Проблемните кредити са пораснали отново през март, при това с огромна сума - близо 400 млн. лева. Вчера БНБ публикува новите данни за влошаващо се състояние на портфейлите на банките и на техните длъжници, които само подкрепят общите опасения за нова рецесия. Статистиката показва, че към 31 март заемите, които са силно просрочени, преструктурирани са или са направо безнадеждни, вече са почти 9.7 млрд. лева. Всички раздадени кредити са 41.4 млрд. лева. Т.е. една четвърт от финансирането, отпуснато от банките, е под висок риск заради временни трудности или трайна невъзможност на фирми и граждани да си погасяват задълженията.
Подобен скок на проблемните заеми в България досега е имало само веднъж - през април 2010 г. Тогава лошите и преструктурираните кредити само за месец се изстреляха с 424 млн. лева нагоре. Сега скокът е с 394 милиона.
Най-драматично растат просрочените задължения на бизнеса. Проблемните фирмени заеми вече са цели 25.46%. Расте и делът на трудните за обслужване жилищни заеми, които през март за първи път надминаха 20%. Само при потребителските има лек спад, който обаче може да се дължи и на това, че банките са отписали безнадеждните вземания и са ги сложили в графата "загуби".
Влошаващите се резултати не са изненада. Банкери и анализатори от месеци коментират, че пикът на просрочията още не е достигнат и тенденцията няма как да се пречупи, при положение че икономиката влезе в рецесия и безработицата расте.
"Най-добрият изход от ситуацията е икономиката на страната да започне да се възстановява, заетостта и доходите да започнат да нарастват, фирмите да имат повече поръчки и приходи и безработицата да намалее. Това ще възстанови търсенето на кредити, както и ще подобри обслужването на старите задължения. В момента най-важно е да има нов бизнес, защото по този начин най-бързо и лесно ще преодолеем спада на доходите и ще "преглътнем" по-лесно лошите портфейли", коментира пред Инвестор.бг Петя Димитрова, директор на Пощенска банка.
Но няма основания за оптимизъм за близките месеци. Повечето основни икономически партньори на България - страни от ЕС, изпадат отново в рецесия, износът на предприятията ни започна да губи темпо, промишлеността също закъсва, а безработните вече са над 12%. На този фон е изненадващо и радващо, че все пак има известен ръст на кредитите. Обемът на банковото финансиране се е увеличил с 323.26 млн. лв. до 41.4 млрд. лв. към 31 март.
В същото време поради липсата на качествени проекти много български банки продължават да връщат пари към майките си в чужбина, показва още статистиката на БНБ. За последните 12 месеца трезорите са намалили външните си дългове с над 1 млрд. евро.
Банкерите успокояват, че българската финансова система е стабилна, банките си имат солидни резерви и буфери и могат да понесат и по-големи проценти лоши и преструктурирани кредити. Еврокомисията, МВФ и други чужди наблюдатели и партньори също на този етап не виждат основания за тревоги.
...Най-добрият изход от ситуацията е икономиката на страната да започне да се възстановява, заетостта и доходите да започнат да нарастват, фирмите да имат повече поръчки и приходи и безработицата да намалее. Това ще възстанови търсенето на кредити, както и ще подобри обслужването на старите задължения...
Ей, абе имах аз подозрения, че май е по-добре да си млад, богат и здрав, отколкото стар, беден и болен, ама добре че въпросната банкерка ме светна, че да се убедя.
Още по-добре, че ме светна, че основната полза да си млад, богат и здрав е... да си плащаш заемите към Пощенска.
Абе наистина ли на територията настъпва масово изпростяване, или просто тоталния НЕпрофесионализъм е обхванал всички нива на упшравление (най-малкото - защото простаците не допуъскат други да виреят около тях)? То от месеци не съм чел изказване без изцепка или с обикновена простотия - Рапонья го изключвам - той е неизчерпаем...
Колкот до информацията - хе, че то се очакваше от 2008-а насам поне, ама пуст бългериън оптимизъм...