Плевнелиев. Той определи това решение като знаково за България. "След 22 г. работа в сивия сектор на няколко служби ние излязохме с национална позиция и ясни срокове", коментира държавният глава. Съгласие има и за осъществяване на парламентарен контрол върху реформите в сектора.
-------БЕЗ КОНСЕНСУС
По въпросите на енергийната сигурност обаче не бе постигнат пълен консенсус. Членовете на КСНС, с изключение на БСП, са се обединили около становището, че енергийната сигурност на страната минава през намаляване на зависимостта й от внос на енергийни ресурси и през диверсификация на източниците, включително чрез концесиониране на собствени находища. Държавна програма за насърчаване на инвестициите в енергийната ефективност, ускоряване на междусистемните газови връзки и удължаване на живота на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" също са част от тези мерки.