Бившият кмет на Разлог, сега депутат на ГЕРБ - Любен Татарски, брани закона за горите от парламентарната трибуна, след като държа речи в негова защита и на уличните протести на планинските общини. |
Отхвърлянето на закона за горите, който изкара хиляди млади хора на протести, беше съпроводено с класическа сцена, режисирана от премиера Борисов. Пред камерите в Министерския съвет той публично прати земеделския министър да надзирава гласуването. "Найденов, в парламента отиваш, изрично още веднъж декларираш - докато няма 100% съгласие между екоорганизации, не с опозиционните партии - те нямат нищо общо с този процес, този закон не върви. Приемат ветото и не се прави нищо по него, докато няма 100% съгласие. Отиваш и го декларираш там изрично, декларативно, безкомпромисно. Никакъв компромис, никакъв, а тези, които казват, че е лобистки, да излязат и да кажат кой текст е лобистки," заръча в познатия си стил Борисов и повторно спеши подчинения си: "Отивай. Отивай, да не свършат".
Найденов изпълни стриктно задачата и се класира запъхтян в залата тъкмо за гласуването. Само за публиката остана неясно колко безкомпромисно може да бъде въздържането от позиция. Въпреки премиерската повеля министърът не показа и никакво отстъпление от закона. Той за пореден път декларира, че законът целял увеличаване на горите, а не тяхното унищожение. А единствената грешка, която си призна, беше в комуникацията.
ГЕРБ намира основание да претендира, че ще увеличава горите заради текста, който еколозите кръстиха "гора на хартия, сеч на практика". С него инвеститорът в ски съоръжения получаваше право да строи в горите, без да променя тяхното предназначение, т.е. без да плаща и съответните такси. Премиерът е спокоен и за лобистките текстове, тъй като основният вносител - Емил Димитров, във фирмените регистри вече има само индиректни връзки с дърводобива и ловния бизнес. Димитров последователно прехвърля дялове от фирмите си и собственост върху стотици декари гори на свои близки и съдружници. Такава сделка има и в последната му имотна декларация за 2011 г. Депутатът на ГЕРБ е проверяван от комисията за конфликт на интереси във връзка с приемането на три закона.
НЕИЗВЕСТНОСТ
Бъдещето на проекта остана неясно. Найденов обясни, че до края на мандата на ГЕРБ ще има закон за горите само ако се постигне консенсус между двете спорещи групи. "Вашият министър-председател ви е казал: аз имам достойнство, нека се разберат тия и тия. Как може такова нещо - вие какви сте - жители, функционери, население, какво сте?", обърна се към ГЕРБ лидерът на ДСБ Иван Костов. И обясни: "Ако сте граждани, ще сте разбрали, че имате политическа роля - да ръководите процеса по изработване и вземане на решения". Според него ГЕРБ взривява политическите механизми на страната, превръщайки парламента в "нотариат", който трябва да удари печата на разбирателството. От своя страна еколозите обявиха, че преговори на практика няма.