По една заплата като обезщетение ще получат чиновниците, които напуснат и откажат да се включат в замисленото преселение на администрацията из страната, съобщи финансовият министър Симеон Дянков пред "Дарик". Според него разходите за обезщетения и за самото преместване няма да са много.
Нормативно казусът обаче е доста заплетен. Както "Сега" писа, принудителното местене на служителите ще доведе до правен хаос. Ако чиновникът откаже да бъде преместен, но откаже и да бъде обезщетен, ситуацията се оказва параграф 22, защото при държавните служители договорът не може да бъде прекратен едностранно. В закона за държавния служител не е регламентирано какви са правата на чиновниците в такъв случай, а отказът за местене не е основание за прекратяване на договора от работодателя. Кодексът на труда предвижда, че при преместване в друго населено място на разстояние над 100 км за повече от 1 година се полага добавка към заплатата от 1/4 за всеки издържан от работника член на семейството. Не е ясно дали Дянков смята тези разходи. Предвидено е и поемането на разноски за път и за пренасяне на имуществото на работника. По думите на министъра обаче всичко ще се натовари в "един вагон" и няма да струва много. Министърът изобщо не се притеснява, че софийските чиновници може да напуснат - по думите му до 3-4 г. в изнесените структури ще работят изцяло местни хора. Тези в София щели да си намерят друга работа, защото тук безработицата е едва 2.5%.
Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Русе, Велико Търново, Благоевград, Плевен са избрани за първата вълна на преселението, защото са университетски центрове и имат оптична връзка помежду си. Ако "реформата" е успешна, ще я последва и втора вълна - към Ловеч, Враца, Габрово. Тя ще е отговорност на министъра по еврофондовете Томислав Дончев. Дянков обяви, че "идеите са дългосрочни, защото ГЕРБ ще управлява дълго".
ИЗКУСТВО
57 000 лв. например щяло да струва преместването на Агенцията по лозята и виното в Плевен. Вицепремиерът каза, че ще е евтино, защото новите сгради (най-скъпото перо), ще се предоставят от общините или областните администрации. Наемът за тях ще отива в съответните общини, което също ще е полезно. Освободените в столицата сгради можело да се продадат, но Дянков се обяви за "фен" на идеята част от тях да станат музеи. "Имаме нужда от музеи. Една част от тези сгради сме говорили с Вежди Рашидов да стават музеи", обясни Дянков. Близо година след откриването си обаче музеят за съвременно изкуство, с който целият кабинет се гордееше изключително много, стои полупразен, защото няма пари за експонати.
|
|