10 юни 2012. Николай Бареков, TV7: Делата срещу Евелин Банев - Брендо и вашият принос за това, че той беше заловен и обявен за "кокаинов крал"?
Николай Кокинов: Ами, Брендо, или Евелин Банев, влезе в нашето полезрение, на българската прокуратура, може би 2007-2008 г. - 2007 г. по-скоро. Още оттогава започнахме работа по него и преди около година и половина - две внесохме обвинителен акт срещу него за пране на пари. Делото в момента е висящо пред СГС. Преди няколко дни беше отложено заседанието по някаква причина за другия месец, ако не ме лъже паметта. На финала е това дело. Отделно, сами знаете, че пристигна и европейска заповед за арест от Италия. Колегите от тази страна провеждат една голяма операция, имат една голяма реализация с множество обвиняеми. Голяма част от тези мерки на Евелин Банев и на останалите лица, от които се интересуват италианците, вече преминаха. По отношение на Брендо предстои СГС да се произнесе дали ще бъде и кога предоставен на италианското правосъдие. Вариантите са няколко. Българският съд може да реши той да остане в България, докато чуе присъдата си, и едва след това да го изпрати на италианците. Другият вариант е да бъде предаден под условие, двете страни да се разберат за временно ползване, докато италианците си свършат работата с него.
НБ: Включва ли и присъдата, защото тя щяла да бъде 30-годишна, временно да го ползват 30 години.
НК: Не зная. След това, когато приключат с него, би могъл да се върне тук, но това ще реши българският съд. В момента очакваме произнасянето му.
НБ: Сега, осъзнавам, че с този въпрос ви вкарвам в някаква полемика, в която може би не искате да участвате. Къде е по-добре според вас той да бъде съден - в България или в Италия?
НК: Е, все пак аз съм български прокурор и имам афинитет към българското правосъдие. Бил съм и в Италия...
(...)
НБ: В кои сфери на икономиката, г-н Кокинов, се ориентира напоследък престъпният бизнес?
НК: Модерният престъпник вече предпочита да си седи на бюрото, да щрака на лаптопа, да изготвя фалшиви кредитни карти, магнитни ленти на пластики, обича да прави фалшификации с банкови трансфери, обича да точи ДДС чрез различни фирми и подставени лица. Общо взето, търси по-малкия риск при контакта с жертвата, която понякога по-късно научава, че е станала обект на престъпление. И в този смисъл и статистиката ме подкрепя. Конвенционалната престъпност се държи на едни стабилни нива от години наред и тя е, смятам, до голяма степен овладяна от колегите от МВР. Има известен ръст на тази стопанска икономическа престъпност, на белите якички, да я наречем.
НБ: Която май е по-сложна за залавяне.
НК: Която е по-сложна, тя е транснационална, свързана е със събиране на доказателства от различни държави, с правни поръчки, със свидетели в чужбина. И затова и понякога делата малко по-бавно вървят. Свързана е със сложни финансови експертизи.
НБ: Тук изпреварихте въпроса ми. Заменят ли белите якички бухалките в престъпния свят? Очевидно отговорът е "да".
НК: Абсолютно ги заменят. Свърши ерата на момчетата с лъскави анцузи и големи бухалки. Вече новите момчета са завършили и владеят компютърни технологии, предпочитат да натискат копчетата на лаптопите и на смартфоните си, за да генерират престъпни доходи.
НБ: Но любовта към бентлитата остава, както се шегувахме с моя така добър приятел, г-н Уорлик - посланика на САЩ в България. Защото той се чуди, вика: "Абе, как 25-годишни с бентлита по Черноморието?". Дори съм му обещал да го заведа, ако има свободно време, да ги види, че наистина са там, има ги.
НК: Ами, има една приказка, че парите и хремата си личат. Така че в тоя смисъл не могат да бъдат скрити.
|
|