:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,769,872
Активни 441
Страници 26,339
За един ден 1,302,066

Партиите вадят кандидатите за ВСС в последния момент

Ден преди крайния срок само СДС направи официална номинация, депутатката от ГЕРБ Юлиана Колева минава за сигурен участник в състезанието
Владислав Славов
Депутатката от ГЕРБ Юлиана Колева и конституционният съдия Владислав Славов са единствените официално предложени досега кандидати за Висшия съдебен съвет от 11-членната квота на парламента. Първата е номинирана от управляващите, вторият - от сините депутати Мартин Димитров и Димо Гяуров. Тази вечер изтича крайният срок за номинациите от парламентарната квота. От ДСБ вече обявиха, че няма да издигат свои кандидати. От БСП пък пазят в тайна хората си до последно. Мълчанието породи подозрение, че политическите сили се опитват до последно да поделят квотата. 41-вият парламент показа, че договорките са напълно възможни и с попълването на състава на сегашния ВСС с двама членове от парламентарната квота. Първоначално от ГЕРБ нападнаха съдебната система. После обявиха, че няма да се замесва при избора на двамата липсващи във ВСС след напускането на хора покрай скандала "Красьо Черния". Но накрая управляващите все пак попълниха квотата с бившите прокурори Нестор Несторов и Кирил Гогев, но с внушението, че двамата нямат нищо общо с партията, въпреки че бяха избрани с гласовете й. Междувременно съветът пък започна да гласува всичко, което бе изгодно за ГЕРБ и особено за вътрешния министър Цветан Цветанов.

Предлаганата от ГЕРБ Юлиана Колева не е член на партията. През 2009 г. е включена в листата от гражданската квота. Тя е магистър по право от Софийския университет и е била зам.-шеф на Районния съд в Сливен. От 2007 до 2010 г. е председател на адвокатската колегия в Сливен. Юристката оглавява новата временна комисия в парламента, наследник на злополучната "Антипърванов" на Яне Янев, която разследваше нарушения при помилванията, даването на гражданство и опрощаването на дългове от бившия президент. И чиято дейност бе прекратена като противоконституционна.

Конституционният съдия Владислав Славов пък е единственият, чиято кандидатура е качена на сайта на парламента в специалната рубрика за избор на членове на ВСС. В мотивите към номинацията се изтъкват високите му професионални и нравствени качества, както и заеманите от него високи длъжности - бивш председател на ВАС (1996-2003), шеф на Съюза на юристите. Мандатът му като конституционен съдия изтича тази есен.

Освен безупречна репутация новите членове на ВСС трябва да са с платени данъци и доказан произход на доходите, реши парламентът с приетите преди седмици завишени критерии за висшите съдии. Към избора им ще се пристъпи след публично обсъждане на номинациите. Новият ВСС ще избере бъдещия главен прокурор, чийто 7-годишен мандат ще започне да тече през януари 2013 г. Прозрачният избор на нов ВСС и на нов главен прокурор е основна препоръка в доклада на ЕК за напредъка на България в областта на правосъдието и обществения ред за последните 5 г.

----ПРОЦЕДУРА

Две седмици след изтичането на срока за номинациите всеки кандидат е длъжен да представи в правната комисия концепцията си за поста, както и декларация за имотното си състояние и произхода на доходите. Документите се публикуват на страницата на НС до три дни от подаването им. До 3 септември т.г. становищата си за кандидатите, както и въпроси към тях, могат да пращат неправителствени и научни организации на адрес: kpv1@parliament.bg. Анонимни сигнали не се разглеждат. Тези становища също се качват на сайта. Изслушването на кандидатите ще се проведе на открито заседание на правната комисия на 11 септември в пленарната зала на НС. Препитването ще се излъчва и в интернет. До три дни след изслушването депутатите от правната комисия изготвят доклад с оценка на кандидатите, който също е публичен. Самият избор на нов ВСС е насрочен за 26 септември 2012 г.



 Юлиана Колева
6
3886
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
23 Юли 2012 20:28
Политическата система е в поредната си проява на Немощ , поради Окончателно изчерпване . И проплаква за камъни ...
24 Юли 2012 01:44
Тази вечер изтича крайният срок за номинациите от парламентарната квота. От ДСБ вече обявиха, че няма да издигат свои кандидати.

И затова харесвам ДСБ! Да спрем партийните назначения в съдебната система!
24 Юли 2012 02:46
Тъмно пиво, те точно ДСБ (тогава в СДС) наложиха партийните назначение като модел в българската съдебна система. "Вечните" И. Григоров и В. Славов, които се изредиха през последните 20-ина години на всичките възможни постове, са класическия пример за стила на СДС/ДСБ по отношения назначенията в правосъдната система. В момента ДСБ се опитва да натрупа предизборни точки с говорене да се махнела политическата квота, защото от тях нищо не зависи така или иначе. Ако зависеше и биха се възползвали, те нямаше да я премахнат никога.
24 Юли 2012 08:48
rego, нима искаш да кажеш че Петър Мръчков беше безпартиен и безпристрастен?
24 Юли 2012 10:30
***
24 Юли 2012 17:41
Тъмно пиво, на базата на каква логика задаваш тоя въпрос? Защо реши, че искам (може би) да кажа такова нещо?
Васил Мръчков ( а не Петър Мръчков, както ти си написал) е лице от съвсем друга епоха, при която нямаше разделение на властите и независима съдебна система. Ние говорим за състоянието на съдебната система след приемането на конституцията през август 1991, която дефинира разделение и независимост на властите. Тогава първия ВСС на практика бе избран от хора като Васил Гоцев и Йордан Соколов, които бяха водещите кадровици на СДС по онова време. Измъкнаха треторазредни юрисконсулти-натегачи, и ги сложиха по върховете на съдебната система. Такива бяха и Татарчев, и Григоров, и Славов, а после и Филчев. Григоров дори, в качеството си на председател на ВАС, заяви в медийно интервю, че той бил отявлен седесар. Само за такова изказване в нормалните държави има механизми, които биха отстранили самозабравилия се магистрат от поста, който заема, пък и от цялата съдебна система.
Начина, по който се избират членовете на ВСС и от парламентарната, и от квотата на съдебната система, се урежда от ЗСВ ( закона за съдебната власт), но никоя от политическите сили или коалиции, които имаха мнозинство, не поиска да стори така, че избора да стане по-прозрачен, по-непартиен и по-обективен. От всички конфигурации точно ОДС в периода 1997-2001 имаше самостоятелно мнозинство, независещо от друга политическа сила, и можеше безпроблемно да направи необходимите промени в ЗСВ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД