Управляващите смятат да премахнат всички допълнителни доходи на чиновниците. Държавните служители и чиновниците на трудово правоотношение няма да получават гарантирано възнаграждение за участие в работни групи, съвети, одитни комитети и комисии. Те ще се надяват приносът им да бъде забелязан при оценяването на служителите, което ще се случва четири пъти в годината. Възнаграждение няма да получават и висшите ешелони - министри, зам.-министри, областни управители, шефове на агенции и държавни комисии.
Това гласят поредните промени в Закона за държавния служител и този за администрацията, публикувани за обществено обсъждане на сайта strategy.bg. Промените се лансират с цел да не изкривяват новия модел за заплащане в администрацията, но може да доведат до пълна демотивация на чиновниците.
Забраната за получаване на гарантирано възнаграждение за допълнително положен труд в работни групи и комисии се премахва с идеята, че не е ефективно и не отчита реално приноса на чиновниците, става ясно от мотивите към проекта. В тях се изтъква, че в момента цари нормативен хаос и докато някои закони позволяват допълнителните възнаграждения в подобни органи, други го забраняват напълно, а трети го допускат само за външни представители. Като особено проблемни се посочват някои сфери като концесиите, където съществуват множество възможности за изплащане на допълнителни възнаграждения. От тях се възползвали тесен кръг служители, които така или иначе имали задължение да работят в областта на концесиите.
От преходните и заключителни разпоредби на проекта обаче става ясно, че ограничението съвсем не се изчерпва с комисиите за провеждане на концесионни процедури. Допълнителните възнаграждения ще отпаднат и за всички представители на администрацията в комисии за провеждане на процедури по обществени поръчки, без значение кой точно е възложителят - държава, община или друго задължено по закона лице. Пари за работата си в комисиите по ЗОП ще получават само привлечените външни експерти, които не могат да са от администрацията. Пари вече няма да получават чиновниците в общинските комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни. Това ще засегне представителите на съответната общинска администрация, на дирекциите за социално подпомагане, на полицията. Възнаграждения в тях ще взимат само членовете им, които не са част от администрацията. Отменят се и възнагражденията в регионалните съвети по осиновяване, както и в съвета по международно осиновяване към правосъдното министерство.
И без тези промени предложеният от Дянков модел за оценяване и израстване в администрацията се критикува заради големия субективизъм и широката ножица, които новите правила допускат между отделните чиновници. Според последните промени в Закона за държавния служител чиновниците ще могат да взимат до 80% бонус над годишната си заплата в зависимост от показаните резултати. Субективизъм е възможен и при самото израстване в йерархията на администрацията, която се усложнява с много повече степени и нива. От друга страна, няма спор, че възнагражденията за участие в работни групи в момента също се раздават доста безпринципно и не отчитат реално свършената работа.
Забраната на гарантираното възнаграждение за допълнителен труд и липсата на обективна оценка могат съвсем да формализират работата на администрацията. Държавата вече бе изправена пред подобна ситуация с липсата на чиновници, желаещи да я представляват в търговски дружества без право на заплащане. Стигна се дори до абсурдното решение един чиновник да представлява държавата в повече от 1 дружество, което впоследствие бе отменено. Забраната на допълнителните възнаграждения за висшия ешелон пък не решава основния проблем - липсата на регламент кой определя заплатите на шефове на агенции и комисии и как се атестират директорите им.
|
|