КАТ излезе с поредната авангардна идея в битката срещу корупцията - екипи от 10-12 служители на реда ще правят засада за един час на различни места и ще проверяват цели колони от автомобили. Аргументите за нововъведението са, че такива големи групи по-трудно ще вземат подкупи и взаимно ще се контролират. Това се разбра от думите на началник отдел "Пътна полиция" при ГД "Охранителна полиция" комисар Антон Антонов пред Би Ти Ви.
Очакваният ефект - че когато проверяващите са повече, не вземат подкуп, е спорен. Миналата седмица бе заловена цяла смяна от 32-ма митничари заради рушвети на ГКПП "Капитан Андреево". През последните 2 г. пък бяха хванати групи по 10 и 17 служители на МВР, които заедно събирали подкупи по пътищата и магистрала "Тракия".
От "Пътна полиция" обясниха вчера, че тези големи екипи от катаджии са обучени още миналата година в рамките на компонент "Трафик 4" от холандски представители. В групата двама служители ще спират колите, останалите ще проверяват. Наряд от катаджии ще изготвят административните преписки, отделен служител ще води отчет за спрените автомобили. А всички те ще бъдат ръководени от инспектор. "Полицаите, които проверяват, извършват само проверката и нищо друго. Те не определят санкции, не пишат документи. Когато се установи нарушител, той се извежда от кордона и се изпраща при наряда, който извършва административнонаказателната преписка", разясни Антонов. Новите мерки вече били приложени на второкласен път в Трявна през почивните дни. Там за близо час и половина са били проверени 120 водачи и са установени 20 нарушения.
Антонов не обясни кое налага масовите проверки и спиране на всички шофьори наред. Последните години показват, че именно при такива проверки се прибират най-много рушвети, както и че полицаите използват и най-малкия повод за заяждане, за да си искат "откуп". Затова бе предприета политика водачи да се спират само при извършено нарушение, а не когато служителят на КАТ или на друго звено в МВР си реши. Не е ясно и откъде ще се намерят достатъчно служители за такива масирани проверки.
Далеч по-ефективно би било да се даде възможност за използването на снимков или видеоматериал на граждани при доказването на нарушения на пътя, както и за наказването на пътни нарушители. В момента това е право само на КАТ.
Комисар Антонов посъветва вчера хората, които са тормозени от хулигани на пътя, да избягват конфликт. После да запишат регистрационния номер, марката и модела на автомобила и чрез телефон 112 да подадат сигнал до съответното териториално поделение на полицията, където е настъпил инцидентът. Но Антонов допълни, че не е достатъчно потърпевшият да се обади само по телефона, а оплакването трябва задължително да е писмено. Тъй като МВР не разполага със законни доказателства, пътните хулигани биват предупреждавани да не правят вече така. Това става с писмен предупредителен протокол по закона за МВР, който после се взема предвид при евентуално установяване на ново нарушение.
-------НАБЛЮДЕНИЕ
Комисар Антонов съобщи, че в момента в страната има 24 стационарни камери за скорост и 76 мобилни камери, като при тях нарушителят не се спира, а се изготвя електронен фиш. Все по-често нарушителите ще бъдат санкционирани именно чрез тези камери, предупреди той. Електронните фишове могат да бъдат проверявани през сайта, твърди Антонов. За вкарването на другите актове в интернет и за плащането им по електронен път трябва да се купи нов хардуер и да се изработи софтуер. Това едва ли ще се случи тази година, стана ясно от думите на шефа от "Пътна полиция".
|
|