Оценката на вътрешния министър Цветан Цветанов, че последните избори са били честни и демократични, се размина с тази на Мая Манолова от БСП, според която вотът "2 в 1" е бил "кошмарен". |
Цветанов нарече "огромни спекулации" твърденията на опозицията, че съвместяването на двата поста - шеф на МВР и на предизборния щаб на ГЕРБ, е повлияло на изборния процес. "Уважаеми дами и господа, смятате ли, че аз ще упражня някакво си право, за да въздействам върху изборния процес. Това просто е смехотворно, но то популистки би могло да бъде лансирано в публичното пространство", коментира той. И продължи: "Вие представяте ли си 50 000 човека аз да мога с някакъв разпоредителен тон да дам кой как да гласува. Това е конституционно право, което е на всеки български гражданин".
ГЕРБ ще поднови опитите си за въвеждане на гласуването по интернет, въпреки че текстовете бяха отменени от Конституционния съд м.г. Това съобщи авторката на кодекса Искра Фидосова. Според нея разпоредбите могат да бъдат подобрени и онлайн гласуването да бъде експериментирано паралелно на следващите парламентарни избори. Идеята горещо подкрепи и президентът. Според него електронното гласуване ще увеличи избирателната активност сред младите, инвалидите и българите в чужбина.
Резерви към онлайн гласуването изрази експертът по конституционно право Мартин Белов. Според него то увеличава възможностите за контролиране на вота. Освен това не се гарантира тайната на избора. Като ефикасна мярка срещу купуването на гласове той препоръча камери в избирателните секции, както и моменталното сканиране на протоколите и пращането им в ОИК по електронен път. Според Фидосова сканирането ще е задължително за ОИК и РИК, но едва ли ще може да се приложи за СИК на следващите избори.
ГЕРБ ще задължи с промени в кодекса ЦИК да публикува стенограмите от заседанията си. Нещо повече - да предава онлайн самите заседания. До изборите догодина всички РИК и ОИК трябва да имат интернет страници. Ще бъде създаден и публичен регистър на застъпниците, с което обаче броят им не намалява. А това се счита за легална форма за купуване на гласове. От БСП предложиха да има най-много по двама застъпници на партия в една секция. От "Атака" искат само по един.
ЦИК ще има самостоятелен бюджет и постоянна администрация - около 10 души със статут на държавни служители, назначавани с конкурс, обясни Фидосова. От един на два ще бъдат увеличени регионалните преброителни центрове на следващите избори, обещаха от ГЕРБ. Избирателите вече ще могат да проверяват и по интернет дали ги има в списъците. Това ще бъде възможно 45 дни преди вота, чрез въвеждане на ЕГН.
Останалите промени са вече известни - ще се разреши използването на СРС, но само срещу организатори на купуване на гласове и само по искане на прокуратурата. За изборни дарения над минималната работна заплата ще се искат декларации за произход на средствата, а Сметната палата ще може да проверява истинността им.
ГЕРБ е противник на т.нар. активна регистрация, чрез която могат да се изчистят списъците от фантоми. Според шефа на ГРАО Иван Гетов няма как да се отстранят онези български граждани, които са в чужбина, но имат регистрация по настоящ адрес у нас.
---------------------БЕЗ БОНУС
Искра Фидосова опроверга медийни публикации, че ГЕРБ възнамерява да въведе бонус за победителя от парламентарните избори, ако той води с над 5% разлика, за да си осигури самостоятелно управление. "Това не отговаря на истината. Не сме си го и помисляли даже", коментира шефката на правната комисия в НС.