На 9 май Европейският фонд за финансова стабилност (ЕФФС) реши да преведе на Атина 4.2 млрд. евро като част от европейската антикризисна програма. Това е минималната сума, необходима на страната, за да продължи да обслужва външния си дълг и да не фалира до юни. Общата сума, която трябваше да бъде преведена, е 5.2 млрд. евро, но страните от еврозоната решиха да отложат отпускането на всички пари, докато Гърция не постигне политическа стабилност. Гръцката Централна банка и финансовото министерство разработват план за извънредна ситуация, за да предотвратят опасността от вътрешен фалит на страната, ако спре финансовата помощ от Европа, писа в. "Вима".
Международната рейтингова агенция "Мудис" предупреди, че нараства вероятността за излизане на Гърция от еврозоната. Според "Мудис", ако Атина се върне към драхмата, ще започне масово бягство на вложители от банките, замразяване на депозитите от правителството, сериозно обезценяване на влоговете, икономически безредици и др. Германското седмично издание "Виршафтсвохе" изчислява, че излизането на Гърция от еврозоната ще струва на страните с обща валута 276 млрд. евро.
Ако Гърция излезе от еврозоната, негативни последствия ще има и за Европейската централна банка (ЕЦБ). Финансовата институция ще понесе значителни загуби във финансово отношение, тъй като е инвестирала 40 млрд. евро в гръцки облигации в рамките на програмата за спасяването на Гърция. Членовете на борда на ЕЦБ за пръв път публично заговориха за възможното излизане на Гърция от еврозоната, писа в. "Файненшъл Таймс". "Мисля, че разводът по взаимно съгласие - ако такъв въобще се наложи - е напълно възможен. Но все пак ще съжалявам, ако това се случи", заяви шефът на Белгийската централна банка и член на борда на УС на ЕЦБ Люк Коен.
БЕЗИЗХОДИЦА
Споразумение за съставяне на правителство в Гърция не бе постигнато и вчера. Лидерите на основните политически сили в страната - "Нова демокрация", СИРИЗА, ПАСОК и Демократичната партия - не успяха да стигнат до компромисно решение. Късно снощи трябваше да се проведат нови разговори при президента Каролос Папуляс, но без участието на лидера на радикалната левица СИРИЗА Алексис Ципрас, който се оттегли от преговорите. "СИРИЗА отказва да бъде "ляво алиби" за едно правителство, което ще продължи политиката на мерки за строги икономии, която хората отхвърлиха на 6 май", мотивира се той.