:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,710,193
Активни 668
Страници 21,123
За един ден 1,302,066

Премиерът поема еднолично надзора върху спецслужбите

Реформата в сектор "Сигурност" се отлага за края на мандата
Снимка: Борислав Николов
Вицепремиерът Цветан Цветанов не се отказва от идеята си да има второ ниво на надзор върху спецслужбите, което да се оглавява от бившия му съветник и кумец Георги Кръстев. Вчера премиерът Бойко Борисов и началникът на президентския кабинет и бивш шеф на ДАНС Цветлин Йовчев (до него) не изглеждаха притеснени от опасността за свръхконцентрация на власт в ръцете на вътрешния министър.
Премиерът еднолично поема координацията на спецслужбите като председател на Съвета по сигурността към Министерския съвет, стана ясно след вчерашното първо заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) към президента, откакто Росен Плевнелиев пое поста. Отхвърлена е била идеята координацията на спецслужбите да се повери на трети силов вицепремиер. "За вицепремиер пред мен никога не е говорено", ядоса се на въпроса Борисов. И добави, че тези предложения били "сложени в доклада от хора, които вече не са по постовете си", визирайки бившите си съветници Румен Миланов и Кирчо Киров. Участниците в КСНС постигнали консенсус, че министър-председателят не може да прехвърля тези свои правомощия на друг. Съветът няма да управлява или кадрува в службите, изрично подчерта Плевнелиев. На въпроса кой тогава ще го прави, премиерът отвърна: "Аз".

Реформата в сектора на сигурността съществено ще се забави след вчерашното решение до края на т.г. правителството да внесе в парламента общия закон за националната сигурност и специализираните закони за Националната разузнавателна служба (НРС), за Националната служба за охрана (НСО) и за служба "Военна информация" към МО, а до април 2013 г. те да бъдат приети. Това на практика означава, че реформата ще започне непосредствено преди парламентарните избори догодина. Първоначалното намерение на ГЕРБ бе това да стане веднага след встъпването в длъжност на новия президент.

След заседанието на КСНС премиерът съобщи, че вицето му и вътрешен министър Цветан Цветанов е оттеглил предложенията си, без да поясни кои точно. По-късно самият Цветанов обясни, че е оттеглил частта от доклада, която предвижда възможност при отсъствие на премиера от страната той да упълномощава ресорния вицепремиер да ръководи Съвета по сигурността към МС. От обясненията му не се разбра дали се отказва от идеята да има второ, неформално звено за координация на дейността на службите, което да се оглавява от секретаря на Съвета по сигурността към МС - пост, който в момента заема бившият съветник и близък на Цветанов Георги Кръстев. Тъкмо тази идея стана повод да се говори за свръхконцентрация на власт в ръцете на вътрешния министър.

Политическите сили се разбраха НРС да мине под шапката на изпълнителната власт, а само НСО да остане на подчинение на президента. "Има воля да се провежда единна политика в сектор "Сигурност", заяви след заседанието Плевнелиев. Той определи това решение като знаково за България. "След 22 г. работа в сивия сектор на няколко служби ние излязохме с национална позиция и ясни срокове", коментира държавният глава. Съгласие има и за осъществяване на парламентарен контрол върху реформите в сектора.

-------БЕЗ КОНСЕНСУС

По въпросите на енергийната сигурност обаче не бе постигнат пълен консенсус. Членовете на КСНС, с изключение на БСП, са се обединили около становището, че енергийната сигурност на страната минава през намаляване на зависимостта й от внос на енергийни ресурси и през диверсификация на източниците, включително чрез концесиониране на собствени находища. Държавна програма за насърчаване на инвестициите в енергийната ефективност, ускоряване на междусистемните газови връзки и удължаване на живота на V и VI блок на АЕЦ "Козлодуй" също са част от тези мерки.
18
2955
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
25 Април 2012 19:43
Надмина и Тодор Живков. И се окопава да го задмине и по години на господстване.
25 Април 2012 19:51
Премиерът поема еднолично надзора върху спецслужбите

както го е правил двойникът МУ. А само как завършва магистралния му път на площад в Милано-надолу с главата...Пу,Пу...
http://www.monitor.bg/img/?id=232821&sz=0&cut=yes
25 Април 2012 20:29
Боко хубаво се окопава, ама ако матр'яла вземе, че качи пак БСП на власт догодина? Барабар със службите подръка? Съпругът на г-жа Плевнелиева с лека ръка изпълни марионетските си задължения и даде службите на Боко, но бг-народът е непредвидим и хич не е сигурно, че Боко ще е вечен.
25 Април 2012 20:32
Самовлюбеният глупак не усеща как го обхващат пипалата на амбициозния глупак...
А финалът...
-------------------
Блогът на Генек
25 Април 2012 20:54
И шуробаджанашкото дружество наречено разузнаване премина в здрави ръце. Изпитани кадри на комунистическа олигархия. Имат навсякъде компании, от които крадат като за последно и ги защитават политици делящи тлъстия пай с тях. Да видим как ще ги оправи - както всичко - поне да вземе да им построи една магистрала от Бъкстон до Министерския съвет.
25 Април 2012 21:36
Сетих се за тия тримата Натисни тук
25 Април 2012 23:16
На въпроса кой тогава ще го прави, премиерът отвърна: "Аз".

- „L’Etat c’est moi!” („Държавата, това съм аз!”
26 Април 2012 00:03
Господа,
Това правителство нали все още "не знае" на кого е продало "Булгартабак"

Сещате ли се за какъв зверски т@@@к става въпрос

Това неизживяното детство на тиквун и млн и кусур ненормалници много скъпо има да ви се връзва.

Съвсем друга тема очевидния опит да се стъпче всеки един механизъм за взаимен контрол и разделения на властите .
(Масовката боков избирател тоталитарния модел яко ги влече, и концепцията Цар Тиквун въобще не ги смущава).

Самата идея за толкова много и толкова концентриран контрол, в ръцете на толкова прост и неук човек е толкова абсурдна, чее ........
26 Април 2012 00:31
/:/ "Премиерът поема еднолично надзора върху спецслужбите"
.............................................................................
Законно или НЕзаконно е това?!
Само пиТам- не пиПам!
26 Април 2012 08:43
Начи той ще чете вече разпечатките от подслушванията в Парламента.
26 Април 2012 08:57

Самата идея за толкова много и толкова концентриран контрол, в ръцете на толкова прост и неук човек е толкова абсурдна, чее ........

Абсурдна, абсурдна? Колко да е абсурдна? Имаме такъв пример - положителен - в близката история
26 Април 2012 09:40
Е то нали това е целта.
26 Април 2012 11:18
За кой ли път на повърхността излиза политическият аспект- възможността тайните служби да бъдат ползвани за политически цели. В улегналите демокрации те са ефикасно изолирани от политиката. Всичките български „гейтове” от последните години, скандалите около подслушвания и проследявания, неясната граница между внедряване на агенти и сътрудничество с нелегални структури (Бойко Борисов, Алексей Петров), а в крайна сметка и еврата, които по-рядко на светло и по-често на тъмно се наливат - целият този миш-маш може да спре да се бърка само с обща политическа воля. За нещастие българските "законодатели" отново не пожелаха да очертаят ясно компетенциите и отговорностите, нито да осигурят прозрачността и контролът.
И доколкото на единия номер на "Дондуков" домакин е Чехлю, а на другия - ноторна мутра, очаквам в най-близко бъдеще нови "гейтове".

26 Април 2012 11:41
Край с флашките на патрашките...
26 Април 2012 15:44
на политически език това е известно като "дворцов преврат",независимо че е дело на санчо панса
26 Април 2012 16:33
Doсtore, страхувам се , че имаш нужда от помощ... Овчия възторг, как в улегналите демокрация службите били изолирани от политическия процес, минава за матриала в графата клишета, с които ни заливат всеки ден. Спецслужбите в тези т.нар. улегнали демокрации се ползват и то как.....В това число и за вътрешнопартийни борби.Затова и всяка нова власт си идва с нов шеф на службите. От малките винтчета нищо не зависи .
26 Април 2012 17:12
Бъркаш политическото ръководство с апарата.
И изобщо нямаш представа за възможностите на цивилния контрол над службите.
26 Април 2012 22:39
неясната граница между внедряване на агенти и сътрудничество с нелегални структури (Бойко Борисов, Алексей Петров)

Барабойко никогиш не би могъл и да си помисли да бъде "внедрен агент" или сътрудник.
профилът му не го позволява - егонцентричната позиция на хвалипръцко го елеминира още на процеса планов подбор.

Що се отнася до благо споменатия "положителен пример от близкото минало",
смея да отбележа пред всички апологети на "добрите стари времена",
че дори и тогава разделението се е спазвало и се е спазвало по причина.

Имаше една приказка ... че съревнованието и враждата между флота и армията следва да се поддържа - за да може в случай на бунта да накараш едните да стрелят срещу другите.
управлението на държавата - и основните принципи не са кой знае колко сложно дело.

Проблем че не са за подчертано прости хора.

И все пак - според ГЕРБ на кого продадоха Булгартабак ?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД