Премиерът Борисов и вицето му Цветанов се ядосаха на критиките, които МВР отнесе заради организацията по гасенето на пожара на Витоша. |
Компанията, собственик на ски съоръженията на Витоша, "Витоша ски" е планирала да изгради изкуствено езеро до границата на резервата "Бистришко бранище, където горя пожарът. Това става ясно от плановете за разширение на ски зоната в планината. Идеята е от него да се взима вода за производството на изкуствен сняг. Самото езеро пък се захранва от река Янчовска, същата, на която доброволците правиха диги, за да се помпа вода за потушаването на пожара.
"То е съвсем малко езеро, ние не сме искали да строим язовир "Искър" в планината", коментира пред "Сега" адвокатът на "Витоша ски" Петър Петров. Самата ски зона се намира между двата резервата - "Бистришко бранище" и "Торфено бранище". Проектът за разширение на зоната е от 2009 г., като в него се предвиждат 70 млн. евро инвестиции. Тогава срещу него застанаха еколозите, защото смятат, че осъществяването му ще навреди на двата резервата. В проекта се предвиждат нови ски писти и осъвременяване на лифтовете. Планът е представен през 2009 г. и получава положителна оценка за въздействие върху околната среда от столичната екоинспекция. Но е отменен от министър Нона Караджова, която връща плана за доразглеждане. От "Витоша ски" обжалват решението й пред Върховния административен съд. Последната инстанция отмени заповедта й, но тя отново се произнася по същия начин. Според адвокат Петров "Витоша ски" не са успели да обжалват втори път, защото решението на министъра е вътрешноведомствен акт, който не се обжалва. В момента проектът е замразен.
"Витоша ски" имаха намерение да правят езеро, но то е през едно дере от "Бистришко бранище", заяви бившият директор на природния парк Тома Белев пред "Сега". По думите му не може да се търси връзка между инвестиционното намерение и пожара.
--------НЕЯСНОТИ
Все още не е ясно каква е причината за пожара. Вчера от аграрното министерство предположиха, че става дума за човешка грешка, като се аргументираха, че пожарът пламна в почивен ден - неделя. "Изгорялата дървесина няма икономическа стойност, а само научна и екологична", коментира зам.-директорът на Югозападното горско предприятие в министерството Дамян Дамянов. Столичният кмет Йорданка Фандъкова пък заподозря, че става дума за умишлен палеж, тъй като пожарът се разпространил много бързо на голяма територия. Николай Пиронков от Изпълнителната агенция по горите също заяви, че става дума за човешка дейност. "Никога няма да стане ясно кой точно е свършил тази дейност, тъй като наистина в тази територия липсва охрана, а пожарът заличи всички следи", коментира бившият шеф на агенцията Георги Костов пред БНР.