:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,069
Активни 412
Страници 18,999
За един ден 1,302,066

Въпреки клетвите на Борисов ГЕРБ бетонира големите бонуси

Чиновниците ще могат да получават до 22 заплати годишно
Въпреки заканите си да прекратят раздаването на солидни бонуси в държавната администрация, вчера управляващите прокараха текст, според който и занапред във ведомствата ще могат да си раздават до 10 заплати допълнително на човек през годината. Така и петият опит на Бойко Борисов да сложи край на безпринципното раздаване на премии завърши като предишните - без успех въпреки шумните акции.

Парламентът прие вчера на второ четене поправки в Закона за държавния служител, с които се променя системата на заплащане в администрацията. Те предвиждат за допълнителни възнаграждения да могат да се заделят до 30% от разходите за заплати и осигуровки в съответното ведомство. Между първо и второ четене депутати от ГЕРБ са внесли нов текст, според който премията на служител за постигнати резултати може да стигне до 80% от основната му заплата за годината. Това означава още около 10 възнаграждения допълнително - сума, която значително надвишава бонусите, които висшите служители бяха принудени да върнат през февруари. Така управляващите бетонираха със закон практика, заради която само 3 месеца по-рано бяха готови да сменят министри и други кадри от висшия ешелон.

Допълнителните пари ще се отпускат по преценка и след атестация от страна на прекия началник четири пъти в годината. Те са само част от няколко възможности за пари над заплатата, които ще се полагат и за нощен труд, работа по празници и др. Текстът възмути опозицията, която прогнозира, че това ще създаде "партийна аристокрация" по думите на Христо Бисеров от ДПС. Зам. финансовият министър Владислав Горанов обаче твърди, че това ще ограничи лошата практика на раздаването на големи бонуси. На въпрос как точно е избран таванът от 80%, Горанов беше лаконичен: "По целесъобразност". Един от вносителите на текста пък си призна пред "Сега", че също е имал затруднения да разбере защо в работната група са се спрели точно на този процент. Веднага след приемането на закона финансовият министър Симеон Дянков коментира, че слагат таван на бонусите, като сега в някои институции раздаваните средства били 2, 3 и 4 пъти над заплатата. "Дали 80-те процента са правилният дял - времето ще покаже, ще се види дали да остане така, или да се мисли за друг таван", допълни той.

И сега бонусите, заради които ГЕРБ вдигна толкова много шум, в голяма степен попадат под избрания таван. През февруари премиерът Бойко Борисов обяви, че хората на висши длъжности няма да вземат допълнителни пари в условията на криза и нареди всички да върнат премиите си под заплаха от уволнение. В резултат ГЕРБ събра над 600 000 лв., но не съобщи конкретно кой какви бонуси е върнал.

Един от нашумелите случаи - бившата шефка на здравната каса Нели Нешева например със сигурност попада в рамките на новото ограничение. Тя подаде оставка по искане на премиера, след като отказа да върне взети 12 156 лв. за 2011 г. с аргумента, че това е достойна оценка на нейния труд. Нешева управлява по договор за управление и заплатата й не е публично известна, но едва ли е под депутатската от 2196 лв. По ирония приемането на закона за държавния служител съвпадна със съобщение от парламентарната антикорупционна комисия, която е решила да изпрати за проверка в прокуратурата получен при нея сигнал, че има нередности във възнаграждението, което е получавала Нешева.

"Скромни" на фона на новите текстове в закона са и сумите, които върнаха неназовани зам.-министри в здравното министерство - 9-10 хиляди лв. При максимална основна заплата за този пост от 1661 лв. премията и тук попада в рамките на закона. Подобни бяха и бонусите, отчетени в социалното министерство - трима членове на политическия кабинет на министъра там възстановиха по специалната сметка общо 11 500 лв. Понеже не можа да намери пари да спази заръката на Борисов, началникът на кабинета на социалния министър Димитър Марков предпочете да напусне. От взетите 15 275 лв. за три години той успя да върне 4070 лв. за м.г. Извън всякакви граници остава освободената шефка на Агенцията по вписвания Виолета Николова, която си беше писала над 70 000 лв. бонус за 2011 г.

ГЕРБ винаги е правил разграничение, че бонусите са в реда на нещата за редовите държавни служители, но не и за началниците им и хората в политическите кабинети. Реформата "Дянков" в администрацията обаче още в зародиш се сблъска с опозиция от всички страни. Първоначално депутатите от ГЕРБ я блокираха, но след избухналия скандал през февруари я забързаха и горещо започнаха да пригласят на премиера колко лоша практика са бонусите. "Аз съм противник на тази възможност. Висшите държавни служители са се възползвали от текстове в 34 закона. Сега отменяме тези текстове", категорична бе тогава шефката на правната комисия Искра Фидосова.

Най-шумният опонент на промените, предвиждащи драконовски ограничения в бонусите, беше шефът на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев. Според изнесена от БСП информация отделни доверени лица от неговия политически кабинет и шефове на ключови дирекции са вземали бонуси, надхвърлящи заплатата им. Така един от тях е получил за 1 година 22 000 лв. заплата и 30 000 лв. бонуси. Самите членове на комисията взели по 17 000 лв. ДМС само за ноември и декември. Мавродиев не беше съгласен неговата администрация да се подчинява на общите правила и ограничения. Протестите му обаче замлъкнаха при второто четене на закона в комисиите, когато таванът бе вдигнат.

С приетите текстове отпада и допълнителното възнаграждение за прослужено време или т.нар. клас, срещу което също възразиха от опозицията. В закона е записан и специален текст, според който сегашните държавни служители няма да получават по-малки заплати след промяната.



ПОТЪРПЕВШИ

Депутатите използваха поправките в Закона за държавния служител да намалят и възнагражденията на общинските съветници. Те записаха, че общинарите не могат да получават повече от 30% от средната работна заплата в съответната общинска администрация, а председателят на съвета ще получава до 90% от възнаграждението на кмета. Досега ограничението за съветниците беше до 60% (до 70 за столицата и градовете с районно деление) от средната заплата в общинската администрация.
47
5316
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
47
 Видими 
09 Май 2012 20:28
Въпреки клетвите на Борисов ГЕРБ бетонира големите бонуси

Поредно разминаване на думи и дела
09 Май 2012 20:29
На печелившите честито, на пенсионерите- да разреждат таратора само както бат Бойко е казал
09 Май 2012 20:30
Въпреки клетвите на Борисов ГЕРБ бетонира големите бонуси

http://log.bg/users_images/20/20952.jpg Тези клетви не дават,пък някои са очаквали...
09 Май 2012 20:31
09 Май 2012 21:08
Народа ГО обича
09 Май 2012 21:57
Кого бе Анастасе? Айряна???
09 Май 2012 22:12
22/двадесет и две/ заплати допълнително,много вероятно е и повече.
Дай Боже всекиму...
09 Май 2012 22:37
ай стига бе, те ако искаха нямаше да хрантутят 3 в 1 - 1. Началник ФРО/Финансово Ресурсно Обезпечаване/ 2. Финансов Контрольор 3. Главен Счетоводител - 3-ма които "позят" парите и то така компетентно......, че никой да не ги хване...... Масова отговорност/колективна/ - безотговорност.
Като махнат Фин. контрольора и Гл. счетоводител - само 1 - ФРО-то да отговаря и ..... ще се оправят и бюджетите и финансите.Какво е това 3 в1.........??????
09 Май 2012 22:43
Аха.... в пъти повече А за пенсиите- в пъти по-малко....Жалкото е,че тиквите дори и добре да живеят,рано или късно стават пенсионери.Ако доживеят
09 Май 2012 23:48
На шефа - според ръста.
на секретарката - според кръста,
на работника (пенсионера) -
09 Май 2012 23:50
Въпреки заканите си да прекратят раздаването на солидни бонуси в държавната администрация, вчера управляващите прокараха текст, според който и занапред във ведомствата ще могат да си раздават до 10 заплати допълнително на човек през годината.


А простите гърчоля минават само с 13-та и 14-та заплата. Да не ми се перят много-много. Нашите ги слагат в малкото си джобче по брой некадърни хрантутници на глава от населението или ако щете, на една пенсионерска глава. Щото парите на пенсионерите ги изпапкват тези с 22-те заплати. Макар че Голямата Тиква твърди, че точно лакомите пенсионери излапват законно полагащите се парички за нашите хора в държавната администрация.
10 Май 2012 00:00
Чиновник да си в тая държава.Събота,неделя,и по празниците си почиваш.
Годишна отпуска бонуси кефска работа.Явно заради това обяви за свободни бройки няма?
10 Май 2012 00:29
Бойко е велик ! Само в рамките на един съвет успя да ощастливи и патрициите,и плебса.Първите с по 5 000 лева допълнително,а вторите с висококачествен айрян.Ако плебса е послушен,за 2013 може да има и повишение на процета мляко в айряна както и добавка пуканки(ако стане царевицата).
10 Май 2012 05:45
От две години се занимавам с работа по европейски проекти и постоянно съм в контакт със различни служби и институции. Не защитавам съсловието на чиновниците, но по мои лични наблюдения сред тях има много можещи и стойностни хора чиито труд е недооценен. Като стане въпрос за държавен чиновник, всички се сещаме за разни нагли, селски пръчки като Нешева, но тези са "един файтон хора" и то партийно назначени. Повечето държавни служители, а именно тези които вършат всичката работа, които са запознати с нормативните документи, говорят езици и т.н. са експерти, началници сектори и отдели. Техните ОСНОВНИ заплати са между 350 и 800 и с класове и пр. ДМС-та, рядко стигат до над 1000 кинта. Изключения има само в министерствата и някои изпълнителни агенции. Съгласете се, че подобни заплати са смешни. Един "бакшиш" в средно голям град изкарва "без зор" заплатата на началник отдел в общината, един даскал по пеене със завършен учителски институт взима колкото главен експерт с икономическо или инженерно образование и перфектно владеене на два западни езика и при това положение ние изискваме чиновниците да са подготвени, компетентни и да няма текучество. Няма как да стане. Смятам, че този закон е добър. От една страна ще даде допълнително пари на тези които наистина работят добре, а от друга страна ще регламентира бонусите. Лично аз смятам, че това е стъпка в правилна посока!!!
10 Май 2012 07:05
Този закон е лош. Дянков копае под държавата и държавността. Ще донесе огромни бонуси на назначенците от ГЕРБ, които досега крадяха от своите служители, бонусите, а сега ще ги вземат съвсем законно. При 30 % средно за година и до 80% на човек, ясно, кой ще е човека.
Един чиновник в своята работа трябва да се съобразява само със закона, фактите и обстоятелствата, а не как ще го оцени началника. Замисленото от ГЕРБ е върха на държавната корупция.
10 Май 2012 07:09
бонусите вече са законни
10 Май 2012 07:39
СЕГА ще видите първото вето на Чех-лю полския клъстър.
10 Май 2012 07:43
Въпреки клетвите на Борисов


Ай стига

Клетвите на боБо са предназначени за малограмотни хора вперили поглед в телевизора.

Лошото е че в Бг твърде много уфсе имат телевизор.
10 Май 2012 08:00
Всъщност важното е, че вече няма клас за прослужено време. Там се формираше една голяма част от заплатата на дългогодишните служители - по 1-2% на година прослужено време. Без човекът да има по-голяма квалификация.

А бонусите - ще се дават само ако има за какво.
10 Май 2012 08:04
Ironside 10 Май 2012 07:05 - Грешиш всеки чиновник трябва да се съобразява със законите и със началника си. Сегашната ни ситуация е точно заради това, че всеки чиновник си прави каквото си иска под претекст че спазва законите - че то като нищо не прави човек, най-много закони спазва. Трябва да има йерархия. Само така може да се управлява държава или каквато и да е организация. Всеки трябва да отговорен пред своя началник за своята работа. Независимо дали това е редови служител или началник някакъв калибър.
10 Май 2012 08:15
ИСКАМ БОНУС!!!!
10 Май 2012 08:48
paparol, много си прав за кадърните служители, но пропускаш тънкия факт, че те не са от герберастията, а всеки който не е с ГРОБ е враг. На един кадърен са назначени партийно минимум трима хрантутници и бонусите са точно за тях, защото се раздават от партийно назначения началник, на когото отгоре е спуснато на кой колко да даде. Онзи ден ми се наложи да се занимавам с ГРАО в общината, при 1 служителка по време на тройната сега са 5, в деловодството от 1 са станали 4, едната нащрака на компа нещо, втората ми подаде листа от принтера, а другите две ме гледаха злобно, че им нарушавам комфорта. Познай кои ще вземат бонусите.
10 Май 2012 08:50
едната нащрака на компа нещо, втората ми подаде листа от принтера, а другите две ме гледаха злобно, че им нарушавам комфорта.

Били са ОТКК.
Балдур
10 Май 2012 09:08
На един кадърен само трима хрантулника?Оптимист!По-скоро са десетима!
10 Май 2012 09:08
Аре стига с тия бонуси. Който иска да получава бонуси, да стане държавен служител. Явява се на конкурс, печели го и готово. Заплата, отпуск, бонуси. 3 в 1 !
Само не казвайте, че няма места. Насочвам ви към НАП:
http://www.nap.bg/page?id=172
10 Май 2012 09:37
Интересна е общата позиция на критикуващите бонусите.
От една страна, те изглежда очакват чиновникът да им работи на най-високо ниво, безпогрешно и с отлична квалификация.
И това не по отношение продажба на зеле и хрян на пазара, въртене на геврека като бакшиш или други все супер тежки и изискващи големи усилия и знания дейности, а по отношение прилагането на законите и следващата се от това отговорност!
Същевременно, и заедно с това, чиновникът не следва да получава под никаква форма насърчаване (именно под никаква, тъй като освен бонусите, по-горе в днешния форум се вижда и критика на отпуските, на неработенето през почивните дни и т.н.).
Горната двойнственост свидетелства или за непознаване на материята или за наличие на ментални проблеми или за чиста проба лицемерие у критикуващите!
10 Май 2012 09:38
Тези 80% може да не стигнат. Има доста от тези хора, на които често им се налага да работят извънредно - в събота, неделя, по официалните празници, след работно време. На тях как ще им се плаща извънредния труд, когато и той попада в кюпа на бонусите?
10 Май 2012 09:39
До 10 заплати. Ми така де - криза е
10 Май 2012 09:41
„В деня, когато депутатите решиха как ще се разпределят чиновническите бонуси по нови правила, стана ясно, че служителите на комисията по хазарта са си раздали близо 400 000 лева. Повече от 130 000 лева от тях са за хората, заемащи ръководни длъжности, а 260 000 – за анализаторите и контрольорите в комисията. Чиновниците с технически длъжности пък са получили над 8600 лева над заплатата си.”
/9 май 2012 17:39 | Марта Младенова http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=899035 /

10 Май 2012 10:02
Пък монката дянков се съдра да обяснява преди време как годината имала 12 месеца. Каква била тази 13 та заплата. Сега каква стана тя?
10 Май 2012 11:00
Да ме извиняват държавните служители,но има и други професии в които се носи не по-малка отговорност/например за човешки живот/,но там бонуси няма,дори за празници като Рождество и Възкресение па макар и скромни.
10 Май 2012 11:07
Сега ще върнат бонусите на всички дека си върнаха бонусите. Законът го изисква.
10 Май 2012 12:04
СЕГА ще видите първото вето на Чех-лю полския клъстър.

И аз имам такива подозрения. Видете ли, президента не е креатура на Борисов и налага Вето. Но по-интересно е дали този симпатяга ще наложи вето върху друг закон - сещате ли се кой?
10 Май 2012 12:35
"Чиновниците ще могат да получават до 22 заплати годишно" Наближават избори, ще трябват избиратели... ако си подритнат държавната администрация, кой ще ги избира, кой ще отговаря за чувалите... я нека се узаконят бонусите- методът е изпитан...
10 Май 2012 13:21
"Все не так, как надо.

Нет, ребята, все не так,
Все не так, ребята!"
10 Май 2012 13:51
Въпреки клетвите на Борисов ГЕРБ бетонира големите бонуси
Чиновниците ще могат да получават до 22 заплати годишно

Манипулативно заглавие. Така написано излиза, че бонусите са в размер на 22 заплати годишно.
*
В случая с държавните чиновници важното е съвсем друго - те масово се държат на мизерно ниски заплати и работят там точно заради тези бонуси, но често ги прецакват и с тях. Нормалното положение е хората да си получават по-нормална заплата, а не както сега мизерна заплата плюс бонус, а бонуси да се дават само в някакви редки случаи. Това разбира се няма да стане и при ГЕРБ, защото с бонусите и ГЕРБ дърпа юздите на чиновниците.
10 Май 2012 15:05
При 30% среден размер, би трябвало един човек с 400 лева заплата да получи и 30% бонус, т.е. около 120 лева. Общо 520 лева - леле колко много!!!
При това общоизвестен факт е, че колкото по-надолу в йерархията е човека, толкова по-малък е процента на бонуса, т.е. няма да са 120 лева, а да кажем 40-50 лева.
10 Май 2012 15:14
Бонусът е функция на печалбата. Ето защо бонусите в държавната, съдебната и общинската администрация са недопустими. Недопустимо е и плащането на възнаграждение за прослужени години, клас и не знам какви си още глупости. От едната страна се предоставя работна сила, а от другата единствено и само заплата. Ако частната фирма е реализирала и печалба може и да рздаде бонуси. Ако няма печалба, няма и бонус.
10 Май 2012 15:21
Бонусът даже и в частните фирми в България не е функция от печалбата. Може би е така някъде си по белия свят, но в България не е. В България при частните фирми въпрос на решение на собственика е дали да даде бонуси на служителите си или да не даде. Може печалбата му да е примерно 20 милиона и да не даде бонуси на 20-те си служители, а може да е 200 хиляди и да даде бонуси. При държавните служители бонусите са два вида - едното е пари съзнателно заделени за допълнително стимулиране, а другата част са пари всякакви, примерно от икономията на фонд работна заплата, за заплащне на извънреден труд и т.н. Нормалното положение е първите пари за бонуси да са малко и да се използват в редки случаи, докато вторите са си необходими или неизбежни. Както по-горе писах чрез тези бонуси политически назначените началници си разиграват коня както си искат.
10 Май 2012 15:22
Бонусът е функция на печалбата.

Ми не! Бонусът (може да го наречем и по друг начин) е променлив компонент на заплатата, който зависи от количеството и качеството на свършената работа за периода. Защото хората не са еднакви, не работят еднакво и като правило хора на една длъжност с еднаква основна заплата свършват различна работа. Този подход е много разпространен в частния сектор, не знам как е по света в публичния, но не виждам защо да не се прилага. Грубо казано:
- Основната заплата е за минималните изисквания за длъжността. Ако не ги покриваш, значи си за уволнение или понижение. Ако ги покриваш, получаваш си заплатата.
- Бонусът отразява свършената работа над минималните изисквания.
- Ако систематично си много над минималните изисквания, освен висок бонус, значи си за повишение в длъжност.
.
П.П. Разбира се, бонусът може да е и функция на печалбата - в калкулацията освен личните резултати на служителя да влизат и общите резултати на фирмата, в частност печалбата.
10 Май 2012 15:58
Скъпи съотечественици,
България е зле, защото няма човешки ресурси. А няма човешки ресурси, защото лозето не ще молитва, а мотика.
Хората трябва да са добре заплатени, за да изберат да останат и работят тук.
Така, частният бизнес плаща повече от държавата. Винаги.
Значи държавата е тази, която косвено определя ниските заплати. Ако заплатите на чиновниците са 500 лева, частният бизнес ще даде 700. Ако заплатите на чиновниците са 1200 лева, частният бизнес ще даде 1700 лева.
Така че всичко е в ръцете на чиновниците - не само как ще си вършат работата, но и заплатите на всички останали.
Да искате ниско заплащане на чиновниците значи да си копате сами гроба. С голи ръце. От едната злоба плюс неразбиране.
10 Май 2012 17:57
Манрико,
Написал си големи глупости. Къде си видял длъжностна характеристика (job description) с минимални и максимални изисквания?
10 Май 2012 18:50
Манрико,
Написал си големи глупости. Къде си видял длъжностна характеристика (job description) с минимални и максимални изисквания?

Възможно е да не съм го обяснил добре, но и не съм написал такова нещо. Длъжностната характеристика обикновено включва минималните изисквания. А пък длъжностната характеристика за следващото ниво може да се разглежда като максимални.
10 Май 2012 19:52
Преводът на "job description" е буквално "описание на работата" Кайли.Но,като зная ластичния характер на английския,може да е и "работни изисквания".Друго тук е "Макиавелисткото" в закона и, то не е - изискването за съответствие на заеманата длъжност да се затвърди,като твърда норма,в резултат на което,началника,ако истински спазва законовите изисквания или по-разбираемо,държавния интерес,да контролира подчинените му чиновници да спазват всички изисквания за изпълнение на правилата и обема на работата по заеманата длъжност,строго и безкомпромисно,/но без карез,и да прилага другите не материални и после материални лостове за въздействие.Имах в миналото такъв началник,когото още уважавам,светла му памет.Не е празна от смисъл фразата - проверката на изпълнението е висша форма на доверието- .Всичко, в сферата на, каквато и човешка дейност да е,трябва да бъде подчинено на стремежа за най-точно и перфектно изпълнение на изискванията,които естествено са вложени във всяка тази дейност.Това най-добре разбират и се възпитават да спазват хората /кадрите,специалистите/ в професиите,свързани с отговорност за човешки живот или големи материални загуби.Така трябва да се възпитават и държавните чиновници до ниво разсилен в селско кметство.Имало е такова време в България преди и то не много отдавна ,примерно, преди около 25 - 28 години.Сегашната система на повсеместна крадлива безотговорност не предполага изпълнението на гореописаните изисквания поради тоталния срив на обществения и личностен морал.
10 Май 2012 19:55
Поправям се и е извинявам на Кайли.Отнася се за постинга на Младия Хъш.
11 Май 2012 08:33
Разбрах защо Гугню разбира толкова добре материята, защото е държавен служител и смятам, че трябва оттук нататък всяка сутрин като отворя очи да благодаря на съдбата, че ги има такива като него!
11 Май 2012 09:40
„Допълнителните пари ще се отпускат по преценка и след атестация от страна на прекия началник четири пъти в годината.”
За това става дума.Внушава се,че ще се стимулира отговорност у чиновниците за добре свършена работа за да се заслужат бонуси.Това е най-лошият вариант за контрол в държавната администрация.Пита се кой назначава тези,които ще правят атестациите за да се получават бонусите?Атестациите ще се правят от назначените по партийна линия началници - най-верни партийци.По соц.време атестации правеха прекия началник,парт. секретар и предс.на проф.комитета – всичките номенклатурни кадри.Това е борбата и на днешната партийна помиярщина – кой да подчини и владее чиновническата маса,която след т.н.”промени” се нарича със смешното „средна класа”,за заместване - понеже няма реална средна класа.Така отново има номенклатурно управление в държавната администрация - управлявана сега чрез парите във вид на бонуси.Заплатите на държавната администрация трябва да са достатъчно добри в съответствие с финансовите възможности на държавата /в никакъв случай не малки/ и трябва да са заложени в специалния закон за държавния служител,където да се включват и условията за заплащането без бонуси.А не заплащането да зависи от партийния новоназначен началник.Партийният новоназначен началник трябва да мисли как да привлича и да назначава подходящите хора за да работи администрацията по-добре – само по изискванията на закона за държавния служител.Значи този закон трябва да е грамотен,а заплатите не трябва да са малки.Къде са обаче грамотните закони?С разиграването на бонуси се стимулира подмазвачество и сервилност. Последните две „качества” се развиват само у обикновените некадърници.



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД