:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,815
Активни 866
Страници 1,745
За един ден 1,302,066

Гърция отива пак на избори през юни

Основните партии не приеха предложението на президента за правителство от технократи
Основните политически сили в Гърция и вчера не успяха да се договорят за сформирането на правителство и следващата стъпка е провеждането на нови парламентарни избори, които най-вероятно ще се състоят през юни, предадоха агенциите. Президентът на страната Каролос Папуляс събра във вторник за последен път лидерите на партиите в опит за излизане от тежката политическа криза, в която страната изпадна след изборите на 6 май. Държавният глава предложи да бъде съставен кабинет от технократи, чийто мандат да бъде 18 месеца. Лидерите на консервативната "Нова демокрация" Андонис Самарас и на ПАСОК Евангелос Венизелос подкрепиха предложението на Папуляс, но водачът на Демократичната левица Фотис Кувелис не одобри идеята. Според него подобно правителство ще е доказателство за "поражение на политиката", както и че такъв кабинет трябва да бъде създаден с подкрепата и участието на СИРИЗА. Радикалната левица също отхвърли предложението на държавния глава. "Отново вървим към избори, и то в много лоши обстоятелства", заяви лидерът на ПАСОК Евангелос Венизелос, след като излезе от срещата с президента. Според него най-непреклонни на преговорите са били СИРИЗА и Демократичната левица. "Ще се надяваме народът да гласува по-зряло на следващия вот. Трябва да тръгнем към по-добро", каза още Венизелос.

Малко по-късно от администрацията на държавния глава Каролос Папуляс официално обявиха, че той ще назначи временно правителство и ще обяви датата на предсрочните избори. Най-вероятно новият вот ще бъде през юни, а Гърция има пари за заплати и пенсии само до тогава. Според в. "Имерисия" гръцкото финансово министерство е наложило забрана върху редица държавни разходи, за да бъдат осигурени пари за заплати и пенсии и през юли. Ведомството било разпоредило да се замразят плащанията на държавните доставчици, както и разходите за инвестиции, и да се отпускат пари "с капкомер" на министерства и институции. Международните кредитори предупредиха, че докато Атина не сформира стабилен кабинет, няма да получи поредния транш от спасителния заем.

Гръцките власти и еврейската общност в страната осъдиха изказването на лидера на крайнодясната партия "Златна Зора" Николаос Михалолякос, че в нацистките концентрационни лагери не е имало газови камери. Той изрази също съмнения за смъртта на 6 млн. евреи по време на Втората световна война.

ПОЗИЦИИ

Страните от еврозоната твърдо възнамеряват да задържат Гърция във валутния съюз. Това заяви премиерът на Люксембург и председател на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер след среща на министрите на финансите на 17-те държави от еврозоната, която се състоя в понеделник вечерта в Брюксел. "Евентуалното излизане на Гърция от еврозоната не беше обсъждано", обясни той, цитиран от ДПА.

51
2088
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
51
 Видими 
15 Май 2012 22:21
Гърция има само един изход , този за излизане от Политическата криза . Що е до нас , ниЙ от дълго сме пред него , въртим си броеничките и чакаме някой да ни "прекара" ...
15 Май 2012 22:47
Не им е лесен изборът - ще им се наложи да избират между тезиНатисни тук
15 Май 2012 23:23
По същество това вече не са избори, а референдум дали Гърция да обяви фалит. Не ми е ясно как точно ще се осъществи в рамките на еврото...
15 Май 2012 23:25
Айде СИРИЗА да печели изборите и да се види на практика и в Европа (както се видя в Латинска Америка), че има и друг път. Път, който не само, че гарантира с пъти бърз икономически растеж, но и благоденствие за всички граждани. Път, който показва, че мизерията е отклонение, а не правило.
15 Май 2012 23:29
Не ми е ясно как точно ще се осъществи в рамките на еврото.

Ами няма как да стане в рамките на еврото, просто защото еврото е изначално дефектен проект. Не може да имаш обща валута без общ държавен тип бюджет с безусловни субсидии от развитите към по-слабо развитите райони.
16 Май 2012 03:08
Brightman


Ами няма как да стане в рамките на еврото, просто защото еврото е изначално дефектен проект. Не може да имаш обща валута без общ държавен тип бюджет с безусловни субсидии от развитите към по-слабо развитите райони.


Проблема не е само в еврото,за съжаление.Проблема е в неолибералния икономически модел,който наложиха на всички държави като същевременно налагат забрани на държавите и хората във всички посоки!Т.е. свобода за парите и рестрикции за населението и управлението.Хващат те за гушата,вземат ти всичко и ти казват:Айде развивай се и стани богат,чакаме!Те и сега дават уж пари за бедните райони...Обаче пари за градинки,пари за програми,от които да лапат чиновниците уж да решават проблемите.Само че и да научат котката да лови мишки,тя няма как да ги намери,защото мишките вече са изядени от други!Самата Германия,която е най-добре по никакъв начин не е помогнала на бедните си райони,защо си мислите,че един мастодонт ще се лиши от екстрите си,за да помогне на Гърция и България?!Империите не се създават за благото на хората.Историята такъв случай не познава!Те се създават,за да може елита да граби повече и от повече хора.
16 Май 2012 03:46
Евро или рупия - няма никакво значение, фалира държавата, не централната и банка, няма никакво значение дали се ползва евро или драхма.
То ако беше така и Косово и Черна Гора които ползват еврото за валута не би трябвало да могат да фалират.
Излизане от ЕС е също немислимо, първо защото ще е фатално за страни като Германия.Според вас от добрина ли раздават тези прословути субсидии на земеделието? Дават ги за обещетение защото налагат квоти на производството на земеделски продукти, ако ги нямаше пазара щеше да се наводни и цените да паднат, но да произведеш литър мляко в Гърция или у нас ти струва 5-10 стотинки, а да го произведеш в Германия ти идва към 50, ако се започне свободно производство германските фермери фалират за седмица, продуктите им стават непродаваеми защото останалите ще се обезценят прекаленно много.То затова има субсидии и квоти за селското стопанство, а не на автомобилната индустрия, да бъдат ощетени гърци и българи за сметка на германците.
16 Май 2012 03:47
Гърците ще свият поне 500 милиарда докато ЕС се опомни, че всичко е само залъгалки. След това, Гърция ще върне драхмата и ще даде дупе я на Китай, я на Раша и ще продължи да смуче като пиявица. Грък и работа са две несъвместими неща.
16 Май 2012 07:06
Не разбрахме!
КАК ще става с гръцката рупия?
Ще се стрелят ли хора по улиците за притежание на евро или долар?
16 Май 2012 08:27
Клановата гръцка политическа система си създаде сурогатни партии (Сириза, Дясна зора, Лява алтернатива и т.н.), които в едно следващо правителство да изнесат негативите на извършващата се в момента реформа към по-малки бюджетни разходи, т.е. по-малки държавни заплати и пенсии, за да може Пасок и Н. Демокрация следващия път отново да управляват и да си менкат властта, както в последните 38 години.
Айде СИРИЗА да печели изборите и да се види на практика и в Европа (както се видя в Латинска Америка), че има и друг път. Път, който не само, че гарантира с пъти бърз икономически растеж, но и благоденствие за всички граждани. Път, който показва, че мизерията е отклонение, а не правило.
Чудесно, само дето някой трябва да инвестира първоначално в този икономически растеж, за да може след години да се създаде силна и работеща гръцка икономика, освен традиционните узо и маслини. Парите могат да дойдат основно от четири места:
- данъци - гръцката държава обаче показа, че не може или не иска да ги събира;
- кредити от международните пазари - все по-скъпи и дори невъзможни, особено ако гръцката държава обяви фалит или мораториум;
- еврофондове и помощи - все по-намаляващи, поради все по-силния натиск на западноевропейските избиратели, които не искат с данъците си да финансират изплащането на гръцките пенсии и заплати;
- заеми от МВФ и СБ, които не идват даром, а в замяна на драконовски мерки, които повечето гърци не искат да изпълняват.

Е, питам аз, откъде ще дойде гръцкият растеж? Всички говорят за растеж напоследък, но той не расте по дърветата.
16 Май 2012 10:28
... за да може след години да се създаде силна и работеща гръцка икономика, освен традиционните узо и маслини.

През 2011 г. БНП на Гърция е бил 215 милиарда Евро (номинални) или 19000 Евро на глава от населението. Разпределението на БНП по сектори е било 3% за селското стопанство, 12% за промишлеността и 85% за услугите*. При това положение, да се говори за "традиционните узо и маслини" е най-малко смешно. Без това да означава, че нещата са розови.. Натисни тук

* В услугите се включват туризмът, търговският и гражданският флот.
16 Май 2012 12:21
Парите могат да дойдат основно от...

Парите винаги идват от печатницата (хартиена, но най-вече виртуална). Те изпълняват единствено организираща роля насочваща производството и регулираща размяната. Но винаги го правят в определени условия - законодателни, технологични, културни, образователни и т.н.. Парите нямат собствена стойност. Те са "неограничен ресурс" и са единствено част от политиката и само един инструмент за политика.
-
Толкова ли е трудно да се разбере ? Изразът "Пари няма", може да важи за един човек или фирма (дори и най-голямата), но той не важи за една държава, която има собствена валута.
16 Май 2012 12:22
Абе както и да се въртят гърчолята задника им все ще е отзад. Те са си в положение цугцванг и спасение няма. Може да седнем пред телевизорите с пуканки в ръка и да се наслаждаваме на агонията им.
16 Май 2012 12:27
и да се наслаждаваме на агонията им.

Ако останат в еврозоната точно това ще им се случи. Понеже, обаче не са добичета, то ще си върнат драхмата, германските банки ще пият една студена вода, а меракът им за разграбване на Гърция ще си остане само мерак. Същевременно, запазила ресурсите си и разполагаща с механизма на валутният курс за да регулира търговският си баланс, Гърция ще спре спада и ще тръгне напред.
16 Май 2012 12:41
В отговор на Panayotis
2012-05-16 10:28:39:

Индустриалци: Гърция няма износ, защото няма производство
Ако се питате защо няма износ, то е защото няма производство. Производството и индустрията в Гърция не са подпомагани, нито поощрявани в последните двадесет години. За да се вземе едно разрешение за дейност се искат поне две години. Това бе отговорът на Димитрис Матиос, председател на Асоциацията на производителите и индустриалците от Атика и Пирея, който бе един от гостите на форума с тема гръцкия износ, пише GRReporter, цитиран от КРОСС.
- Натисни тук

В производството са скритите резерви на Гърция, но и за да се развие то, се искат кредити. Кой ще ги даде обаче? Китай, Русия?... Ами ако поискат да се въведе чл. 1 в гръцката конституция
16 Май 2012 13:02
германските банки ще пият една студена вода, а меракът им за разграбване на Гърция ще си остане само мерак.


Колкото Британските и Холандски банки се примириха с Исландските си загуби. Не само, че не са се примирили, но и задължават държавата т.е Исландия да поеме дълговете на частните банки. В Гърция си е къде къде по ясен казуса - гърчолята ще трябва да плащат, поколения наред, естествено имат и друг вариант, емиграция.
16 Май 2012 13:06
Заплатите в България са доста по-ниски от тези в Гърция, а българският износ, като % от БНП на страната, е няколко пъти по-висок от гръцкия. Защо при тези предполагаемо високи стимули за развитието на българската икономика, това развитие е далеч по-слабо от желаното? Не е ли това указание, че значение имат и някои други параметри?
16 Май 2012 13:39
Panayotis,
външнотърговският баланс е определящ за финансовата стабилност. Ако вносът ти надвишава износа, то изпадаш в дълг, ако износът ти надвишава вноса се набълбукваш с хартийки и на практика изнасяш БВП. Затова най-добре е търговският баланс да е на нула или малко над нулата (заради резерв при евентуални колебания). Това е предусловието. От там нататък е въпрос на политика.
-
Можем да го кажем и така - това, да си здрав е предусловие за това да си богат, но не всеки, който е здрав е богат. За това трябват и още много други неща.
---
А ако говорим конкретно за България, то и нейният външнотърговски баланс е отрицателен и съвсем скоро, ако няма "чужди инвестиции" ще трябва да задлъжнява. Щото ограничаването на вноса, чрез свиване на потреблението е под дъното и единствено го дълбае още.
16 Май 2012 13:46
а българският износ, като % от БНП на страната, е няколко пъти по-висок от гръцкия.

Не ми се проверява сега, но доколкото си спомням, не само, като относителен дял спрямо БВП, но и като абсолютна стойност българският износ е по-голям от гръцкия.
16 Май 2012 13:56
Заплатите в България са доста по-ниски от тези в Гърция,
Състоянието на заплатите в България е другата крайност на това, което се случва в Гърция, а както е известно, крайностите са вредни. Ниските заплати са една от причините икономиката на България да буксува (не е основна причина, разбира се) и все по често се чуват наши и чужди мнения в тази насока.
Не ми се проверява сега, но доколкото си спомням, не само, като относителен дял спрямо БВП, но и като абсолютна стойност българският износ е по-голям от гръцкия.
Да, мисля че съотношението е 22 към 21 млрд. за 2011 г. в полза на българския износ.
16 Май 2012 14:10
При ОТВОРЕН пазар и никакво производство
инжектирането на пари в ПОТРЕБЛЕНИЕ ще доведе до
бърза обезценка на гръцката рупия.
Т.е. фалшивите незаработени заплати и пенсии ще
намалеят светкавично.
Т.е. ще стане това, което Пасок и Неа намквоси не посмяха да направят.
Както вече обясни един форумец:
Растежът не расте по дърветата...
16 Май 2012 14:20
StrikeEagle,
що се пънеш в неща, дето хич не са ти ясни ? Ай пускай си от време на време по някоя несвързана псувня и си кютай.
16 Май 2012 14:37
StrikeEagle,
що се пънеш в неща, дето хич не са ти ясни ? Ай пускай си от време на време по някоя несвързана псувня и си кютай.

Това ще го запазим за след няколко месеца,
когато БЕЗРИЗА ще реализира идеите си за гръцка рупия и растеж.
16 Май 2012 14:42
Brightman е прав, че е най-добре следва външния баланс да ти на нула. Най-бързия автоматичен начин за неговата регулация е валутния курс - когато почнеш да харчиш повече, отколкото трябва - вносът автоматично става по-скъп и намалява, съответно износът става по-евтин и се увеличава.
Нооо - Гърция е в еврозоната, а ние сме във Валутен борд - тоест този регулатор при нас не работи. Това беше и причината, всички да зяпат голямата ни дупка във външнотърговския ни баланс по време на бума. Ако някой си спомня - тогава оправдението беше, че ако се гледа структурата на този внос - то той е от инвестиционни стоки, които после ще генерират съответния внос.
Доколко точно това се случи е друг въпрос, но истината е, че България чрез износ успя да излезе на плюс.

Според мен основната разлика между нас и Гърция беше, че като бюджет ние бяхме на излишък, а гърците яко помпаха дефицити. При това дефицити, харчени за неща, които после не генерират доход (узо и сиртаки).
16 Май 2012 14:44
"инвестиционни стоки, които после ще генерират съответния износ."
correction.
16 Май 2012 14:48
Brightman е прав, че е най-добре следва външния баланс да ти на нула. Най-бързия автоматичен начин за неговата регулация е валутния курс - когато почнеш да харчиш повече, отколкото трябва - вносът автоматично става по-скъп и намалява, съответно износът става по-евтин и се увеличава.
Да де, ама както стана ясно, Гърция няма какво да изнася. Най-много туризмът й да живне с поевтиняване на драхмата (както е в съседна Турция), но туризмът не се приема за износ от чисто статистическа гледна точка, пък и във валутно изражение приходите, респ. заплатите на заетите в туризма пак няма да са по-високи от сега - нещо, което гърците искат да избегнат, разчитайки на снизхождение и европейски помощи.
16 Май 2012 15:07
Нетните приходи от туризъм се отчитат - най-малкото като положителен капиталов поток.

Но дори да е само това - винаги може да се достигне до баланс. Дори и една маслина износ да няма.

Но тогава съответния внос ще е драстично по-малък. Забравете мерцедеси и БМВ. Гърците ще получават заплати в драхми, които чрез валутния курс ще са по-малки от сегашните. Стигащи само за 20-годишен Опел от автокъщите в Дупница.
16 Май 2012 15:08
Не ми се проверява сега, но доколкото си спомням, не само, като относителен дял спрямо БВП, но и като абсолютна стойност българският износ е по-голям от гръцкия.

Провери и ми кажи. Но внимавай във валутите. Обикновено гръцките данни ги дават в Евро, а българските - в US$.

Състоянието на заплатите в България е другата крайност на това, което се случва в Гърция, а както е известно, крайностите са вредни.

Ако е така, къде е златната среда и кой ще я посочи? Със сигурност не тези, за които ниските заплати на работещите за тях означават по-високи доходи за самите тях. Или за техните услужливи лакеи, мвжду които не само пишещите тук на ниво "узо и сиртаки" (а другаде - на ниво ракия, салатка и чалга), а също и техните изискано мълчаливи, но сладострастно изчервени и еротично изпотени "просветлени" слушатели и читатели.
16 Май 2012 15:40
Eurostat, exports and imports of goods and services, 2011
At current prices, millions of Euros

Country ...... Exports ..... Imports

Bulgaria ...... 25 600 ...... 25 300
Greece ........ 51 700 ...... 67 700


Натисни тук

Така че аз съм прав за износа, но е прав и този, който говореше за голям дисбаланс в салдото на Гърция спрямо това на България.
16 Май 2012 15:45
"инвестиционни стоки, които после ще генерират съответния износ."


Това е една от най-удобните, най-тиражираните и най опасните мантри.
Изисква обаче дълго обсъждане.

Все пак ако се погледне структурата на "инвестициите" това е основно изкупуване на национален капитал от чужденци и то на безценица и врагане в непроизводствени активи.
Резултата на практика е помпане на инфрация, чрез примерно "зелени" щуротии.

Това което на практика е барансирало дефицита през цялото време едва на скоро скромно почнаха да посочват.
А то е износа на работна ръка. И съответно постъпленията от нея.
16 Май 2012 16:04
Г-н Панайотис, надявам се, че не обичаш да обиждаш.
Аз нищо не разбирам от финанси и икономика, но тук в БГ има много задръстени хора, които си мислят, че заеми се изплащат от тези, които са ги изтеглили. Нямам предвид хората, живеещи от пенсии, заплати или дребен бизнес, които и сега понасят тежестта на реформите и "затягането на коланите". Така ли ще бъде и ако Гърция излезе от ЕС? Дали само "спасителния меморандум" отхвърлиха избирателите, или предварително знаят кой ще изпълни спасителните работи?
16 Май 2012 16:54
Престанете да си фантазирате за драхми и рупии! В Гърция монетата е евро, и евентуален фалит ще обезцени еврото, няма да има нито драхми нито юани!Гърция е във дългова криза, не във валутна, две съвсем различни неща.Последствията от обезценката на еврото ще са точно като от въвеждане на евтина драхма.Вноса на извъневропейски стоки рязко ще се свие, износа рязко ще нарасне , икономиката ще бележи огромен ръст.
И забравете глупостите за прословутите "инвестиции" , не виждате ли какво става при нас? Формулата е проста, ако има далавера всички инвестират, ако няма само се пишат програми за привличанне на инвестиции и буквално се прелива от пусто в празно, най много някоя екопътека или бизнесалея да се направи.Вижте при нас, къде идват инвеститорите и кои са? В Банско частници, и то доста от тях българи са инвестирали повече от целият ЕЦ и МВФ взети заедно в цялата страна.И в Гърция ще е така, при евтино евро куцо и сакато ще инвестира( гърците са богати, има отделни гърци в състояние сами да платят дълга), няма да има никаква нужда от държавни или ЕС/МВФ да се занимават с идиотските им инвестиции.
Гръцките заплати не са високи, добре са си, проблема не е в количеството евро което получават а в стойността му.1000 евро заплата ви се струват много защото отговарят на 1200 долара, ако бяха 600 долара нямаше да ви се струват толкова големи нали?Там е врътката, няма нужда да се намаляват заплатите а стойността им, така всичко ще си дойде на мястото.Е , вярно, европейските стоки ще станат на половин цена спрямо американските и бензина ще поскъпне, но пък от кризата ще остане само лош спомен.
16 Май 2012 17:04
България чрез износ успя да излезе на плюс.

Краткото излизане на плюс не е реално, а по-скоро идва от "увеличеният износ" по документи, заради източване на ДДС.
-
Лошото за България е, че чрез приватизацията от "чуждестранни инвеститори" първо влиза някаква валутна сума, но след това от нея следва много по голямо и дълго изтичане на много по-голяма сума във вид на изнасяне на печалба и други течове.
16 Май 2012 17:19
В Гърция монетата е евро, и евентуален фалит ще обезцени еврото, няма да има нито драхми нито юани!Гърция е във дългова криза, не във валутна, две съвсем различни неща.Последствията от обезценката на еврото ще са точно като от въвеждане на евтина драхма.Вноса на извъневропейски стоки рязко ще се свие, износа рязко ще нарасне , икономиката ще бележи огромен ръст.

Мислиш ли въобще, като пишеш ? Проблема не е в баланса ЕС - останалият свят, а вътре в еврозоната. Евтиното евро може да повиши европейският износ, но това не означава гръцкият износ, а германският износ. Евтиното евро, обаче ще оскъпи горивата, от което ще пострада повече Гърция, отколкото Германия.
-
Проблемът е в дисбаланса на търговията между страните от еврозоната. В това, че общият европейски пазар не позволява митнически и други тарифни и нетарифни ограничения на вноса, а дефектната общата валута, която не е съчетана с общ държавен тип бюджет с безусловно субсидиране на по-неразвитите райони, води до задлъжняване, като единствен начин за компенсиране на изтеглената парична маса вследствие на търговските дисбаланси.
16 Май 2012 17:29
Евтиното евро ще ощети Германия, не Гърция, защото един германски ланд внася повече петрол на месец, отколкото цяла Гърция за година.Германия произвежда краен продукт и е зависима от вноса на суровини и енергоносители, докато изостаналите икономики в Европа са доста независими от тези неща, дори напротив, те са производителите на суровините и ще бъдат облагодетелствани.
16 Май 2012 17:55
Така ли ще бъде и ако Гърция излезе от ЕС? Дали само "спасителния меморандум" отхвърлиха избирателите, или предварително знаят кой ще изпълни спасителните работи?

Г-н Репортер, социалните проучвания показват, че повечето гърци са за оставане в еврозоната, но за промяна (смекчаване) на антикризисните мерки. Т.е. смятат (с какво основание - това е друг въпрос), че тези две неща не са несъвместими.
16 Май 2012 20:12
Панайотис, братле, съгласен съм с много от работите дето приказваш, само едно правителсво требва да си изберете, квото и да е то. Не може да продължава тая агония. Страничният ефект от тая нерешителност застрашава не само Гърция. Не може да се проточва безкрайно, изберете си власт!
16 Май 2012 20:17
Имах предвид няколко тв-репортажа, в които хора от улицата казаха, че не искат и не могат да отговарят за действията на досегашните управляващи. за мен те са прави.
16 Май 2012 21:10
Панайотис, братле, съгласен съм с много от работите дето приказваш, само едно правителсво требва да си изберете, квото и да е то. Не може да продължава тая агония. Страничният ефект от тая нерешителност застрашава не само Гърция. Не може да се проточва безкрайно, изберете си власт!

Прав си, Мето, но какво да правим, като лидерите не можаха да се разберат.. Едно е сигурно и го казват всички: че след повторните избори тези господа ще трябва да съставят правителство, "живи или мъртви".. Единствената дама, др. Папарига, не я броя - тя ще е аут до дупка.

Имах предвид няколко тв-репортажа, в които хора от улицата казаха, че не искат и не могат да отговарят за действията на досегашните управляващи. За мен те са прави.

Репортер, сещам се за онази дефиниция на "революционна ситуация", която е приложение на диалектичната концепция за "качествения скок" в обществените дела. Това била ситуация, при която управляваните не искат вече да бъдат управлявани по старому, а управляващите не могат да управляват по новому. Като привърженик на политическите еволюции, аз се надявам да се намери един компромис.
16 Май 2012 21:23
Престанете да си фантазирате за драхми и рупии! В Гърция монетата е евро, и евентуален фалит ще обезцени еврото, няма да има нито драхми нито юани!Гърция е във дългова криза, не във валутна, две съвсем различни неща.Последствията от обезценката на еврото ще са точно като от въвеждане на евтина драхма.Вноса на извъневропейски стоки рязко ще се свие, износа рязко ще нарасне , икономиката ще бележи огромен ръст.

Ндаа, а дали ще вземат и българи за граничари? Да пазят гърците да не излизат навън да купуват с "обезцененото" евро? Щото може и ние да намажем ефтинджос
16 Май 2012 21:38
Белгия изкара без правителство 2-3 години и колкото и да ви се струва невероятно бяха една от малкото страни в еврозоната които не пострадаха от кризата.Гърция също, преди с правителство хем си рязаха заплатите, хем не им даваха заеми, след изборите без правителство им отпуснаха 4 милиарда, и има още един за падежа по късно, и докато са без правителство нито ще се режат заплати, нито пък ще им откажат заем, невероятно но факт!
Политиците работят ли успяват да нанесът огромни щети, без правителство нещата си вървят нормално.
16 Май 2012 22:08
cisco, ама да знаеш колко ми се иска да ти вервам, и сигурно си прав...
16 Май 2012 22:31
То се знае че ако правтелствата можеха да са в полза на хората отдавна вече да са забранили съставянето им
17 Май 2012 05:42
Гръцкият БНП беше силно преувеличен до 2008 г., а в момента спада с почти една трета годишно (2011 с/у 2010, при прогнози до 25%). 40% от гръцкия БНП освен това се създаваше в публичния сектор, известен с голямата си неефективност, и който сега колабира. 76% се създаваше в услугите (наемащи 61% от раб. сила), които в момента също са в колапс. Резервациите за туризъм се отменят масово (преди правителствената криза спадът беше 7% спрямо 2011 г. до момента). Морският транспорт е най-дълбоката си криза в историята, а гръцките пристанища с непрекъснатите си стачки от години постоянно губят бизнес, вкл. и за сметка на България. В момента в Гърция тече типичен bank run, юруш на банките, хората вече теглят близо един милиард евро влогове дневно. С банкрута на Гърция, който е неизбежен, всички гръцки банки ще фалират и ще последват верижни фалити на зависимите от тях фирми.

Селското стопанство на Гърция е слабо развито и създаваше само 3.4% БНП, макар да наемаше над 12% от работната сила. Гърция няма обработваемя земя още от древността, поради което винаги е била голям нетен износител на гърци. "Връщането към земеделието", закоето писа НЙ Тамс наскоро, е работа на малък брой градски ексцентрици, които отглеждат охлюви, жаби и подобни. Гръцката промишленост е слабо развита и неконкурентна, има предимно местно значение и с обедняването на населението също ще колабира, а и силно зависи от вносни суровини и енергия.

В Гърция и сега се закриват много повече фирми, отколкото се създават.

С банкрута на страната и фалита на банките ще се разстроят плащанията на държавните заплати и пенсиите (които в момента единствени поддържат търсенето), снабдяването на енергия, транспортът, снабдяването на болниците с лекарства и материали.

Гърция просто няма печелившо решение - затягането на коланите е пагубно за доходите и търсенето и ще увековечи депресията, но продължаването на разсипията още няколко месеца ще доведе до пълен срив най-късно през есента. Излизането от еврото е неизбежно, но то ще направи невъзможни новите кредити от чужбина. Инвестиции няма да се посипят, туризмът и морският транспорт няма скоро да се върнат, много години наред ще има размирици.
23 Май 2012 17:19
Пак се въоръжавайте гърци,псевдовраговете измислени от политиците ще ви "нападнат",пак ръкопляскайте антитурската истерия на ПАСОК.Сега,като научихте истината,подобно на сърбите гласувате за радикалните партии,както казва поговорката,падналия в морето,прегръщал змията.Гърция не може да състави правителство,при това положение и турския инвеститор няма да отива там.В България поне има някакво правителство.
23 Май 2012 17:26
Абе както и да се въртят гърчолята задника им все ще е отзад

Това май беше го казал другаря мао.
Но каквото и да стане гърчолята пак ще си живуркат много по добре от нас.
Ние щото сме големи тарикати затова мизеруваме.
23 Май 2012 17:30
nikcv,не вярвам да живеят добре от сега нататък,ще започне емиграция към запад и Турция,ще продават имотите си на безценица.Това ще продължи до съставянето на едно протурско правителство,но това не виждам да стане скоро.След като се състави някога протурско правителство,турците ще закупуват по-лесно имоти от там и ще правят инвестиции, ще закарат работници предимно кюрди,които ще работят заедно с гърците в предприятията.
25 Май 2012 07:07
емиграция към запад и Турция
25 Май 2012 12:01
Фичо,какво се учудваш,има вече случаи на емиграция на гърци в Турция и доста молби за работа от гърци и други народи.Емиграция към България незнам дали ще има при тия ниски заплати.Много румънци,българи,арменци,руснаци и др. също работят нелегално и легално в Турция,защо да няма гърци?Сега се предвижда да се легализират всички нелегално работещи чужденци в Турция с цел отчетност и вземане данъци от работодателите.
25 Май 2012 13:46
Абе не знам, но скоро в Турция няма да останат прозападни турци, да не говорим за гърци.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД