Финансирането на болниците отново трябва да мине на пазарен механизъм от догодина, тъй като настоящите лимити под формата на фиксиран бюджет не са ефективни, смята новият управител на здравната каса Пламен Цеков. Той ще предложи модел, в който на лечебните заведения да се плаща както преди - за преминал случай, и смята, че по този начин пазарът и пациентите ще определят кои са добрите болници. Почти 10 г. клиниките обаче получаваха пари именно за отчетен случай, което доведе до постоянни преразходи в бюджета на касата и почти двоен ръст на хоспитализациите. Затова по времето на тройната коалиция бяха въведени известни лимити под формата на бюджети за всяко лечебно заведение. От ГЕРБ не само запазиха бюджетите, но и ги направиха още по-строги, поне на книга.
Според Цеков обаче спускането на фиксирани бюджети за болниците е изчерпан механизъм, тъй като на практика всяка година касата разплаща на болниците и отчетената над тях дейност. "Имаме преразход в болничната помощ за първото тримесечие в почти всички болници", мотивира се той пред "Сега". "Болниците не трябва да имат бюджети и трябва да минат на пазарен механизъм, на друг вид бюджет, разпределен по друг механизъм", смята той. Според Цеков те трябва да имат ограничения не под формата на бюджет, а под формата на дейност.
Бюджетът на касата за болнична помощ трябва да се раздели на приоритети, смята Цеков. На първо място е спешната помощ, след това, например, детските болести, после онкологията, сърдечно-съдовите болести и на последно място са плановите операции. За различните дейности ще се залагат и обеми, за които НЗОК плаща. Според Цеков в момента около 50% от платените от НЗОК случаи са спешни и техният лимит за дейност, т.е. обем ще е приоритетен и няма да може да се намалява. За плановите операции обаче ще може да има бюджет и обем в национален мащаб, които ще могат да се коригират, т.е. ако парите на касата не стигат, тези дейности биха могли да бъдат разсрочени във времето. "Именно те са тези, които могат да буферират и бюджета на касата, и бюджета на една болница", поясни управителят на НЗОК.
Той смята, че новият модел няма да доведе до листи на чакащи, по-големи от 2-3 месеца. Тепърва обаче ще се обмисля как да се контролират болниците, тъй като при подобен модел всички пациенти изведнъж ще станат спешни, за да могат клиниките да получат пари за тях веднага, а броят на приетите за лечение може да скочи бързо. Предстои да се реши и как ще се определят лимитите за дейност на ниво болница, но шефът на касата смята, че те няма да имат твърди ограничения за брой преминали случаи. Няма да има и лимит на направленията за хоспитализации при личните лекари, както има за прегледите при специалист.
С ЕДИН УДАР
"Новото финансиране ще ограничи и появата на нови болници, защото сега те се появяват и получават гарантиран бюджет от касата. Ако се върне пазарният механизъм и те се конкурират за пациенти, а не за бюджет, ще останат само добрите болници и пациентите ще определят кой ще работи и кой не. А в момента касата определя кой ще е на пазара и кой не, а не пациента", смята Пламен Цеков. Предстои идеята да се доизбистри и да се предложи за обществено обсъждане.
--------
Интервю с Пламен Цеков - в "Наблюдател"
От шантавите опити на малоумници в управлението на здравеопазването пострадаха и баща ми, и майка ми.
И за двамата имаше възможност да им се удължи живота, но клиничните им пътеки ги заведоха на онова по-хубаво място.
Но, така ще е, докато ни управляват идиоти - вече пчти 70 години.
Ако не сте чели първия виц в хартиеното издание на вестника от събота... Прочетете го! Самата истина си е.