Това лято в България ценовите рекорди, изглежда, ще засенчат температурните. След ударното поскъпване на тока от 1 юли и скока на бензина и дизела сега набира сили нова вълна - този път на фронта на храните. Като се има предвид, че икономиката ни почти не расте, а българите са най-бедната нация в ЕС и че почти половината от доходите ни отиват за трапезата, новините за поскъпване на хляб, месо, мляко са повече от лоши. БДЖ също готви ценови скок на билетите, а автобусните компании трескаво правят калкулации заради скъпите горива.
Вчера лично министърът на храните Мирослав Найденов наля масло в огъня на цените. На заседание при президента Росен Плевнелиев той обяви, че очаква хлябът да поскъпне - по обективни причини. "Пшеницата е рекордно скъпа и горивата също. Факт е, че от години назад хлябът за разлика от месните и млечните продукти е единствената стока, която не е поскъпвала сериозно. Въпросът е да няма залитане в това увеличение", коментира Найденов. Той подчерта, че заради рекордните цени на зърното, тока и горивата ще се получи верижно поскъпване - тъй като растат разходите на животновъдите и това автоматично ще доведе и до скок в цените на млякото и месото.
Само преди двайсетина дни същият министър тръбеше, че всяко поскъпване на хляба би било спекула. Тогава Найденов обясняваше, че само неколкократен ръст на цената на житото би причинил скок в цената на хляба, а еленергията не е фактор в калкулациите, защото делът й е много малък. "Пробват цената според будалата - все ще измислят нещо и ако не е токът, не знам кое", възмущаваше се Найденов. И твърдеше, че ако има повишение при зърното от новата реколта, това може да повлияе върху цената на хляба, но чак когато старото жито се изпразни от хамбара. "Как така още не е ожъната пшеницата, а те да вземат да вдигнат цената?!", попита министърът в началото на месеца.
Въпреки че сега вече е наясно с обективните фактори, Найденов вчера отново вкара в обращение любимото си понятие "спекула", като обеща, че с подчинените му служби зорко ще следи тенденциите по цялата верига, "за да не допуснем спекулативно повишение". И обеща скоро да свика консултативен съвет по хранителните въпроси.
"Цената на зърното ще рефлектира и на останалите стоки, като мляко и месо - зърното влиза и в състава на фуража и оскъпява цялата верига", коментира Николай Вълканов от Института за пазарна икономика пред "Сега". Колкото до "разрешението" на Найденов цените да растат, експертът коментира, че не е редно министърът да бъде диригент на цените и че е най-добре да се концентрира върху преките си служебни задължения.
Но въпреки недоверието на министър Найденов пазарните правила действат. "Всички месопроизводители задържат до последно увеличението на своите продукти, защото потреблението на пазара е свито, а конкуренцията е голяма", заяви пред "Дарик" председателят на асоциацията на месопреработвателите Кирил Вътев. Все пак от бранша смятат, че битката с поскъпването ще е по-лесна, ако се намали ДДС ставката за храните - от 20 на 10%. Тази мярка обаче няма поддръжници в правителството.
През есента цените на билетите за влак също ще се повишат, призна транспортният министър Ивайло Московски вчера. Точно кога и с колко, ще се разбере, след като бъде изготвен анализ, с който ще се вземат предвид и увеличените цени на електроенергията и горивата. Московски обеща, че до септември увеличение няма да има.
Междувременно по българските бензиностанции горивата достигнаха нови, високи стойности. Литър дизел вече се продава по 2.71-2.75 лв., а масовият бензин - по 2.64-2.65 лв. за литър. Освен скъпия суров петрол виновник за скъпите горива е доларът. През последните дни щатската валута, в която се търгува петролът, бие жестоко еврото и вече се разменя у нас за над 1.60 лева.
Макар да сме най-бедната страна в Европа и с най-малки акцизи и заплати, цените на горивата ни не са сред най-ниските. По-евтини са бензинът и дизелът в Румъния, Полша, Латвия, Кипър и Естония.
Според някои анализатори това ще е последното поскъпване на горивата за сезона, а може би и до края на годината.
Е, поне има и намаляващи цени - тези на труда.
Впрочем миналата седмица пътувах до Констанца. Заредих тук и никъде по пътя в Румъния не видях по-ниска цена на бензина. При курс 45 ст. за лея излизаше с по 3-4 до 8-10 ст. по-скъп при комшиите.