:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,028
Активни 385
Страници 5,931
За един ден 1,302,066

Европа погреба ACTA

ДЕЙВИД МАРТИН
Търговското споразумение за борба с фалшифицирането (ACTA) бе отхвърлено вчера от Европейския парламент и следователно не може да се превърне в закон за ЕС. Това е първият път, когато ЕП упражнява правото си по Лисабонския договор за отхвърляне на международно търговско споразумение. Това стана, независимо че от Еврокомисията призоваха депутатите да подкрепят договора. С 478 на 39 гласа и 165 "въздържали се" депутатите отхвърлиха ратификацията на АСТА между Европейския съюз и неговите държави членки, Австралия, Канада, Япония, Република Корея, Мексико, Мароко, Нова Зеландия, Сингапур, Швейцария и САЩ. Това стана след масови протести срещу АСТА в редица държави, включително България, в които участваха хиляди европейци, а в петицията срещу приемането му се подписаха близо 2.8 млн. души. Докладчикът на ЕП по АCТА Дейвид Мартин призна значението на договора за борба с пиратството, но настоя, че текстът му е твърде неясно изразен и застрашава свободите на европейските граждани в интернет. "Отхвърлянето на АКТА е победа на хората, които излязоха на улиците и застанаха с лицата си в социалните мрежи. Те запазиха достъпността и свободата на интернет. Това е победа на гражданите", заяви българският евродепутат Ивайло Калфин.

Вчера обаче компютърни специалисти и блогъри в интернет предупредиха, че редица държави и Еврокомисията подготвят директивата IPRED (Intellectual Property Rights Enforcement Directive), която да брани интелектуалната собственост. Според тях обаче тя ще изгради почти непреодолима стена по отношение на това, кое ще бъде достъпно в интернет и кое не. Директивата ще позволи да се затварят сайтове, да се ограничава достъп до сървъри, информацията на които е собственост на компании и организации. Подобно на АСТА, и IPRED ще задължава доставчиците да следят кой какво прави онлайн.

САЩ пък предлагат закон за защита от кибератаки - CISPA (Cyber Intelligence Sharing and Protection Act), според който предприятия и служби ще обменят информации за възможни заплахи. По този начин и социалните мрежи в интернет, като "Фейсбук", ще бъдат задължени да предават лични данни за потребителя без знанието му.

3
977
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
04 Юли 2012 20:56
И с'я к'во прайм - ше оттегляме ли разни подписи, или ше изпълняваме Европейски директиви?!
05 Юли 2012 05:57
А вот ето - харашо !!!
05 Юли 2012 09:09
Това стана, независимо че от Еврокомисията призоваха депутатите да подкрепят договора.


Ясно се вижда чии интереси защитава т.нар. "европейска комисия" - във всички случай проявява изявена липса на "демократичност". Ето защо трябва да се излиза на улиците при всеки нов опит да се налага олигархичната диктатура на оня 1%.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД