:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,718,835
Активни 677
Страници 3,738
За един ден 1,302,066
Политикономика

Зелена като дърветата, зелена като цвета на парите

В Морската градина на Варна се строи от години пред очите на всички. И ще продължава, ако управляващите бездействат, а гражданските организации не разберат кога точно трябва да се протестира
Протестите в града бяха организирани в социалните мрежи от доста организации, една от които е новосформирана - "Варна диша".
9 юли, понеделник, в община Варна се състоя пиеса ала Станислав Стратиев. Министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова и кметът Кирил Йорданов дадоха пресконференция. Поводът бе друг, но се очакваше най-обсъжданата тема да бъде Морската градина. Нямаше как да е иначе, след като градът скочи срещу застрояването на парка, а току-що приетият от общинския съвет общ устройствен план (ОУП) трябва да бъде одобрен от ведомството на Павлова. Фарсът настана с първия журналистически въпрос. Репортер попита следното: "Да се върнем на ОУП и по-скоро не на него, а на вълненията на гражданите, които и сега чакат отвън. След като беше гласувана забраната, сега техните искания се насочиха към "Алея първа" - една сделка, реализирана от бившия кабинет и от бившата областна управа. Има ли резултат от проверката за продажбата?"

Лиляна Павлова отговори дословно: "Компетентните институции ще кажат. От тук нататък забраната за застрояване важи две години и след приключване на двугодишния период след мотивирано искане от кмета министърът на регионалното развитие може да удължи тази забрана. В ръцете на общината е да търси своите права по съдебен ред за реализация на тези свои намерения".

Тук настана потрес и суматоха - за каква забрана за застрояване говори Павлова, за какви две години, след като никой не е издавал такава? Журналистите почнаха невнятно да питат, Кирил Йорданов



просветителски се зае да им разяснява колко са невежи,



за да се окаже в крайна сметка, че Павлова говори за евентуална бъдеща заповед на кмета. Която, оказа се - пак на същата пресконференция, той няма намерение да издаде. И още нещо - отговорът на Павлова, даден на журналистически въпрос конкретно за "Алея първа", въобще не се отнасяше за "Алея първа". А за Морската градина, която не влиза на територията на алеята.

Скандалът продължи десетина минути. Камерите снимаха, фотоапаратите святкаха. Чак след като журналистите изпаднаха в нездраво недоумение, Павлова смени сегашното време с бъдеще и поясни, че тепърва очаква въпросната строителна забрана. През цялото време гледаше сурово, хладно, отговорно, както подобава на държавник, грижещ се за законността и обществения интерес. На никого, който е наблюдавал вечерта по новините кадрите, не би му минало през ум, че тя говори с такава твърдост и убедителност за



нещо, което го няма и няма да стане



Протестите в града бяха организирани в социалните мрежи от доста организации, една от които е новосформирана - "Варна диша". На сайта й пише, че много от парцелите в парка са били реституирани и са сменили собствениците си в последните 20 години, "без това да е било известно на обществото". Този израз плюс гореописания фарс от пресконференцията са като визитна картичка на целия скандал: много драми, вълнения, фалш, скрит под "институционалната строгост", и в крайна сметка усещане за безнадежност - заради отдавна пропуснатите възможности да се спаси вече застроената част от градината. Не е вярно, че реституцията не е била известна на обществото, не е вярно, че никой не е знаел за купуването и продаването на земи там - всичко бе извършвано публично, с актове на централната, местната власт, съда, дори и с гръмки обяви за сделките из медиите. Високи сгради в парка има поне от 10 години. И когато днес институциите питат протестиращите младежи: "Досега къде бяхте?", отговорът няма как да бъде даден. Може би гражданските групи тепърва се учат на самоорганизация.

А сега да направим и ретроспекцията на скандалите. Вълненията не са от днес, но казусът трябва да бъде разделен на две - строителство в Морската градина и строителство на "Алея първа" от холдинг "Варна". Частният проект никога не е бил на територията на парка - историческото ядро на градината е очертано през 1992 г. и 1997 г., то е в съседство със закупените от инвеститора терени. По нареждане на Бойко Борисов общинският съвет чу протестите от последните месеци и превърна в зелена зона незастроените терени в градината. Част от протестиращите се почувстваха излъгани, че рестрикцията не засяга "Алея първа". Но поне лидерите на протестите и по-информираните граждани знаеха, че това са два отделни казуса. Че "забраната за строителство в Морската градина", с каквато цел бе гражданското неподчинение, формално не се отнася за частния проект. Но подобни подробности остават незабелязани, когато споровете се решават на площада.

Напрежението в самата градина бе породена от застрояването на т.нар. местност Салтанат. Това е зона, която активно се ползва за отдих. Точно там през годините бяха реституирани много парцели, други бяха продадени от държавата, вдигнаха се сгради. Как, при условие че тази територия, макар и извън неприкосновеното историческо ядро, пак си беше парк? Ясно как - чрез



пролуки в закона, липса на контрол



и най-вече воля да не бъде незастроена - община Варна издаваше разрешителни за преустройство на съществуващи сгради или за изграждане на такива с обществен достъп. Вече построени, сградите се оказваха с частен достъп, жилищни. Изготвеният тази пролет общ устройствен план заложи ново застрояване. Започнаха протести. Хронологията след това е известна - над 1000 души блокираха възлово кръстовище, общинският съвет коригира ОУП и забрани строителството до резиденция "Евксиноград" (по документи част от Приморски парк), плюс Ботаническата градина. Възникна обаче нова драма - след спирка "Почивка" (градината на практика се простира до там) териториите на 90% са частни, застроени, никога не са ползвани за отдих. Съответните собственици заплашиха да си търсят правата. Разширяването на зелената зона бе хрумка лично на Бойко Борисов и най-вероятно ще бъде преразгледана.

Общинският съвет прие и още едно важно решение - местността Салтанат, т.е. цялата градина, ползвана от варненци,



да стане част от историческото ядро



Но това най-важно действие, което би гарантирало, че паркът ще остане зелен, но не с цвета на парите, а с цвета на дърветата, е в бъдеще време. То изисква решение на Министерството на културата, свикване на комисия преди това и т.н.

А сега и за "Алея първа". Теренът - 117.7 декара, бе продаден от тройната коалиция малко преди края на мандата й за 11. 7 млн. лв., т.е. приблизително 100 лв. за кв. м. Но инвеститорът се задължава да вложи още 73 млн. лв., като укрепи срутващия се от години скат (купени са той и парцелите под него). Сделката мина без търг, тъй холдингът притежаваше сертификат за инвеститор клас А. След като обществото научи за продажбата, настанаха вълнения, организира се подписка срещу нея, както и подписка в подкрепа на "Алея първа". За да контрира обвиненията в липса на публичност, холдингът организира конкурс за обемно градоустройствено решение на алеята. Всъщност, подробният устройствен план на зоната бе приет още през 2002 г., преминати бяха доста публични процедури (експертни съвети, становище на екоминистерството, решения на общинския съвет), граждански вълнения до 2009 г. нямаше. След идването на ГЕРБ на власт се разгоряха доста комични сценки - регионалният министър Росен Плевнелиев заплаши, че община Варна е разрешила самоволно строителство на сградите от проекта. Кметството размаха негов подпис. Плевнелиев отвърна, че е позволил само укрепване, но в заповедта му черно на бяло



пишеше "укрепване и строителство"



В момента скатът се укрепва. Гражданските вълнения продължават в няколко направления - дали при укрепването не се изсичат безсмислено цени дървета, защо автомобили влизат в парка. Партия "Зелените" обяви, че ще атакува ОУП заради дискриминация. Политическата формация твърди, че юридически лица са плащали на проектантите. А отделно и не е ясно има ли смисъл Кирил Йорданов да издава визираната от Павлова в началото на текста допълнителна забрана за строителство. Тя би касаела подробните устройствени планове, но кмета се кълне, че няма нужда от заповед, тъй като няма да възлага такива планове. Принципно зелените площи не могат да се променят, но пък може да се променят законите. Зависи от волята на управниците. И от информираността и активността на хората срещу тях.

Снимка: БГНЕС
Никой, който е наблюдавал вечерта новините, не би предположил, че Павлова и Кирил Йорданов говорят с такава твърдост и убедителност за нещо, което го няма и няма да стане.
17
2800
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
12 Юли 2012 23:30
Покрай морето само заведения и ресторанти. Никакви хотели и високо строителство. Да питат Доган-Контров това ли са им правата и свободите че оставиха варненци без зеленината до плажа.
13 Юли 2012 04:22
И когато днес институциите питат протестиращите младежи: "Досега къде бяхте?", отговорът няма как да бъде даден. Може би гражданските групи тепърва се учат на самоорганизация.
- това може да се каже за целия български преход. Неизбежно беше. Първоначално натрупване чрез разграбване. Който пил - пил, който таквоз - таквоз. Дано поне оттук нататък да има нормализация...
13 Юли 2012 09:32
Убаво че прочетох коментарите.
Че иначе щех да реша че се говори за Зелената книга
13 Юли 2012 10:12
Картината е класическа, както в цялата страна.
Режисьорите на дворцовия преврат 89' изтеглиха от функцията им милицията и другите контролни органи (които винаги са били техни гвардейски кадри) .
Целта беше да се натрупа нова престъпност, така че старите престъпления на болшевишката мафия да избледнеят и съда да се затрупа.
И после, "нашите" хора, ще награбят каквото може в хаоса.
Така стана мутрифицирането.
Морската градина се разграбваше пред очите на всички. Много хора протестираха еднолично пред органите. Включително и аз.
Отговорите бяха, че сделките са законни.
А че народа не бил излизал на улицата..., много моля. тогава се стреляше, палеха се коли, гаражи.
При ДЕМОНСТРАТИВНОТО бездействие на полицията. Кой да си заложи главата, кой е луд?
Сега, след развитието на конкуренция и в самата престъпни групи, според степента на политическата им представителност, нещата вече са други.
13 Юли 2012 10:51
Всички знаят ,че от това повече източната част на Морската градина... Почивка и Салтанат , еле пък до Евксиноград не може да бъде по- застроено и никога няма да бъде парк ... останаха една -две поляни , но и на тях въпреки забраната ще им намерят цаката. Протестите за Зелена Варна са си протести против ГЕРБ както и да ги боядисват и организират. И това авторът го знае много добре защото е варненец , ама сега му иде по- отръки да се прави на интересен. То и един едър социолог с варненски корени се правеше на борец , но май видя вятърът накъде духа и се покри...
13 Юли 2012 11:07
Какво занчи
и се покри...
?
Написа отворено писмо до премиера, колко повече да е "открит"?
Какво искаш още да направи, гладна стачка ?
13 Юли 2012 11:13
Алея Първа = ТИМ
ТИМ = ББ
ББ = ЦИК
ЦИК = Кирил Йорданов
Кирил Йорданов = Алея Първа
Резултат-мафията си има държава, мафията си има кмет на конци, варненци нямат Морска градина.
Я тези, които живеят в Щатите, да кажат:
Как така, най големите мошеници в света, най големите пари в света, са в САЩ, а същите тези САЩ са опазили Центръл парк цели 200 години ?
Погледнете снимка на Централ парк, наоколо сиво от бетони, а карето на парка е зелено.
Няма изключения !
13 Юли 2012 11:29
Всички знаят ,че ... Почивка и Салтанат ... никога няма да бъде парк

А-а, това "никога" го кажи на онези варненци, които в началото на 20-ти век са пожелали общината да изкупи уникалните заради климата частни бахчи покрай морето за да се направи градски парк.
Днешното управление също може да остане в историята с подобно решение.
Като начало - трябва да ограничи правата на тарикатите вече настанили се. Без всякакви ограждения, без абсурдна охрана.
Парцелът може да е частен, пътищата до него не са. А те са в зелена площ. Режимът на достъп трябва да е специален. Тези хора трябва да им се покаже, че не са желани там и да се готвят за освобождаване на терена. А в този смисъл трябва ОС да звземе принципно решение и да започне съответно нормативно подсигуряване.
13 Юли 2012 11:34
Днес, може би заради жегите и специалната дата, наблюдателят ви е крайно ненаблюдателен /да не кажа направо кьорав/.
Започнах да изреждам неточностите, но се отказах - само ще обобщя - срамота!
13 Юли 2012 13:30
Не е вярно, че зелената някога зона до Евксиноград никога не се е ползвала от гражданите. Преди застрояванията много граждани правеха неделни разходки през цялата Морска градина, после по билото на ската където се открива чудесна гледка чак до Курортите Св. Константин и Елена и Слънчев ден, които по това време също представляваха паркова зона. http://www.facebook.com/EdnoMoreEdinPrimorskiPark Най-вярното решение е цялото крайбрежие на Община Варна да се обяви за Природен крайморски парк, защото всички оценяват най-вече морската природа, а не строежите. За строежи има достатъчно място навътре, а тази зона представлява неприкосновено национално богатство което никой няма право да приватизира!
13 Юли 2012 14:12
Преди застрояванията много граждани правеха неделни разходки през цялата Морска градина, после по билото на ската където се открива чудесна гледка чак до Курортите Св. Константин и Елена и Слънчев ден, които по това време също представляваха паркова зона

Човече , ти трябва да си над 120 годишен щом помниш тия неща. Обикновено си е било приключение щото се правело с файтон.
Че те общинарите сега го обявиха за парк като забраниха строителството!!! Сега какво ? Да вкарат булдозерите ли и да изравнят всичко?
Друже,за твое добро ти казвам : Престани да спиш на мокри вестници нищо че е горещо ! Купи си климатик!
13 Юли 2012 14:15
Дразнят твърденията в тази статия, че зелената някога зона до Евксиноград никога не се е използвала за парк. Нека питат варненци дали не е била използвана. Ако не е била използвана за парк щеше ли да е останала зелена толкова години преди да дойдат мутрите да заграбят всичко и да застроят частните си резиденции и хотели?!

Зеленината някога там беше много повече природа от сегашното жалко състояние на градината в централната част с утъпканите тревни площи прашасали и миришещи на кучешки изпражнения.

Варненци трябва да си извоюват цялото крайбрежие в поне 400 метровата зона до брега представляващо изключително национално богатство, където нямат място оградите на частните интереси! Разстоянието от басейна до оградата на резиденцията по права линия е 5 километра. Разделено на половин милион варненци се пада само по 1 сантиметър крайбрежие за всеки. Искат най-нагло да ни приватизират и този сантиметър от крайбрежието.
13 Юли 2012 14:24
Варненци трябва да си извоюват цялото крайбрежие в поне 400 метровата зона до брега представляващо изключително национално богатство, където нямат място оградите на частните интереси!

За малко да ти се вържа на щуротиите , ама с този призив задмина и Яне и Волен и цялата търкаляща се по асфалт и жълти павета екологична банда!
Национализация му се приискало!!!
13 Юли 2012 14:27
Иди го кажи това на варненци - http://www.facebook.com/groups/379188982114183/
13 Юли 2012 14:45
Къде там има варненци? И ти толкова си варненец щом ми говориш такива врели некипели!
13 Юли 2012 15:39
ограбване. Който пил - пил, който таквоз - таквоз. Дано поне оттук нататък да има нормализация...

Който пил - ще повръща.
13 Юли 2012 16:08
Как така, най големите мошеници в света, най големите пари в света, са в САЩ, а същите тези САЩ са опазили Центръл парк цели 200 години ?
Погледнете снимка на Централ парк, наоколо сиво от бетони, а карето на парка е зелено.
- "най-големите пари" - да. Но, очевидно, не "най-големите мошеници" (като абсолютна величина на откраднатото може и да са най-големи, но пропорционално - като процент на откраднатото спрямо общото благо - българските мошеници са очевидно ненадминати...) За Централния парк единственото изключение е сградата на Метрополитанския музей - земята е дадена от общината през 1871 година - но сградата е собственост на общината (колекцията е частна). Други сгради няма. Няма и да има. Земята е собственост на общината. Купена е специално за парк. Преди 155 години един от създателите казва: "този парк е много важен, бидейки първият истински парк, създаден в тази страна - това е демократично явление от първостепенна величина"



Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД