Турция спира да признава дипломите, издадени от български висши училища, заради фалшификации, съобщи агенция "Фокус". Скандалът гръмва точно в разгара на кандидатстудентската кампания. Безпрецедентното решение е взето от Съвета за висше образование на Турция на 5 юли. До приключване на консултациите с българските власти се замразяват процедурите по приравняване на дипломи от български вузове и на прехвърляне на студенти в турски и севернокипърски университети. Кандидат-студентите, които желаят да се обучават в България през учебната 2012-2013 година, да не правят постъпки за получаване на информация и документи за легитимността на българските вузове, в които желаят да се обучават, гласи още решението на Съвета.
Академичното вето е наложено заради сигнали, че турски студенти фалшифицират дипломни оценки, печати и апостили. Това е установено след проведени срещи със студенти, които се обучават в България, и представители на преводачески и консултантски фирми. Информацията е получена от Министерството на външните работи на Република Турция, се казва в официално съобщение на турското посолство, изпратено до "Сега". Според официалната информация турски студенти прехвърлят следването си в турски висши училища с фалшиви академични справки, получават положителни оценки по нерегламентиран начин и възможност за дипломиране, без да ходят на лекции и упражнения. Според съобщението става въпрос за организирана мрежа за фалшифициране на документи, а "мащабът на тези нерегламентирани дейности надхвърля предполагаемите граници".
Според информация на посолството на Турция в България в момента у нас има около 10 000 турски студенти. Министерството на образованието, което е официалната българска страна по скандала, вчера не коментира за колко случая на фалшифицирани дипломи става въпрос и от кои висши училища са те.
ТЪРСЕНЕ
Изселници от България в турския град Ялова търсят учители, които да обучават децата им на книжовен български език, съобщи БНТ. Председателят на изселническата организация Лютфи Йозгюр отправи искане към българските власти през лятото да бъдат организирани такива курсове. Броят на българските изселници в Ялова е между 8000 и 10 000. Повечето от тях са пристигнали през 1989 г., по време т.нар. голяма екскурзия. В Ялова вече се строи "Балканска къща", където ще се помещава културен център и където могат да се провеждат обучителните курсове.
|
|