До десет години затвор да е наказанието за причинена смърт на пътя в особено тежки случаи с повече от един пострадал, решиха депутатите. Вчера те одобриха на първо четене промените в Наказателния кодекс. До спорните поправки, които предвиждат по-строги наказания за нарушителите, се стигна след няколко срещи на управляващите с близки на загинали. Вносителите от ГЕРБ обаче признаха, че с предложенията си няма как да се избегнат условните присъди за убийствата по шосетата на България, тъй като съдът може да ги наложи в случай, че причинителят на катастрофата признае вината си. Текстовете бяха изготвени от шефа на вътрешната комисия Анастас Анастасов (ГЕРБ) и след като вътрешният министър Цветан Цветанов обеща на роднините на загинали по-сурови санкции.
Наказанието до 10 години затвор касае не само катастрофи на пътя, но инциденти и с други превозни средства - влак, самолет, дори военни машини. В момента максималната санкция е 6 години.
С промените се регламентира още, че за катастрофите с фатален край утежняващи вината обстоятелства ще бъдат не само употребата на алкохол и наркотици, но и ако са станали на пешеходна пътека или пък водачът на МПС кара без книжка.
С измененията се предлагат и промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които отпада възможността за споразумения с обвиняемия за всякакви престъпления, при които е отнет човешки живот по непредпазливост, като например лекарска грешка, трудова злополука и т.н. Управляващите пренебрегнаха опасенията на опозицията, че така делата ще се точат с години, а това ще забави и изплащането на обезщетенията.
Депутатите одобриха поправките в двата кодекса без дебати, въпреки че в последния работен ден на миналата седмица не ги гласуваха именно с мотива, че все още има желаещи да се изкажат. От левицата тогава възразиха, че промените се правят на парче и попитаха защо не се запише и високата скорост като утежняващо вината обстоятелство. За същото настояваха и родителите на загинали деца, които предложиха да се вкара текст в закона за превишаване с над 50 км/ч. Още в комисия обаче Анастасов обясни, че са се отказали да фиксират такъв праг, защото няма разлика дали ще те блъснат с 49 или 45 км/ч над допустимата скорост.
При вчерашното обсъждане в пленарната зала депутатите отхвърлиха проект за промени в НК, внесени от Михаил Миков от левицата, които предвиждаха да се разшири кръгът от престъпления, при които се конфискува цялото имущество.
Още в комисия обаче Анастасов обясни, че са се отказали да фиксират такъв праг, защото няма разлика дали ще те блъснат с 49 или 45 км/ч над допустимата скорост.
Герберска логика: нека спонсорите си фучат с 200 км в час. Да, няма значение дали ще те блъснат с 49 или с 45 над допустимата скорост... Ама има значение с каква скорост караш, защото когато я превишаваш драстично, създаваш опасност на пътя. И точно към тази повсеместна опасност би трябвало да се обърнат законодателите.