Цели квартали тръгват да бягат нависоко. От "Изток" и "Мошино" започва преселение към "Тева", от "Христо Ботев" хукват към "Могиличе". В суматохата мнозина се насочват към Рударци, където също има сериозни щети от земетресението. Бягството става толкова масово, че се налага на изходите на Перник да се пратят катаджии, които да регулират движението.
Минути след първия трус
една от кулите на ТЕЦ "Република" се срути наполовина
Паническото преселение на хората продължава няколко часа. "Няма опасност от преливане или пропукване на стената на яз. Студена", заяви вчера в Перник регионалният министър Лиляна Павлова. Тя допълни, че ако се прави изпускане на водни обеми, то ще е само за да се успокоят хората, а не толкова от нужда. Вчера в Перник никой не си спомняше откъде е чул, че стената е скъсана. Някои твърдяха, че са го чули по радиото, други от съседи или приятели. Повечето обаче бяха повярвали.
"Довечера ще спя на палатка, не можеш да ме накараш да вляза в къща, даже да ми кажеш ей това е най-здравата къща на света, пак не можеш да ме убедиш" разпалено обяснява млад мъж на площада в с. Богданов дол. Наоколо стоят няколко души и мрачно кимат с глави. Къщите им са напукани, опасни и няма да нощуват там. Най-големият им страх е земетресението да не се повтори. "Ще спим по колите", кратко обобщава кметът Кирил Кирилов. И разказва, че преди минути извикал майстори, за да огледат разрушения му покрив. Поискали му 600 лв. само за да пренаредят разместените керемиди. "Аз знам, че за тях сега ще е жътва, ама чак дотам", казва мъжът. Вече е организирал хора от селото да обикалят и да правят снимки, които след това трябва да се прикрепят към жалбите за обезщетения от междуведомствената комисия за възстановяване към Министерския съвет.
След шестмесечен ремонт сградата на гимназията по химични технологии и металургия в Перник изглежда много добре. Но само отвън. Отвътре мазилката е паднала, по стените има пукнатини. Една от служителките безпомощно разперва ръце, застанала в новата стая, където трябва да се подслони занималня на най-малките. На земята са наредени няколко възглавници за сядане, а върху тях - пак мазилка. Най-опасната пукнатина е под едно от стълбищата. Там най-вероятно ще се наложи допълнително укрепване. Земетресението се случи буквално дни след като цялостният ремонт на сградата бе завършен.
"Ако удари още един път, това няма да издържи",
казва Бисер Тодоров, докато показва пораженията по апартамента си. Наред с филиите хляб върху печката има купчина паднала мазилка от стените и тавана. Отломки се виждат и върху леглата, както и по пода. Пострадали няма. Успял е да събуди децата си навреме и всички избягали. След това бягали и от мнимото наводнение. Вчера Бисер, заедно с 50-ина свои съседи беше на тревата до блока си и чакаше от общината да му изпратят палатка. Ниският блок, където мъжът живее, както и останалите наоколо, са общинска собственост. Повечето обитатели са роми. Те отказваха да се приберат, твърдейки, че жилищата им вече са много опасни. Освен пораженията от труса при тези блокчета има и друг проблем - строени са върху отдавна затворени минни галерии и опасността да се напукат и без трус е напълно реална. "Засега няма индикации, че има проблеми със старите минни галерии, но това не значи, че няма такива", заяви вчера строителният министър.
Въпреки двойната заплаха обаче ромите не изявиха особено желание да отидат в общината и да се запишат за настаняване. "Отделили сме място за настаняване на хора на един етаж от болница "Профилакториум", както и в едно училище", обясни пред "Сега" кметът на Перник Росица Янакиева. В ранния следобед вчера настаняване бяха пожелали едва 7 души. Ромите решиха да чакат обещаните им палатки, а от с. Богданов дол заявиха, че болницата също е сграда, и може да падне при земетресение, затова ще си спят в колите. Общината пък достави вода в ромската махала, тъй като снабдяването бе прекратено заради авария на близкото кръстовище.
Часове след труса повечето пострадали хора гледаха да поправят едно-друго по къщите си, чакаха общински комисии да минат и да заснемат щетите. Жителите на града разказваха, че минути след земетресението по улиците се появили линейки и коли на полицията. Не такава обаче беше ситуацията в селата. "Нито една институция не е идвала тук, но пък и ние не сме подавали сигнали нито до МВР, нито до някой друг", обясни кметът на Богданов дол Кирилов.
Порутените общински жилища изглеждат още по-зле след вчерашния трус. |
Най-старата кула на пернишката ТЕЦ "Република" осъмна наполовина съборена. Съоръжението не се използва от години, увери градоначалникът Росица Янакиева. |