...Хората, които са "за" закона (за горите, б.р.), не излизат да протестират в подкрепа. А излизат тези, които са против.
...Знаете ли, едно време създадохме гражданско сдружение (ГЕРБ преди да стане партия, б.р.), защото считахме, че гражданското общество не е достатъчно активно. Ако има будно гражданско общество, то трябва да реагира и на правилните решения. Ако един закон е добър, защо да не го подкрепят, за да покажат, че решението е в правилна посока, с мълчание не става.
...Чух някакво мнение от политолог, че ако се организира протест от властта, това било връщане на сталинизма и отстъпление от демокрацията. Значи доволният да си мълчи и ако подкрепяш мнение, което съвпада с това на правителството, вече не е демокрация? Не разбирам тези хора.
Мисля, че едно правителство е толкова по-демократично, колкото повече се допитва до мнението на обществото. Ние сме парламентът с най-много обсъждания на законите, преди да влязат в зала. И винаги, когато има нещо конфликтно в някой текст, колегите ни от съответната комисия казват какви проблеми срещат и правим веднага обсъждане - да се чуят различните мнения, както на експерти, така и на обществото. Подкрепям решението на премиера законът да се спре и да се види какви нагласи има в обществото.
...Не съм получавал такава карта (от Цветелина Бориславова за безплатно ползване на лифтовете в Пампорово, б.р.), а и винаги избягвам безплатните неща в живота, защото после се оказва, че не е така. Благодаря на г-жа Бориславова, приветствам решението й, в това няма нищо лошо. Но аз ходя на Боровец, ходех и на Витоша на "Лалето" да карам вечер, защото нямам много време и след работа ми беше удобно да релаксирам. И затова ми е мъчно за Витоша, не лобирам за никакъв инвеститор, в закона затова написахме, че има търг. На мен ми е все едно кой ще инвестира, но с поведението си 20 години гоним инвеститорите.
Мирослав Найденов, министър на земеделието и храните:
...Еколозите казват, че едва ли инвеститорът, като спре да експлоатира, ще отиде да залесява бившата писта... Но той и да не отиде да залесява терена, по биологичните закони гората сама ще се самозалеси. Металът ще се намери кой да го прибере, всички знаем, че се намериха хора, които извадиха мрежите по границата. Значи ще се намерят и как да извадят и стълбовете. Знаете, че имаше по време на комунизма гранични просеки от по 50 метра, бяха на гръцката и турската граница. След като спря това нещо да се експлоатира, в момента е непроходима гора. Никой не го е садил.
Десислава Танева, председателят на Комисията по земеделие и гори в НС:
...Не съм очаквала толкова изострен дебат, който се пренесе на улицата... Законът за горите претърпя много корекции и в посока по-скоро на това, което е искало обществото. И накрая се получи тази много остра реакция, която беше съпътствана и изключително препятстваше нормалното ежедневие на останалите граждани на столицата. В този закон няма нищо скандално. Това, което се случи, е, че дебатът и различните групи, които ги засяга този закон, изразиха по възможно най-остър начин отношенията си и то на улицата. Това е най-притеснителното. Аз смятам, че в момента от петък насам сме в усилен диалог с всички заинтересовани страни. И екоорганизациите, и организацията, защитаваща развитието на регионите, и изпълнителната власт, и законодателната.
...Ние си говорим, протестите си вървят и имам чувството, че никой не слуша другата страна... В крайна сметка точно управляващото мнозинство ГЕРБ въведе този манталитет и неправителствените организации, че може да бъде изслушан, може да бъде взето лично неговото мнение. И не трябва да се злоупотребява с тези въведени практики!