:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,689,398
Активни 830
Страници 328
За един ден 1,302,066

В Перник: "Не можеш да ме накараш да вляза в къща"

Мнима заплаха от язовир "Студена" предизвика масово преселение на цели квартали
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Напусналите жилищата си роми отказаха да търсят помощ от общината за временно настаняване.
Около 4.30 ч. сутринта улиците на Перник са пълни с уплашени хора. Всички са излезли от домовете си, облечени кой както сварил. Паника обаче няма. Около час и половина след първия трус идва по-страшното - слухът, че стената на яз. "Студена" е пропукана и водата идва към града. В този момент хората пощуряват. Всички се натоварват на колите си и хукват да бягат към високите части на града. "Комшията вика: "Отивам да отвържа кучето да не се удави", изтича, а след това скочи в колата. Аз карам и по едно време усещам, че някой ми одра колата, явно си беше отворил вратата в движение. Спрях след 20-ина метра да видя кой е, ама къде ти. Имаше толкова много коли, като по филмите", разказа 28-годишният Слави. Той, заедно с баба си, отива в къща в една от високите части на града и остава там до 7 ч. сутринта.

Цели квартали тръгват да бягат нависоко. От "Изток" и "Мошино" започва преселение към "Тева", от "Христо Ботев" хукват към "Могиличе". В суматохата мнозина се насочват към Рударци, където също има сериозни щети от земетресението. Бягството става толкова масово, че се налага на изходите на Перник да се пратят катаджии, които да регулират движението.

Минути след първия трус



една от кулите на ТЕЦ "Република" се срути наполовина



Паническото преселение на хората продължава няколко часа. "Няма опасност от преливане или пропукване на стената на яз. Студена", заяви вчера в Перник регионалният министър Лиляна Павлова. Тя допълни, че ако се прави изпускане на водни обеми, то ще е само за да се успокоят хората, а не толкова от нужда. Вчера в Перник никой не си спомняше откъде е чул, че стената е скъсана. Някои твърдяха, че са го чули по радиото, други от съседи или приятели. Повечето обаче бяха повярвали.

"Довечера ще спя на палатка, не можеш да ме накараш да вляза в къща, даже да ми кажеш ей това е най-здравата къща на света, пак не можеш да ме убедиш" разпалено обяснява млад мъж на площада в с. Богданов дол. Наоколо стоят няколко души и мрачно кимат с глави. Къщите им са напукани, опасни и няма да нощуват там. Най-големият им страх е земетресението да не се повтори. "Ще спим по колите", кратко обобщава кметът Кирил Кирилов. И разказва, че преди минути извикал майстори, за да огледат разрушения му покрив. Поискали му 600 лв. само за да пренаредят разместените керемиди. "Аз знам, че за тях сега ще е жътва, ама чак дотам", казва мъжът. Вече е организирал хора от селото да обикалят и да правят снимки, които след това трябва да се прикрепят към жалбите за обезщетения от междуведомствената комисия за възстановяване към Министерския съвет.

След шестмесечен ремонт сградата на гимназията по химични технологии и металургия в Перник изглежда много добре. Но само отвън. Отвътре мазилката е паднала, по стените има пукнатини. Една от служителките безпомощно разперва ръце, застанала в новата стая, където трябва да се подслони занималня на най-малките. На земята са наредени няколко възглавници за сядане, а върху тях - пак мазилка. Най-опасната пукнатина е под едно от стълбищата. Там най-вероятно ще се наложи допълнително укрепване. Земетресението се случи буквално дни след като цялостният ремонт на сградата бе завършен.



"Ако удари още един път, това няма да издържи",



казва Бисер Тодоров, докато показва пораженията по апартамента си. Наред с филиите хляб върху печката има купчина паднала мазилка от стените и тавана. Отломки се виждат и върху леглата, както и по пода. Пострадали няма. Успял е да събуди децата си навреме и всички избягали. След това бягали и от мнимото наводнение. Вчера Бисер, заедно с 50-ина свои съседи беше на тревата до блока си и чакаше от общината да му изпратят палатка. Ниският блок, където мъжът живее, както и останалите наоколо, са общинска собственост. Повечето обитатели са роми. Те отказваха да се приберат, твърдейки, че жилищата им вече са много опасни. Освен пораженията от труса при тези блокчета има и друг проблем - строени са върху отдавна затворени минни галерии и опасността да се напукат и без трус е напълно реална. "Засега няма индикации, че има проблеми със старите минни галерии, но това не значи, че няма такива", заяви вчера строителният министър.

Въпреки двойната заплаха обаче ромите не изявиха особено желание да отидат в общината и да се запишат за настаняване. "Отделили сме място за настаняване на хора на един етаж от болница "Профилакториум", както и в едно училище", обясни пред "Сега" кметът на Перник Росица Янакиева. В ранния следобед вчера настаняване бяха пожелали едва 7 души. Ромите решиха да чакат обещаните им палатки, а от с. Богданов дол заявиха, че болницата също е сграда, и може да падне при земетресение, затова ще си спят в колите. Общината пък достави вода в ромската махала, тъй като снабдяването бе прекратено заради авария на близкото кръстовище.

Часове след труса повечето пострадали хора гледаха да поправят едно-друго по къщите си, чакаха общински комисии да минат и да заснемат щетите. Жителите на града разказваха, че минути след земетресението по улиците се появили линейки и коли на полицията. Не такава обаче беше ситуацията в селата. "Нито една институция не е идвала тук, но пък и ние не сме подавали сигнали нито до МВР, нито до някой друг", обясни кметът на Богданов дол Кирилов.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Порутените общински жилища изглеждат още по-зле след вчерашния трус.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Най-старата кула на пернишката ТЕЦ "Република" осъмна наполовина съборена. Съоръжението не се използва от години, увери градоначалникът Росица Янакиева.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Докато чакаха от общината да им докарат палатки, ромите се опитваха да приспособяват заслони.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Някои от паркираните в близост до сгради коли също пострадаха от отломки.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Падналите комини бяха най-често срещаната гледка в Перник вчера.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
От страх, че блоковете им могат да се срутят, група роми от кв. "Христо Ботев" излязоха на улицата. В късния следобед обаче дъждът ги принуди да се приберат в опасните апартаменти.
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Стените в наскоро ремонтираното училище са напукани от труса.
13
3736
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
22 Май 2012 20:24
В къщите си не смеят да влязат, но в голфовете - влизат.
22 Май 2012 20:32
Това с "трегера" в багажника е Мазда, ама инак гледам сутринта пернишки голф имаше покрай ограда на блока! София им се чини по-сигурна!
23 Май 2012 09:52
Хм., софиянци забравиха времето, когато специални влакове ги возеха да работят в Червена могила и Перник. Три автобуса возеха всеки ден работещите лекари София-Перник и обратно. Това е то, късата историческа памет...
23 Май 2012 10:15
Три автобуса возеха всеки ден работещите лекари София-Перник и обратно

Човекът "страда по комунистическата епоха, която унищожи индивида!
23 Май 2012 12:42
Това не са били софиянци, а гости на столицата.
23 Май 2012 13:38
Разбирам ги хората, почти не съм спал тази нощ, макар че съм в София. Трябва хората да са наясно, че трусовете ще продължават поне още месец - http://www.sofiapost.net/2012/05/10096/
23 Май 2012 15:07
Абе аз се присетих за мините...какво стана с тия мини, за които хората пищяха уплашено доскоро, след земетресението те как са, защо никой гък не спомена за тях досега?
23 Май 2012 15:47
нали не мислиш че мините имат нешто обшто със земетруса който се разви на 10км
а
Въглищните пластове залягат на сравнително малка дълбочина от 6-10 м до 110 –120 м под повърхността на терена.

но опасност има от другаде
Натисни тук
Повече от 120 години под града се разработват 30 рудника, някои от които са на дълбочина 130 метра. Преди десетки помпи са па­зели галериите от наводня­ване. След затварянето им са започнали да се пълнят с вода. В някои райони тя избива на повърхността и е въпрос на време засегнати­те да се увеличат лавиноо­бразно. Тези, които няма да гледат как се наводняват къщите им, ще наблюдават бавното им срутване. На места под земята подпоч­вени води може и да няма, но минавайки оттам, е про­менила структурата на ска­лите и те губят якостта си.
„Тука паднаха 3 блока преди време. Хората едва излязоха, щеше да ги сма­же. Покъщнината им остана вътре и с дни си я изравяха изпод руините“, споделя жителка на квартал „Цалева круша„. Имотите в района са в пла­чевно състояние – напукани фасади, наводнени мазета и външна канализация.

Натисни тук
23 Май 2012 15:59
Човекът "страда по комунистическата епоха, която унищожи индивида!


Мордохай,
я пак и ако може малко по-подробно!

ПП.
Голям залък хапни, голяма дума не казвай!
23 Май 2012 16:46
нали не мислиш че мините имат нешто обшто със земетруса който се разви на 10км

Първо - не знам.
И второ - попитах не имат ли нещо общо, а попитах как тия земетресения са им се отразили, защото все по някакъв начин са ги разместили.
И сега ,като са поразместени от земетресенията и?....
23 Май 2012 17:37
ми нали затова става вапрос
че и без земетресение
там си е като след земетресение одавна
23 Май 2012 17:49
абе човеко, що преливаме от пусто в празно, а?
Толкова ли трудни неща питам.
Имало някакви пукнатини, некви дупки, нещо де се държало на светикрепки. Както старите къщи рухнаха от земетресението, така може и тия там мини ли са, дупки ли са, от земетресението нещо да им е станало.
От което следва, че недай си боже, ама ако те тръгнат да се разместват сега и наместват и ще си ...мамата...
23 Май 2012 18:13
споко бе кайли
Перник няма да пропадне заради старите минни галерии под града. Това заяви при посещението си в града министърът на министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев.
Натисни тук
По думите на икономическия министър още през 2010 г. министерството е финансирало проект за проучване за изготвяне на кадастрална карта на Перник спрямо подземните галерии

Страховете, че минните галерии в Перник са опасни, не са основателни, каза министърът на икономиката Делян Добрев, който посети града.
Натисни тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД