:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,568
Активни 653
Страници 20,498
За един ден 1,302,066

Проблемните заеми отбелязаха огромен ръст през март

Само за месец просрочените и преструктурираните банкови кредити се увеличиха с 400 млн. лева и вече гонят 10 милиарда
Проблемните кредити са пораснали отново през март, при това с огромна сума - близо 400 млн. лева. Вчера БНБ публикува новите данни за влошаващо се състояние на портфейлите на банките и на техните длъжници, които само подкрепят общите опасения за нова рецесия. Статистиката показва, че към 31 март заемите, които са силно просрочени, преструктурирани са или са направо безнадеждни, вече са почти 9.7 млрд. лева. Всички раздадени кредити са 41.4 млрд. лева. Т.е. една четвърт от финансирането, отпуснато от банките, е под висок риск заради временни трудности или трайна невъзможност на фирми и граждани да си погасяват задълженията.

Подобен скок на проблемните заеми в България досега е имало само веднъж - през април 2010 г. Тогава лошите и преструктурираните кредити само за месец се изстреляха с 424 млн. лева нагоре. Сега скокът е с 394 милиона.

Най-драматично растат просрочените задължения на бизнеса. Проблемните фирмени заеми вече са цели 25.46%. Расте и делът на трудните за обслужване жилищни заеми, които през март за първи път надминаха 20%. Само при потребителските има лек спад, който обаче може да се дължи и на това, че банките са отписали безнадеждните вземания и са ги сложили в графата "загуби".

Влошаващите се резултати не са изненада. Банкери и анализатори от месеци коментират, че пикът на просрочията още не е достигнат и тенденцията няма как да се пречупи, при положение че икономиката влезе в рецесия и безработицата расте.

"Най-добрият изход от ситуацията е икономиката на страната да започне да се възстановява, заетостта и доходите да започнат да нарастват, фирмите да имат повече поръчки и приходи и безработицата да намалее. Това ще възстанови търсенето на кредити, както и ще подобри обслужването на старите задължения. В момента най-важно е да има нов бизнес, защото по този начин най-бързо и лесно ще преодолеем спада на доходите и ще "преглътнем" по-лесно лошите портфейли", коментира пред Инвестор.бг Петя Димитрова, директор на Пощенска банка.

Но няма основания за оптимизъм за близките месеци. Повечето основни икономически партньори на България - страни от ЕС, изпадат отново в рецесия, износът на предприятията ни започна да губи темпо, промишлеността също закъсва, а безработните вече са над 12%. На този фон е изненадващо и радващо, че все пак има известен ръст на кредитите. Обемът на банковото финансиране се е увеличил с 323.26 млн. лв. до 41.4 млрд. лв. към 31 март.

В същото време поради липсата на качествени проекти много български банки продължават да връщат пари към майките си в чужбина, показва още статистиката на БНБ. За последните 12 месеца трезорите са намалили външните си дългове с над 1 млрд. евро.

Банкерите успокояват, че българската финансова система е стабилна, банките си имат солидни резерви и буфери и могат да понесат и по-големи проценти лоши и преструктурирани кредити. Еврокомисията, МВФ и други чужди наблюдатели и партньори също на този етап не виждат основания за тревоги.





46
4320
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
46
 Видими 
25 Април 2012 20:11
...Най-добрият изход от ситуацията е икономиката на страната да започне да се възстановява, заетостта и доходите да започнат да нарастват, фирмите да имат повече поръчки и приходи и безработицата да намалее. Това ще възстанови търсенето на кредити, както и ще подобри обслужването на старите задължения...

Ей, абе имах аз подозрения, че май е по-добре да си млад, богат и здрав, отколкото стар, беден и болен, ама добре че въпросната банкерка ме светна, че да се убедя.
Още по-добре, че ме светна, че основната полза да си млад, богат и здрав е... да си плащаш заемите към Пощенска.
Абе наистина ли на територията настъпва масово изпростяване, или просто тоталния НЕпрофесионализъм е обхванал всички нива на упшравление (най-малкото - защото простаците не допуъскат други да виреят около тях)? То от месеци не съм чел изказване без изцепка или с обикновена простотия - Рапонья го изключвам - той е неизчерпаем...
Колкот до информацията - хе, че то се очакваше от 2008-а насам поне, ама пуст бългериън оптимизъм...
25 Април 2012 20:23
А аз чакам да видя когато лошите кредити логично стигнат 50%, как пак банкерите ще продължат да обясняват как банковата система има буфери и е стабилна.
Като китайски порцелан...
25 Април 2012 20:23
Банкерите успокояват, че българската финансова система е стабилна, банките си имат солидни резерви и буфери и могат да понесат и по-големи проценти лоши и преструктурирани кредити.

Когато проблемните кредите прескочиха 10%, банкерите казаха, че буферите могат да издържат до 15-18%. Когато прескочиха 15-17% казаха, че могат да издържат и до 25%.
Ето, вече са 25%, но пак ни успокояват с буфери. И 50% да станат пак ще наливат лимонада в ушите за буфери. Но, така е, щом е забранено банка да фалира както всеки един друг пазарен субект.
.
Впрочем от статията излиза, че в тези 25% лоши кредити не влизат отписаните от банките като загуби. Интересно, колко ли са те за да ги прибавим към лошите? А колко ли са "покрити" с обезпечения като панелки , оценени на 1300 евра/квадрата,които банките не могат да шитнат и на половин цена?
.
Изобщо води ни, партийо любима, към светли бъднини води.
25 Април 2012 21:10
Интересен е този проблем. той не се коментира много от овластените. Но ако е такъв-къде е надеждата? Виденовата зима все пак е била грижливо подготвена и дирижирана. сагашното лято може да се окаже изненада Накъде?
И дали има надежда че властта поне е егоистична? Да направи някакви магии и да не допусне фалита?
25 Април 2012 21:14
както съм писал и друг път това е логично. Занапред ще има и още върхове няма как да се промени. И дощато цялата икономика страда и се срива баМките направо процъфтяват все едно не оперират у нас. Немедлено да се изнесе това "успешно" ноу хау в чужбина. Да се командироват титани като Искров Хъпръцкумян ,Ягадин и още знайни и незнайни финансови факири за да го въведат по света не само у нас. Само така цялата планета не само ще цафне ами и ще върже.
25 Април 2012 21:53
Ориентацията на народа е правилна!
Имаме спомен от 96/7-ма година, така че... теглете кредити дами и господа, докато банките все още дават!
После.. ами после банките да му мислят, кому ще продават ипотекираните ви апартаменти.
25 Април 2012 22:48
Аз да взема да си изтегля авоарите...
26 Април 2012 00:02
Ако продължат да вдигат лихвите, ще стигнат и 50% лошите кредити.
26 Април 2012 00:53
Нормално ли е у нас лихвите по ипотеките да са над 10 %, а в страните от ЕС - до 5-6 %?
И това при най-ниските доходи в Европа.
Много издържахме!
26 Април 2012 01:11

OLDMAD
25 Апр 2012 21:53

Ориентацията на народа е правилна!
Имаме спомен от 96/7-ма година, така че... теглете кредити дами и господа, докато банките все още дават!
После.. ами после банките да му мислят, кому ще продават ипотекираните ви апартаменти.

Тц, Олде! Нищо общо с виденовото време.Тогава и хората и икономиката имаха резерви. Сега няма. В момента банките увеличават лошите кредити защото ако придобият залога по тях ще взривят и без това съсипания имотен пазар. Банката няма какво да прави апартаменти, те за нея са чист разход, а в момента тя не може да ги продаде на никого. Банкерите сами се вкараха в този омагьосан кръг. За да има имотен пазар трябват кредити, а в момента те липсват или са ужасно скъпи. А ако пуснат на пазара огромното количества заложени апартаменти пазара ще се срине и кредитите им ще намалеят с пъти и ще фалират строителите.... та така. Единственият изход е да се появи повишено търсене на имоти, за да може цените да тръгнат нагоре. А това може да стане само или с появата на търсене (подобно на английското преди години) или с шоково повишаване но доходите на населението. Но това второто доката фридмановото изтърсаче ни е фин мин. никога няма а стане. Затова икономиката бавно се свлича в пропастта барабар с банките. Другият изход е... война - тя ще нулира ставките.
26 Април 2012 04:22
Олда много правилно ви е казал, помнете виденовата зима и теглете заеми , за да не пищите после че другите са станали кредитни милионери , а вие сте си загубили паричките!
26 Април 2012 07:04
На кой му пука... Важното е, че банкерите си взимат техните 200 000 кинта на месец, да?
26 Април 2012 08:17
rokosovski 26 Април 2012 01:11 - Всъщност банките ако си реализират обезпеченията ще бъдат по-добре даже и при продажба на 1 лев. Защото тогава вече няма да има нужда да държат провизии. Проблемът е за неизрядните кредитополучатели, че остават да висят с дълг.

Или просто провизиите са счетоводен трик - пишат в капитала някакви други имотчета - административни сгради и други, на които също може да им падне цената. Всъщност отдавна е паднала... Въздух под налягане май е работата.
26 Април 2012 08:19
Всъщност голям проблем с цените на обезпеченията за банките не би трябало да има. Проблемът при тях, че голяма част от тези банки инвестираха в имоти. Вместо само да раздават кредити.
26 Април 2012 08:57
Някак не се връзва. Уж бяхме си наченали спестяванията, пък се оказа, че дължим повече отколкото имаме да вземаме
26 Април 2012 09:04
Аз да допълня анализаторите, дето подканят да се теглят кредити в момента и да се изтеглят влоговете. То това като първа стъпка е крайно хитроумно. Обаче поставя се въпроса какво да правим с взетите на заем пари дето ще им текат лихви ще им искат обезпечения и други подробности от пейзажа. Ако следваме аналогията от 97г. втората стъпка е от ясна по ясна. Слагаме парите в буркани, стерилизираме ги и ги заравяме в земята - печалбата е гарантирана
26 Април 2012 09:29
BWW, не позна!
Навремето доларът беше стабилен, а сега и той стана шума.
Така че... златце в гърненце, и айде под крушата.
26 Април 2012 09:40
Велик е българския тарикатлък.Най-напред на банкерите - Раздаваха на поразия кредити на Цулю и Пую с лихви 10-12-15 %.Цулю и Пую прехвърлиха на поставени лица имоти и активи и останаха бедни като монастирски мишки.Кредитите им отидоха към "обречените".Естествено вината е в правителствата - сегашното,миналото,още по предишното и така до преди 50 години...Всички сегашни и бъдещи кредитоискатели ще плащат "лошите" кредити с нови лихви...Банкерите - ни лук яли,ни лук мирисали...
26 Април 2012 10:01
Това за златото по го приемам, но трябва да се внимава с охраната на крушата защото обирите в родината зачестиха.
26 Април 2012 10:19
Никой не е очаквал нещо по-различно да се случи, при намаляващо, обедняващо и застаряващо население. Явно обаче банките все още имат достатъно подкожни мазниники, та ще видим докъде могат да стигнат с лошите кредити.
26 Април 2012 11:20
"Проблемните заеми отбелязаха огромен ръст през март....................." Крайно време е, значи, да се вдигнат лихвите и заплатите на банкерите!!!!
26 Април 2012 11:21

Ами така е то с кредитите! А най-тъпото интересното е, че имотни и кредитни балони са се случвали многократно и в никакъв случай не може да се каже, че никой не е знаел или очаквал какво ще стане (или ако каже след това трябва да си изяде банкерската диплома). Значи просто системата е такава, но това не е сведено до знанието на хамстерите...

...Ама то пък иначе как да се отсеят умните от... хммм... не-толкова умните.

____________________________________
Кредитът - модерното робство

26 Април 2012 11:27
Кризата в сектора/банковия/ се задълбочава.
Дано не излезе от контрол...

Не случайно в сайтовете на много банки се появиха страници за продажби на имоти.
26 Април 2012 11:33
...Ама то пък иначе как да се отсеят умните от... хммм... не-толкова умните.
Въпросът е, дали следващото поколение пак ще настъпи мотиката
26 Април 2012 12:24
Чудесно пожелание е да се съживи бизнеса. Статистиката е ясна. Каква бе реалността обаче за мен и вероятно за стотици други. Взех голям кредит с договор за 7% лихва, погасявах си го редовно. За всеки, който е произвел или продал поне един кламер е ясно как се прави бизнес у нас - влизаш гол в тъмна стая и десетки чиновници и банкери стрелят по теб с патрони за глигани. От 2010 год. лихвите се промениха до 13,8%. Ако не си хай тек, иновация или наркодилър такива лихви не може да понесе нормален бизнес. Продължих да погасявам кредита, но за сметка на развитието на бизнеса и отчасти на работниците. За печалби не говорим. Поискаха нови обезпечения и на няколко пъти вдигнаха месечната вноска. Огромни ненужни разходи в разгара на кризата. Забавих за месец вноската, започнаха ежедневни лихви, сумата нарастна лавинообразно. Разпродадох си имуществото платих на банката повече от два пъти парите, които ми беше заела. От тук нататък нали се сещате кога ще се доверя на банка или съответно ще и поверя изкарани с кръв пари. Банките сами направиха нашата криза, подпомогнати от неграмотните управници. Сетиха се за любовта към ближния след опелото на пациентите си. Когато си тъп, алчен, част от организирана престъпна група и си режеш клона на който дерибействаш е логично да се самоунижощиш. Идва Видовден и за тях.
26 Април 2012 12:40
Нормално ли е у нас лихвите по ипотеките да са над 10 %, а в страните от ЕС - до 5-6 %?
И това при най-ниските доходи в Европа
.

Ами, при положение, че лихвите по депозитите у нас са 6-7-8%, това е напълно възможно.
Никой никого ме блъска в главата нито да влаган нито да тегли крадити от някоя банка!
Кат ти отърва - тегли, кат ти отърва влагай!

26 Април 2012 12:51
sasirek

Ами вече ще знаеш, че винаги преди да теглиш кредит, се четат малките букви на договора. И като не ти отърва, не вземаш.

Защото не забравяй, че българина е потомък на г-н Ганьо Балкански и в 90% от случаите изповядва максимата "Имал си бол пари - дал си."

Аз никога не съм теглил кредит - напротив, имам огромен за стандартите на пишещите тук свободен капитал. Но и никога с банка, освен обмяна на валута, няма да скюча никаква сделка. При все, че брат ми е банков служител на мениджърска длъжност. Защото утре комунетата на Хамстера - Гоце може да дойдат самостоятелно на власт. А комуне някой по умен (разбирай с повече пари) от него, не търпи. И първо ще са парите от банките.
26 Април 2012 12:51
Някой ако знае банка дето раздава милиони с/у усмивка, моля да ми пише.
26 Април 2012 12:52
"Титаник" /България/ потъва неспасяемо вече... А медийните концертмайстори, вдъхновено забавляват още по-вдъхновената герпберастия едноклетъчна с музика-жизнеутвърждваща. - Докато се очакват хеликоптерите от Азербайджан, Саудитска Арабия и други "модерни" дестинации , които да спасят "елита на нацията", начело с Бойко, Цецо, техните "цветелинки и калинки"......
Амрбазурчиците ни плашат с "Виденова зима", а не казват, че България вече няма никакви резерви, дори не остана почти нищо за приватизиране. Не останаха и цивилизовани мераклии да ни помагат. Приеха ни в Европа и в НАТО, но като не знаем и не можем, освен да шмекеруваме и крадем, дебилно профукваме всичките си шансове. Спасение взорът не види. Тече усилена подготоква за дърпане на шалтера на АЕЦ Беляне, щото отдавна текат сроковете и за тяхната модернизация. Да се готвят Шеврон и останалите хиени на Големият американски брат- мърша ще има много...
А за нас - в пълната суматоха - араламбенето му е майката! Че какво друго умеем вече!?
26 Април 2012 12:53
Не случайно в сайтовете на много банки се появиха страници за продажби на имоти.


Всички продажби са с ДДС и останалите данъци - няма кирия. Да не говорим в какво състояние ги оставят ттези, на които са им били отнети.
26 Април 2012 13:58
Капитан Немо,

За съжалението изпростяването е масово в международно-демократичен план.
У нас е само следствие в по-примитивни форми.

26 Април 2012 14:50
Общо взето излиза, че ако вси1ки решат да не си плащат заемите, да кажем за около 5 години, банковата система е толкова стабилна че това няма да ги бутне.

Що ли да не вземем да пробваме един 5 годишен мораториум върху плащанията по вноски :о) да видим как ще му се отрази на Хампръцкомян
26 Април 2012 16:36
sasirek, 12:24:
Продължих да погасявам кредита, но за сметка на развитието на бизнеса и отчасти на работниците. За печалби не говорим. Поискаха нови обезпечения и на няколко пъти вдигнаха месечната вноска. Огромни ненужни разходи в разгара на кризата. Забавих за месец вноската, започнаха ежедневни лихви, сумата нарастна лавинообразно. Разпродадох си имуществото платих на банката повече от два пъти парите, които ми беше заела. От тук нататък нали се сещате кога ще се доверя на банка или съответно ще и поверя изкарани с кръв пари.

Човече,
колко такива има като теб . Майка ми също дълги години работеше само за банките. Добре, че успя да се измъкне и сега диша малко по-леко. Затова, да припомня идеята да бъде вдигнат паметник на неуспелия кредитополучател. Всички, които вземат кредит, трябва да знаят, че поради това, че лихвите са по-високи от растежа, който може да бъде постигнат физически, и поради стотици неефективности, които изкривяват пазара и затрудняват връщането на кредитите още повече, то със сигурност може да се каже, че определен процент от кредитополучателите няма да могат да си върнат заемите и ще фалират. Даже има и формула какъв точно е този процент, но сега не ми се рови. Затова, ако не друго, най-малкото могат да се направят паметници на тези хора. И тези паметници трябва да бъдат разположени пред сградите на големи банки, задължително и пред сградите на централните банки във всяка страна.

П.П.
Говоря напълно сериозно!

26 Април 2012 17:27
Добре де, защо банките са ви виновни, че вземате непосилни за плащане кредити!?
Като ще вземате дългосрочен потребителски/ипотечетен кредит, сметнете си правилно финансите !
Да не говорим за опцията, застраховка срещу безработица, която ще ви даде няколко месеца спокойствие и липса на проблеми при потенциална липса на работа.
26 Април 2012 17:43
А защо ние да сме виновни, че банките са отпускали непосилни за плащане кредити?
Като не са си сметнали риска, да си го духат.
Тъй ами...
26 Април 2012 17:47
кайли
Ако ти дадеш заем на някого и след 3 месеца човека ти каже ДГД, как смяташ - добре ли ще е ?

Никой, никого не е карал насила да подписва договори за кредити които не може да плаща.
26 Април 2012 17:53
Ми и банките никой не ги е карал да подписват, че и да дават.

Като си толкова светнат, разтълкувай смисъла на старата поговорка:
Ако САЩ даде на Мексико 1 млрд долара, това е проблем на Мексико. Но ако САЩ даде на Мексико 100 млрд долара, това вече е проблем на САЩ.
26 Април 2012 18:01
кайли
Мисля, че нямаме база за спор. Ирационалното мислене не ми се отдава. Приятна вечер и успех с банките.
26 Април 2012 18:11
Много са прави от Пощенска, банките не са самостоятелна система, която да съществува необезпокоявана от икономическата обстановка. Няма как да няма много лоши кредити след като населението обеднява!!!!!!
26 Април 2012 18:21
нормално е като се има предвид, че икономическият ни ръст от поседните години се дължеше именно да кредитиране. имат право от Пощенска банка!
26 Април 2012 18:22

Като ще вземате дългосрочен потребителски/ипотечетен кредит, сметнете си правилно финансите !

Ох! Тутакси си представих как работниците на Валентин Захариев (оня, известния предприемач, дето стана известен наскоро) отиват при него и му искат да им покаже финансовите сметки на фирмата за да могат да си "сметнат правилно финансите". Той разбира се им ги дава (ама как иначе) и те виждайки, че той самият не си е "сметнал правилно финансите" му ги коригират и чак след това, с напълно, изрядно и правилно сметнати финанси отиват в банката за кредит. Щеше да е смешно ако не беше тъжно...

26 Април 2012 18:25
кайлинке - пак да повторя старата си история:

Бяха ми изпратили за заварчик един циганин от Тръстиково, Бургаско. Знаете каква работа можете да очаквате от циганин, който не знае на коя страна се накланя средната ертичка на буквата "И". И освен това, бил болен и се лекувал със шест големи уискита на вечер. Съответно, след две седмици, като събра пари за самолетен билет, му разписах пътния лист.
Започнаха заплахи - ще се срещнем на улицата в българия, и аз семейство храня, те мутрите и с по-страшни са се оправяли, ITF и т.н Другите българи му казали, къде ще ходи да се оплаква, ще му изкарат сметките за пиенето по дати и какво ще каже насреща?
- За това, че аз пия, е виновна компанията. Защото продават алкохол в crew bar-a, и човек се изкушава!
Смях се от сърце - какво да го направиш - циганин. Той никога не е виновен.

Обаче след един месец чух абсолютно същите думи, от едно момче с висше образование, наето от мен да ми боядиса апартамента - обаче за банките и кредитите.

Ха - за туй, че има такива като теб и съмишлениците ти във форума и не само - всичко спечелено в конвертируема валута и под дюшека. Кажете само кога ще обявявате мораториума, та да отида да си изтегля и малкото пари, които държа в банки.

Ама после ще ревнете срещу буржоите скъперници, дето си държат парите под дюшека, а не ги дадат на банките, за да раздават кредити и да се задвижи икономиката.

Идете се запишете в Организацията за обществена самозащита – ЕДНО на Светлозар Николов от Варна. Той е взел няколко милиона кредити, отделно е завлякал много хора и сега се бори срещу търсещите парите си банки. Отделно иска, държавата да национализира ДСК и да задължи всички имащи да внасят по 40% от спестеното от тях именно там, и тези пари да му се дават на него и други такива под формата на кредити със символична лихва. Но ако и със символична лихва не могат да се обслужват, да се опрощават.
26 Април 2012 18:33
Много са прави от Пощенска, банките не са самостоятелна система
Сиреч нещо като вирус са, като кърлежи или бълхи!? Требе да има "жива кръв", от дето може да се цоца. Уж било имало свободен пазар, свободни икономически субекти (може пък банките да не са такива!?), търсене-предлагане и други подобни икономически глупости, а в крайна сметка бил обвързан, особено с "цоцането".
26 Април 2012 18:41
за да раздават кредити и да се задвижи икономиката.
Сиреч, едно време, когато още е нямало "печатари", опс "секачи" на монети и особено лихвари, не е имало икономика!? И откога "зелената шума" движила била икономиката!? Да не си искал да кажеш обратното - кредитът "обуздава" предприемача като "печата" повече химери отколкото реалната икономика, производството може да произведе.
26 Април 2012 18:44
Пенка от Прокатния 26 Април 2012 18:22

Скъпа Пенка,
Под правилно пресмятане, имам предвид следните неща (за дългосрочни кредити) :
1. Колко е средната работна заплата в бранша ми
2. Колко са неизбежните разходи на месец

Ако, т.2 е 80-100% от т.1 - ти не трябва да вземаш кредит в никакъв случай (освен краткосрочни).

Ако не е така, максималната сума на кредита трябва да бъде не повече от 50% от разликата между т.2 и т.1

Това е формулата която аз ползвам и работи задоволително добре.
Краткосрочните кредити (тв, компютър, фотоапарат, фурна, .... друга джаджа на изплащане) които ползвам са до 12 месеца и принципно, гледам да ги ликвидирам на 6тия месец.
Естествено, плащам си и застраховка живот и безработица като поп, щото след 15 години я камилата, я камиларя.

Не го приемай като съвет а като споделяне на опит.
Живота си е твой и изборът как да го живееш, също е твой.
27 Април 2012 15:22
Като хората почнат да не си плащат кредитите , фалират банки и фирми, борда пада , левчето се обезценява...и това, което си трябвало да връщаш с десетилетия лишения го връщаш с една заплата, просто е , и е правено много пъти.
А как се взима кредит срещу нищо....и това не е измислено вчера, знае се от векове, взимаш малък кредит, купуваш ДЦК или друга гаранция, с тази гаранция взимаш нов кредит, с него нова гаранция...елементарно е , няма нужда да ви уча как се източва банка.
Златото е най глупавата възможна инвестиция, миналата година лятото беше над 1900 , сега е 1656, а след месец-два и под 1500 ще падне, освен това лихва няма, ти плащаш да ти го пазят.Аз бих сложил всичко в австралийски долар, но ако сте толкова мераклии на стоки и метали, вземете платина или сребро, или захар, щото напоследък падна много и ще се вдига.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД