:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,198
Активни 944
Страници 2,128
За един ден 1,302,066

Българското здравеопазване пак е на дъното в Европа

Страната ни е предпоследна в класацията "Индекс на здравния потребител", изпреварва единствено Сърбия
снимка: Архив "Сега"
Класацията мери достъпа на пациентите до хемодиализа у дома - нещо нечувано в България. У нас няма нито един човек с бъбречна недостатъчност, на когото диализата да се прави вкъщи. На шведските изследователи сигурно няма как да им хрумне да включат в критерия и възрастта на апаратите и качеството на използваните препарати. Там също щяхме да ударим дъното.
България заема предпоследното, 33-то място в Европа според индекса на европейския здравен потребител за 2012 г., представен вчера в Брюксел. Единствената по-недружелюбна за пациентите система е тази в Сърбия, а на първо място в Европа е Холандия. Нещо повече - лидерът в класацията има 872 от възможните 1000 точки, а България е с почти два пъти по-малко - 456.

Индексът на европейския здравен потребител се прави от 2005 г. и се смята за стандарт в измерването на здравеопазването. Той обхваща 42 показателя в областта на правата на пациента, достъпа до лечение, резултатите от него, превенцията на болести и достъпа до лекарства и се прави от шведския изследовател Анре Бьорнберг, който съчетава обществени статистики, анкети с пациенти и собствени проучвания.

В сравнение с предишното изследване - през 2009 г., България бележи напредък, тъй като преди 3 г. страната ни е била на последното, 33-о място. От друга страна обаче, през 2009 г. Сърбия не е участвала в индекса. Най-добрият резултат България бележи през 2008 г., когато е на 28-о място от 31 държави. Тази година пред нас са Албания, Македония и Румъния. След Холандия в челната тройка пък са Дания и Исландия.

"Това, което ме тревожи, е че след 5 г. членство в ЕС България още не се справя добре", коментира изследователят Арне Бьорнберг. "Ако трябва да бъдем честни, не е правилно да сравняваме България с богатите страни - членки на ЕС. По-адекватно би било сравнението със съседни страни като Румъния или Сърбия", казва той и допълва, че "изглежда не работят добре дори и такива елементарни услуги като ваксинирането на бебета. На българите им липсва голяма част от съвременните лекарства. Корупцията и неравнопоставеността са очевидни проблеми в здравеопазването".

Единствените категории от всичките 42, в които България има оптимален брой точки, са 2 - участието на пациентските организации във вземането на решения и наличието на електронни досиета на пациентите при личните лекари. Най-ниската оценка - "не толкова добре", получаваме при 29 показателя. У нас няма закон за защита на пациентите, при медицински грешки хората не могат да получат компенсация и ако не минат през съда, трудно получават право на второ мнение, нямат достъп до информация, до лечение в ЕС. Няма каталогизиране на лечебните заведения по качество, пациентите не могат да си запазят час за преглед онлайн, няма електронни рецепти, няма директен достъп до специалист, чака се повече от 21 дни за химиотерапия. Има висока смъртност след инфаркти, висока детска смъртност, високи нива на недиагностициран диабет и Цезарови сечения, високи нива на ранна смъртност, неравнопоставеност на болните при ползване на здравната система, нисък брой на операции на катаракта при възрастните хора, малко бъбречни трансплантации. Малка част от зъболечението е покрита от здравната каса, има прекалено много плащания под масата при лечение, липсва превенция на пушенето, лош е достъпът до хемодиализа и до грижи за възрастните хора. България е с най-ниската оценка при всички показатели, касаещи достъпа до лекарства - липса на общодостъпна информация, нисък процент на публични разходи за медикаменти, достъп до препарати за алцхаймер и шизофрения, ниска здравна кулура по отношение на използването на антибиотици.



ЗАТЪВАНЕ

"1661 медикамента, за които касата трябва да плаща, са твърде много и трябва да се направи прочистване на реимбурсния списък", обяви управителят на НЗОК Пламен Цеков. "Може да направим една преоценка на качествата на медикаментите и да кажем кои да останат в тази листа, а пък след това да отидем на едно договаряне в касата", каза той. Според него сегашният механизъм на договаряне на цените на лекарствата с производителите ще претърпи съществена промяна, защото се е видяло, че има редица недостатъци. Според него преди 4-5 години касата е постигала много добри отстъпки, защото договарянето е било изнесено изцяло в НЗОК. В момента касата се съобразява с цени, определени от комисията по позитивния списък.

"Предложиха ни една добра идея. Ще я спомена мимоходом - терапия на диагноза, т.е да договаряме диагнозата, а не да договаряме цената на медикаменти. Така фирмите, конкурирайки се помежду си за дадена диагноза, нека да предложат цена за целия обем от пациенти", каза Цеков. Тепърва ще се дискутира дали е възможно тази идея да се осъществи.

За над 100 лекарства за химиотерапия фирмите не са се явили, за да договарят цени със здравната каса, обяви пък шефът на надзора на касата Десислава Димитрова. Отстъпки са постигнати при 123 медикамента, което значи, че договарянето в настоящата му форма не е особено успешно.
СНИМКА: ЕПА/БГНЕС
Възрастен грък минава покрай старата сграда на парламента в Атина.
38
3150
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
38
 Видими 
15 Май 2012 20:05
Айде бе!!! Ами гледайте положително Второ сме след Сърбия
15 Май 2012 20:45
Един вид в Европейския съюз сме единствените с най-лошото здравеопазване.
Това е защото жакерията ГЕРБ изплюскаха 6 милиарда, включително резерва на здравната каса.
Те нали си напълниха гушите, какво ги е еня за здравеопазването?
Българи, като им дадохте власта, сега им сърбайте попарата.
15 Май 2012 22:07
Да,но в Сърбия е имало война! Значи некадърността има същото разрушително въздействие?
15 Май 2012 22:11
България беше, е и ще си остане уникална държава. Редно е да се запитаме, защо се е налагало в историята да ни налагат управление отвън.

Значи, от 1989 година до СЕГА, 2012 или кажи-речи 22 лазарника управляват все български мислители и интелектуалци и виждате на какво дередже сте.

Изводът е?! Няма да цитирам думите на Б.Б. - Пожарникаря, речени в УСА.
15 Май 2012 22:11
Има още цяла година за да минем и зад сърбите. Гарантирано от ГЕРБ.
(снимка: натиснете тук)
15 Май 2012 22:24
Здравеопазването си беше наред, докато браво ваньо браво костов не реши да го реформира. Оттогава стремглаво надолу.
А Куба има здравеопазване, признато от СЗО за най-доброто в света. Преди 23 години бяхме преди нея.
15 Май 2012 22:31
хора които не си плащат вноските за здравеопазване или кръжат около минимума, не би трябвало да се оплакват, а да благодарят дълго и горещо за изключително социалната система която им е осигурена и широкия достъп до услуги който получават
15 Май 2012 23:00
хора които не си плащат вноските за здравеопазване или кръжат около минимума, не би трябвало да се оплакват, а да благодарят дълго и горещо за изключително социалната система която им е осигурена и широкия достъп до услуги който получават



И още нещо за размисъл: Каква е връзката между кучешката тения и ... мършата:
Натисни тук (при трудност на отваряне Натисни тук
15 Май 2012 23:06
Интеле, ти не излизаш от форума, безработен от кога си?
15 Май 2012 23:20
да благодарят дълго и горещо за изключително социалната система която им е осигурена и широкия достъп до услуги който получават
Чудех се защо се въвежда Ден на гробаря, предоставящ услуги с най-широк достъп, а то било единствено от благодарност.
Това е защото жакерията ГЕРБ изплюскаха 6 милиарда, включително резерва на здравната каса
Тез милиарди да не би да можеха да закупят хигиенни навици, манталитет за внимателно шофиране или органи за трансплантация? Не отидоха ли част от тез пари за фонд "ин-витро оплождане" и три пъти повече за ковьози за минимизиране на грешките при сблъсъка на голия мерак с голата амбиция?
15 Май 2012 23:37
Има висока смъртност след инфаркти
Това сигурно се дължи на факта, че пациентите, опс починалите от инфаркт не са успели да си запазят час за преглед он-лайн!? Само телекомните оператори ще са виновни - не пускат безплатен интернет.
при медицински грешки хората не могат да получат компенсация и ако не минат през съда
Е как умрелия да се яви в съда и къде ще е получи компенсацията!?
нисък процент на публични разходи за медикаменти
За чия сметка да се увеличи процентът? Господа, тук се пръскат революционни идеи против лекаря и неговото величество. Аз не мога да остана тука и излазям!
16 Май 2012 02:35
Аз пък се чудя защо въобще ни слагат в класацията и не вярвам,че нормална държава може да е след нас!То и за Сърбия не вярвам...То не е здравеопазване-то е геноцид нашето!В критиките не виждам най-главните проблеми.Първо,че по селата хората нямат лекари и аптеки,явно са успели да излъжат докладчиците,а и журналистите си трайкат по темичката!И второ,че на близо 2 милиона българи са прекъснати здравните права и че те нямат право на лекар и болнично лечение,като една част и то по-голямата са безработни.И че,вместо за последните да се организират болници,където да се лекуват подобно на другите държави на Червения кръст,църквата и общините,здравната министърка през ден се кани да им отнеме и личните карти и всички граждански права!В много от европейските държави здравеопазването е безплатно дори за емигрантите!А,който пък си плаща,има право на всички здравни услуги,каквито са му нужни на територията на ЕС без да доплати и стотинка!Докато у нас направления за специалисти не се полагат,освен на избраните.Хората се молят на премиера да бъдат лекувани децата им?!Т.нар. здравеопазване в БГ си е направо болест и то раково образувание!Защото в него е заложена търговията,безхаберието и безотговорността и на работещите и на управляващите.За хората вечно няма пари,а за тях има бонуси за добре свършената работа..?!
16 Май 2012 05:42
И на всичкото отгоре настояват емигрантите да плащали здравни осигуровки...
16 Май 2012 07:06
Е, да, обаче парите ни нали отиват за митинги и зари, а и за книги, които щяло да издава МВР
Тъй ще е, щом здравно осигурените в Тулуза (с всички екстри, предлагани от тамошните здравни осигуровки) не щат да плащат за джипи в Пирдоп
16 Май 2012 07:12
Българското здравеопазване пак е на дъното в Европа
поради мафията с държава.Уж тежката МУ артилерия го командори,ама и тя калинка...
16 Май 2012 08:45
Историците казват че над 1300г. държавата все пак е успяла
да се въстановява на моменти но от тия 22г. демокрация
сигурно това ще края на съществуването на държавицата.
16 Май 2012 09:20
Докато принципите на здравната система са солидарност и НЗОК да е основен преразпределител на средства - така ще е. Аз не искам да съм задължен да внасям вноски на НЗОК, искам сам да си избирам друг здравен фонд. Не искам монополното положение на НЗОК да се ползва за преразпределяне на парите ми за всякакви други харчове! И Цеков каквито и идеи да има за оптимизация на разходите, проблемът е в набирането на средствата. Това си е командна икономика, затова държавните служители са толкова важни - те преразпределят средствата. От тая гледна точка нищо не се е променило за последните 22 години, а сектор "здравеопазване" се оказва и най-закостенял. И затова са тия резултати.
16 Май 2012 09:34
Докато има пиявици,като фармацевтичните компании начело със Софарма на Огнян Донев,които точат милиони от високите цени на лекарствата,докато има корумпирани директори на болници,които точат пари по всевъзможен начин от бюджета на болниците,докато лекарите гледат на хората като на банкомати,докато не се реформира здравната система по европейски образец ще сме си на последно място,даже и след Албания,което е срамно.
16 Май 2012 09:39
нищо не се е променило за последните 22 години

Преди 22 години имахме дравеопазване, сега нямаме.
И ти твърдиш, че нищо не се е променило?
16 Май 2012 10:02
Кайли, принципът на финансиране е един и същ: команден. Законово сме задължени да даваме пари само и единствено на НЗОК и това е условието за произвола.
16 Май 2012 10:19
Е, то така погледнато, си си напълно прав...и принципа на инжекциите е даже един и същ - спринцовки и игли...лоша работа.
16 Май 2012 10:26
Бат'Серго и Тройната са виновни.

Откакто здравеопазването се превърна от кауза в бизнес/т.е. правене на пари/, то излезе от контрол.
16 Май 2012 10:29
Откакто здравеопазването се превърна от кауза в бизнес
абе хайде да не сме хейтъри ама народа бая доволно подскачаше като се въведе настоящата система.

Няма да храним докторите тунеядци, кой колкото си изкара, кадърните лекари ще се оправят
......
аргументацията Тогава беше бетон арме, днес мрънкането е от същите хора и също толкова обосновано

ааа БТЛ - световната конспирация НЕ Е нанесла промени в Бг здравеопазване - имайте го предвид
16 Май 2012 10:40
И на всичкото отгоре настояват емигрантите да плащали здравни осигуровки...
вече не. ако си с двойно гражданство и не живееш постоянно в БГ не можеш да станеш член на здравната каса. явно от европейския съюз са ги сритали да не вземат пари от хора които не ползват услугата.
16 Май 2012 10:41
Кое у нас не е на дъното на Европа, освен корупцията и организираната ни престъпност?
16 Май 2012 10:43
Идва и по-лошо, ако схващате...
16 Май 2012 10:58
ама народа бая доволно подскачаше като се въведе настоящата система.

Искам факти
16 Май 2012 11:01
16 Май 2012 11:07
Ако ме изберете, обещавам да направя погребенията на всички граждани на РБ безплатни !
16 Май 2012 11:46
Либерализация, раздържавяване, държавата е лош стопанин, дерегулация, помните ли кой ги внушаваше през изминалите години на прехода? "Експертите" които всъщност бяха платени лъжци, сега са се изпокрили и пращат по медиите само новобранци да ни убедят че всичко е било правилно и за добро, но ние сме си прости и мързеливи балканци и нищо не правим като хората (на запад), сами сме си виновни.
Истината е че всичко беше замислено за разруха и унищожаване. НПО от кръга на "Отворено общество" и ИПИ няма да признаят че те са тайните автори на законите които разрушиха България. Нали който плаща, той поръчва музиката, питайте ги кой какво им поръча.
Изтеглете си филма "Sicko" Майкъл Мур и там ще видите механизма на разрушаване на здравната система в САЩ, същата схема се приложи тук.
16 Май 2012 13:56
Няма как най-недружелюбна към пациента да е система където той плаща много по-малко от другите страни. Сбъркал си пич. Платете за здраве колкото в Германия и ще видите разликите.
16 Май 2012 14:06
А Куба има здравеопазване, признато от СЗО за най-доброто в света. Преди 23 години бяхме преди нея.


Само че както винаги - непризнати!
16 Май 2012 14:22
Платете за здраве колкото в Германия

Че ние искарваме средно два пъти по-малко пари изобщо от парите, кои ти ни караш да платим.
От дирниците ли да си вадим другата половинка?
16 Май 2012 15:16
искам сам да си избирам друг здравен фонд
И кой ти пречи!? 36 частни здравни фонда има, частни болници ей тук. Законът ама никак не ти пречи да дадеш колкото искаш на частно стига само данъците да са платени.
И какво ще се случи като забраниш "монополното" положение на НЗОК? Ще отидеш в частния фонд на сульо и пульо, къде я има, я няма десет здравно-осигурени лица, които цял живот да работят, не могат да спастрят 40 хилки колкото за една бъбречна транплантация. А ако се наложи такава, какво става - частният фон тегли кредит и фалира, или нуждаещият се "фалира" и му вземат другия бъбрек?
явно от европейския съюз са ги сритали да не вземат пари от хора които не ползват услугата
Да, да сритали са ги - да не хвърлят пари на вятъра за двулични, трилични и безлични граждани.
16 Май 2012 16:21
Аз не съм съгласен с това, че България е на последно място в Европа. Като се има предвид колко средства се отделят за здравеопазване в България, публични и частни, качеството и достъпността на услугите, то ние сме сред първите 10-15 страни. На българския пациент не му се налага да чака 3-4 дена за преглед при GP-то, 30 до 50 дни за преглед при специалист, 4-5 месеце за скенер, фиброгастроскопия или планова операция. В UK дори да се "изхитри" да прескочи GP-то и да отиде в спешно отделение (A&E) ще попадне първо при triage nurse - сестра , която преценява случаите по тежест и ги разпределя - кой да бъде прегледан от лекар, кой от сестра и кой да ходи и да си търси GP-то. Дори и да стигне до преглед, ако не се прецени че е наистина спешно и животозастрашаващо състояние ви се дава опаковка парацетамол и съвет да си търсите GP-то в работното му време. Частните прегледи и изследвания са с убийствени цени, надвишаващи десетки пъти нашите.
16 Май 2012 19:42
След като вестник СЕГА пише по този начин за здравеопазването в България, значи е вярно и нещата не са наред.

Въпреки, че е малко "ни в клин, ни в ръкав", но да ви дам една отправчица как работи понякога английското здравеопазване.

На ви здравеопазване. Click here and enjoy
17 Май 2012 06:46
"Платете за здраве колкото в Германия". Ще платим с готовност - когато и на нас платят колкото в Германия!
17 Май 2012 13:19
На българския пациент не му се налага да чака 3-4 дена за преглед при GP-то, 30 до 50 дни за преглед при специалист, 4-5 месеце за скенер, фиброгастроскопия или планова операция.
Така е! У нас катафалките са по-бързи от линейките.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД