Резервът на държавата за предотвратяване и овладяване на последиците от бедствия се използва от МВР за финансиране на дейности със съмнителна спешност и целесъобразност. Вътрешното министерство, под чиято шапка е междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане, е получило от бюджета й за превенция толкова, колкото и общините. Част от разходите са спорни, а други изобщо не са конкретизирани - това показват публикуваните след скандали за липсваща прозрачност протоколи от работата на комисията.
От протоколите се разбира, че към средата на годината комисията вече е изхарчила 60.5 млн. от общо 70 млн. лв. одобрен от парламента бюджет.
За превенция комисията е отпуснала 12.8 млн. лв., като в министерствата са влезли 9.3 млн. лв., а в общините - 3.6 млн. лв. Колкото са получили общините, почти толкова е взело и МВР - 3.4 млн. лв. 1.9 млн. от парите, постъпили в МВР, са отишли за запълване на кризисни запаси от йодни таблетки, които се използват като защитно средство при радиация. Незнайно защо пожарната е решила да обяви поръчка за 7 330 000 броя йодни таблетки, след като досега резервът е бил далеч по-малък - 4 350 700 броя. Предишната поръчка на йодни таблетки е организирана от закритото министерство на извънредните ситуации през 2007 г. и сега изтича 5-годишният им срок на годност. Тогава министерството е платило на единствения доставчик - "Рамкофарм", 543 837 лв. без ДДС, а по новата сделка са платени 1 618 707 лв. без ДДС. Решението за закупуване на медикаментите е взето на 6 март на фона на много тежка зима, наводнението в Бисер и масови проблеми с язовирите.
Комисията редовно е финансирала и главна дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението", която в същото време отговаря за администрирането на работата на комисията. Така МВР е поискало и получило под формата на пари за превенция 301 264 лв. за доставка на автомобилни гуми за тежката техника на пожарната, други 262 749 лв. за доставка на шлангове за пожарната, 50 000 лв. за поддръжка на газоизмервателни уреди, 250 000 лв. за закупуване на моторни шейни и АТВ. Като превантивна дейност срещу бедствия с 400 000 лв. е финансирано и събирането, транспортирането и ползотворяването на отпадъци, генерирани в дирекцията.
Други 40 000 лв. са дадени за организация на подготовката по провеждане на полево учение MODEX 2012/2013 и командно-щабно учение - Монтана. Според отчета на областно управление на "Пожарна безопасност и защита на населението" в Монтана проектът "Полеви учения за модули MODEX 2012/2013" е проект по Механизма за гражданска защита на Европейския съюз и се изпълнява съвместно с консорциума FALCK Nutec - Холандия. Така остава мистерия защо то трябва да се финансира с резерва на държавата за бедствия.
Наред с парите за превенция МВР е получило от комисията допълнителен ресурс от 1 млн. лв. от началото на годината. В едно единствено решение е посочено конкретно къде ще отидат средствата, в останалите конкретика няма. На 6 март например комисията е отпуснала 68 773 лв. за възстановяване на допълнителни разходи на структури на МВР по извънредни ситуации, възникнали през януари, и други 59 865 лв. - за овладяване на сложна зимна обстановка в периода декември-януари. За неназовани допълнителни разходи по извънредни ситуации, възникнали съответно през октомври, януари, февруари и през първото тримесечие на годината, са отпуснати 291 414 и 127 627 лв.
КОНТРАСТ
Щедрото финансиране на спорни дейности става на фона на скандално ниски компенсации за жилищата на хората, пострадали при земетресението в Перник през нощта на 22 май. "Първите 35 оценки, които дойдоха, бяха в някакви прилични рамки и дават възможност да се възстановяват жилищата. Изведнъж след следващото заседание по 10 пъти надолу паднаха размерите на оценките, и то без обяснение", заяви кметицата на Перник Росица Янакиева. И изнесе парадоксален случай за човек, чиято къща трябва да бъде съборена, с общинска оценка на 27 000 лв. и 2400 лв., отпуснати от комисията.
В отговор на обвиненията в злоупотреби Янакиева обяви, че истинските проблеми на перничани са ниските оценки и мудната работа на комисията, която за два месеца е превела реално пари за едва 150 домакинства при обработени от екипите на общината 4349 от подадените над 8500 молби. Както и неизвестността за около 500 останали без дом къде ще прекарат зимата. В петък, ден след като кметицата заплаши, че лично ще поведе хората без дом на палатков лагер пред МС, вътрешният министър Цветан Цветанов свика извънредно заседание на комисията. На него бяха гласувани още 3 млн. лв. за обезщетения на пострадалите от земетресението.
|
|