България да изпрати протестна нота заради решението на Турция да замрази признаването на дипломи за висше образование от наши висши училища, поискаха от Съвета на ректорите на спешна среща с просветния министър Сергей Игнатов. През втората половина на август българска делегация от просветни експерти и един ректор ще посетят Турция, съобщи министърът. Той посочи, че вече е установил контакт с турския си колега чрез личен пратеник. Това е високопоставена личност в България, каза Игнатов, без да дава подробности.
Министърът отново заяви, че има само един случай на фалшифициран документ - академична справка от 2004 г., издадена от Медицинския университет в София. В нея оценката е завишена на 5.50 и е променен хорариумът. За други 5-6 случая на подправени дипломи от 90-те години се говорело неофициално. Игнатов подчерта, че документите първо са заверявани в МОМН и легализирани във Външно министерство и след това подправяни. "Проблемът не е в българската образователна система. Нарушението е на турските граждани, които са поръчали документи с невярно съдържание и са ги предоставили", заяви той, но все пак намекна, че в схемата може да участва и преподавател. И обеща всички разкрити да си получат заслуженото.
Някои ректори определиха случая като търговска война за студенти, а министърът заяви в прав текст, че "висшето образование е бизнес". Виновни излязоха и медиите. "Аз разбирам, че трябва да се продават вестниците, но дали да е за сметка на българската кожа в полза на чужди държави", възмути се Игнатов.
МЕРКИ
Въпреки че не вижда проблем у нас, министърът все пак е набелязал редица мерки. До вътрешния министър е пратен доклад с наличната информация и списък на фирмите, които набират студенти от Турция. В момента у нас учат 6494 граждани на южната ни съседка, докато преди 3 г. са били 3965. Взети са мерки и за допълнителна защита срещу фалшифициране на академичните справки. До края на август висшите училища трябва да качат в специален регистър всички дипломи на студентите, завършили тази година. Към момента от 26 563 дипломи са сканирани едва 7075. Сред вузовете, които не са сканирали нито един документ, са СУ, ТУ в София, ВТУ и НХА.
|
|