Депутатката от ГЕРБ Юлиана Колева и конституционният съдия Владислав Славов са единствените официално предложени досега кандидати за Висшия съдебен съвет от 11-членната квота на парламента. Първата е номинирана от управляващите, вторият - от сините депутати Мартин Димитров и Димо Гяуров. Тази вечер изтича крайният срок за номинациите от парламентарната квота. От ДСБ вече обявиха, че няма да издигат свои кандидати. От БСП пък пазят в тайна хората си до последно. Мълчанието породи подозрение, че политическите сили се опитват до последно да поделят квотата. 41-вият парламент показа, че договорките са напълно възможни и с попълването на състава на сегашния ВСС с двама членове от парламентарната квота. Първоначално от ГЕРБ нападнаха съдебната система. После обявиха, че няма да се замесва при избора на двамата липсващи във ВСС след напускането на хора покрай скандала "Красьо Черния". Но накрая управляващите все пак попълниха квотата с бившите прокурори Нестор Несторов и Кирил Гогев, но с внушението, че двамата нямат нищо общо с партията, въпреки че бяха избрани с гласовете й. Междувременно съветът пък започна да гласува всичко, което бе изгодно за ГЕРБ и особено за вътрешния министър Цветан Цветанов.
Предлаганата от ГЕРБ Юлиана Колева не е член на партията. През 2009 г. е включена в листата от гражданската квота. Тя е магистър по право от Софийския университет и е била зам.-шеф на Районния съд в Сливен. От 2007 до 2010 г. е председател на адвокатската колегия в Сливен. Юристката оглавява новата временна комисия в парламента, наследник на злополучната "Антипърванов" на Яне Янев, която разследваше нарушения при помилванията, даването на гражданство и опрощаването на дългове от бившия президент. И чиято дейност бе прекратена като противоконституционна.
Конституционният съдия Владислав Славов пък е единственият, чиято кандидатура е качена на сайта на парламента в специалната рубрика за избор на членове на ВСС. В мотивите към номинацията се изтъкват високите му професионални и нравствени качества, както и заеманите от него високи длъжности - бивш председател на ВАС (1996-2003), шеф на Съюза на юристите. Мандатът му като конституционен съдия изтича тази есен.
Освен безупречна репутация новите членове на ВСС трябва да са с платени данъци и доказан произход на доходите, реши парламентът с приетите преди седмици завишени критерии за висшите съдии. Към избора им ще се пристъпи след публично обсъждане на номинациите. Новият ВСС ще избере бъдещия главен прокурор, чийто 7-годишен мандат ще започне да тече през януари 2013 г. Прозрачният избор на нов ВСС и на нов главен прокурор е основна препоръка в доклада на ЕК за напредъка на България в областта на правосъдието и обществения ред за последните 5 г.
----ПРОЦЕДУРА
Две седмици след изтичането на срока за номинациите всеки кандидат е длъжен да представи в правната комисия концепцията си за поста, както и декларация за имотното си състояние и произхода на доходите. Документите се публикуват на страницата на НС до три дни от подаването им. До 3 септември т.г. становищата си за кандидатите, както и въпроси към тях, могат да пращат неправителствени и научни организации на адрес: kpv1@parliament.bg. Анонимни сигнали не се разглеждат. Тези становища също се качват на сайта. Изслушването на кандидатите ще се проведе на открито заседание на правната комисия на 11 септември в пленарната зала на НС. Препитването ще се излъчва и в интернет. До три дни след изслушването депутатите от правната комисия изготвят доклад с оценка на кандидатите, който също е публичен. Самият избор на нов ВСС е насрочен за 26 септември 2012 г.
|
|