Въпреки че АЕЦ "Козлодуй" е сред малкото отличници сред държавните предприятия, директорът на централата беше изненадващо сменен. |
Очакванията за влошаване на финансовото състояние на Националната електрическа компания вече са и документален факт. Резултатът й към 31 март т. г. е минус 16 026 000 лв., докато за същия период на 2011 г. компанията е била на плюс с над 30 млн. лева. Това обяснява и защо се оказа проблемно обслужването на заема, отпуснат от банков синдикат начело с френската БНП "Париба" за несъстоялия се проект АЕЦ "Белене". Падежът е в края на месеца. Както "Сега" писа, погасяването ще бъде разсрочено, след като Българският енергиен холдинг даде заем на НЕК, за да плати 55 млн. евро от дължимите общо 250 млн. евро. С парите ще се покрият задължения към белгийската Dexia и японската Mizuho, които поискаха незабавно погасяване на тяхната част от заетите средства.
"Кредитът от БЕХ е с лихва, тъй като в противен случай не би било пазарно", обясни министърът на икономиката Делян Добрев, но не уточни каква е лихвата. Въпросът тепърва се обсъждал в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която трябва да прецени дали лихвата е пазарна и окончателно да даде зелена светлина за процедурата.
За разлика от НЕК, АЕЦ "Козлодуй" може да се похвали с добри показатели. През м.г. приходите от дейността на дружеството са на стойност 884 545 хил. лв. и са с 9.32% повече от тези за 2010 г. Най-голяма заслуга за това има продажбата на електроенергия, която формира 95% от приходите на дружеството.
Специализираната в поддържане на регистри и бази данни за администрацията "Информационно обслужване" отчита спад в печалбата - от 99 000 лв. за януари-март 2011 на едва 6000 т.г. Това се дължи основно на спад в приходите, докато разходите остават на миналогодишното ниво. За първите 3 месеца фирмата, подопечна на Министерството на финансите, има увеличение на несъбраните търговските вземания, които вече възлизат на 1.9 млн. (443 хил. лв. ръст). Самото МФ й е длъжник с 467 хил. лева.
Надолу вървят и приходите на спортния тотализатор, като са спаднали от 47.1 година по-рано на 35.7 млн. лв. От продажба на фишове тотализаторът за 3 месеца е събрал 608 хил. лв. вместо 812 хиляди лева през 2011 г., а постъпленията от хазартни игри са се свили от 45.5 на 34.4 млн. лв. Това ще засегне и отчисленията, които тотализаторът прави за финансиране на спорта.
И летище София леко "свива перките" в началото на 2012 г. Намалели са кацанията и излитанията, което се дължи на спрените полети на банкрутиралата през февруари унгарска авиокомпания "Малев", както и на оредяване на чартърите. С 35 % е спаднал спрямо предишната година броят на пътниците между София и морето заради временното спиране на летище Варна. В отчета прави впечатление, че разходите за издръжката на летищния оператор са с 454 хил. лв. по-малко от планираните. Намалението е за сметка на отложените разходи за заплати, осигуровки и външни услуги.
Все пак столичната аерогара отчита печалба от 2271 хил. лв. Голямо оживление има секторът "бизнес авиация", където има 52% ръст на пасажерите за година. Основните клиенти и доставчици на летище София си остават компаниите "България ер", "Хемус ер", Австрийските авиолинии и "Луфтханза". Нискотарифните Wizz Air и ЕasyJet наред с "България Еър", немската Lufthansa и Austrian Airlines са докарали и отвели най-много пасажери.
КАДРОВА "БОМБА" в ПЪРВА АТОМНА
Най-внезапно премиерът Борисов реши да бъде уволнен изпълнителният директор на АЕЦ "Козлодуй" Александър Николов, а мястото му да заеме Валентин Николов, който също така неочаквано бе освободен от поста зам.-министър на икономиката. Така за по-малко от два месеца В. Николов се оказва с трето работно място - през март смени депутатската банка с кабинет в министерството, а ето че вече е мениджър на Първа атомна. Министър Делян Добрев обясни, че целта на рокадата е да се подобрят координацията и темпото на работата по удължаване живота на пети и шести блок и изграждането на нова ядрена мощност... "Предложих поста да заеме Валентин Николов, на когото имам безрезервно доверие и с когото проведохме успешни преговори с руската страна по значимите за България енергийни въпроси. Валентин Николов е добър мениджър, умее да отстоява позиции и да преследва цели''.
Основен грях на професионалиста Ал. Николов вероятно са трезвите му думи, че "преместването" на беленския реактор в Козлодуй не е невъзможно, но ще отнеме доста години.