В. "Стандарт": Какъв подарък за България донесохте от срещите?
Росен Плевнелиев (това, което имаме като президент® by wreckage, бел. "После")): За България подаръците са много. Може би най-важното е, че успешно позиционирахме България с новия си имидж и проекти. По време на срещата на НАТО минавах покрай Хилари Клинтън, отивайки за среща с Дейвид Камерън, и тя ме хвана за ръката и каза: "Какъв беше проектът ви София технолъджи? Много е хубава идеята, там сме!" За една седмица всички разбраха за този проект, че през 2012 г. ще направим концепцията действаща, и до 2020 г. ще го правим. На прав път сме. Всички говорят за НАТО 2020, Европа 2020, а ние - за България 2020. Този път не изоставаме.
Ст: Как се чувствахте сред световните лидери?
РП: Разговарях с близо 50 президенти и премиери и с всеки имах какво да си кажа. Смятам, че успях да изградя пълноценно партньорство и изградих много мостове на доверие към България.
С: На колко езика си говорихте по време на срещите?
РП: На три. Може би двамата души, които най-често превключваха езиците и се включваха в една или друга група, бяхме аз и канцлерът Ангела Меркел. Говорих на немски, почти през цялото време на английски, но и от време на време на български - например с македонския президент.
С: Кой ви впечатли повече - Бил Гейтс или Барак Обама?
РП: Много ми е трудно да преценя. Но излъчването на Обама и размахът на неговата мисъл е изключително впечатляващ и за мен е истинска школа. Имах възможност на два-три пъти да разговарям с него. Много се изненадах, че беше през цялото време истински домакин на всички възможни срещи, стоеше неотлъчно, часове наред. Иначе Гейтс е много различен от Обама. Той е по-скоро целенасочен и устремен, много точен и ясен, с директни въпроси, на които очаква и ясни отговори.
С: За какво си говорихте с Обама?
РП: Той е човек, който много бързо предразполага. Още в началото на срещата на НАТО той ми каза, че България се справя много добре и последните данни, с които разполага, са блестящи.
Обама каза в прав текст, че в Америка обичат и уважават богатите си хора, но те не създават многото работни места, това правят малките и средните предприятия, а когато те са иновативни, е още по-добре. Това именно е, което и ние искаме да направим със София тех парк. Място за стартиращи компании, малки и средни предприятия.
С: Много или малко са 500 000 долара, които страната ни ще плаща като вноска за Афганистан след 2014 г. в продължение на три години?
РП: Те ще са от бюджета на Министерството на отбраната. Парите са по-скоро малко, отколкото много. Голяма част от държавите споменаваха суми в десетки милиони, а някои от големите - дори стотици милиони.
Нашият труд в Афганистан е много ценен и ние ще излезем от тази операция с високо вдигната глава. Самият генерал Алън, който е върховният главнокомандващ на армията от 50 държави, три пъти ми каза - "Наистина българите се справят отлично, много съм доволен".
(...)
С: Как гледате на факта, че икономическият министър Делян Добрев за броени дни взе решение за структуриране на дъщерната компания, която ще отговаря за София тех?
РП: Много съм щастлив. Докато на връщане от САЩ пътувахме с военния министър Аню Ангелов в самолета, той ми разказа, че е готов да даде на възможно най-ниската цена военния терен на 4-и километър, необходим за проекта. Най-шокиран бе външният министър Николай Младенов, който през двата изключително интензивни дни по време на конференцията на НАТО през цялото време слушал за проекта София тех парк от нашите партньори и чу и как Хилари Клинтън ме пита за него.
Имах възможност на два-три пъти да разговарям с него.
- за Обама става въпрос.Но май се е ръкувал само един път с него и разговора е бил от сорта "Здравейте, радвам се да Ви видя! Добре ли се чуствате? Следващия!"