Безплатната ваксинация срещу рак на шийката на матката започва от 1 октомври, съобщиха от здравното министерство. На имунизацията имат право само момичетата на 12 години, като тя е доброволна.
Безплатните ваксини бяха регламентирани неочаквано в закона за бюджета на здравната каса за тази година по идея на депутата от ГЕРБ Лъчезар Иванов. Тъй като идеята свари и касата, и министерството неподготвени, имунизациите ще започнат чак от есента, защото доскоро законът не позволяваше касата да поема ваксини. Бюджетът отпусна за тях 2 млн. лв.
Желанието за ваксинация ще се заявява на личния лекар, който ще изисква ваксината от районната здравна инспекция. У нас се предлагат ваксини на две фирми и родителите ще имат право да изберат между тях, като стойността ще се плаща от НЗОК. Избрани са 12-годишни момичета, тъй като онколозите твърдят, че е най-добре имунизацията да се направи преди началото на полов живот.
България е на първо място в Европа по новозаболели и починали жени от рак на маточната шийка, припомни пък доц. Здравка Валерианова, директор на Националната онкологична болница в София. Не е ясно защо при това положение МЗ бави вече 4-та година проекта за първия безплатен скрининг на населението, платен с пари от ЕС. Световният опит показва, че скринингът е сред най-ефективните методи за ранно откриване на заболяванията.
СЪМНЕНИЯ
Т.нар. HPV ваксини се появиха на пазара преди едва няколко години - период, в който няма как да се натрупани достатъчно клинични данни дали те са достатъчно ефективни и безопасни. Те осигуряват защита срещу част от щамовете на човешкия папилома вирус, за който се смята, че до голяма степен е причина за поява на рак на шийката на матката. Едва 9 европейски страни покриват с публични средства имунизациите срещу човешкия папилома вирус. "По данни на Федералния контрол на САЩ от ваксинираните пациенти за последните 6 години няма нито един, който да е с понижен имунитет. Международният опит показва, че ваксината е ефективна", обяви по този повод доц. Павел Теохаров, национален консултант по вирусология.
родителите ще имат право да изберат между тях
От 40 вида човешки папиломавируси, имащи връзка с рак на шийката на матката, родителите ще избират ваксина срещу човешки папиломавирус [Тип 6, 11, 16, 18] и ваксина срещу човешки папиломавирус [Тип 16, 18], като отчетат: HPV types are classified into different categories based on their association with cancer in humans. Epidemiological studies on the prevalence of HPV types in cervical cancer show some geographical differences. However, all over the world the majority of cervical cancers are related to two types, HPV 16 (~55%) and HPV 18 (~15%). The contributions of HPV 16 and HPV 18 to high-grade CIN (cervical intraepithelial neoplasia) and to HPV-related vulvar, vaginal and anal cancers are similar to those found in cervical cancer. HPV 6, 11, 16 and 18 together cause ~35% of CIN 1 cases
Ей тук, за повече, 150% "причинно-следствена връзка" -
Продължителността на защитния ефект за момента не е известна. Непрекъсната защитна ефикасност е наблюдавана до 4,5 години след прилагане на 3-дозовата схема. Продължават проучванията върху дългосрочния ефект на ваксината
-Решението да се ваксинира индивид трябва да става след преценка на риска от предходна експозиция на HPV и потенциалната полза от ваксинацията. (Да се разбира, че ВАКСИНАТА has not been demonstrated to provide protection against disease from vaccine and non-vaccine HPV types to which a person has previously been exposed through sexual activity)
- Ваксината[url] може да предпази само от заболявания, които се причиняват от HPV тип 6, 11, 16 и 18 и до известна степен от заболявания причинени от някои свързани HPV типове (вж. точка 5.1).
Поради това трябва да продължи вземането на предпазни мерки срещу полово предавани болести
.На имунизацията имат право само момичетата на 12 години
Ако не са имали сексуални контакти преди ваксинирането и като станат на 16.5 г. HPV-ирусите пак са се явили. Т.нар. HPV ваксини се появиха на пазара преди едва няколко години - период, в който няма как да се натрупани достатъчно клинични данни дали те са достатъчно ефективни и безопасни
Не са от "едва няколко години", а точно от 6 години и натрупаните клинични данни показват, че защитната ефективност е 4.5 години.ваксинираните пациенти за последните 6 години няма нито един, който да е с понижен имунитет
А от не-ваксинираните пациенти (от плацебо наблюдението) имали някой с понижен имунитет? И имунитетът спрямо кой точно вирус е определян и как? Пациентът е излаган на виросулогична среда?Бюджетът отпусна за тях 2 млн. лв.
Като се отчете, че една доза Ваксина J07BM01 (HPV Тип 6 L1 20 mcg; HPV Type 11 L1 40 mcg; HPV Type 16 L1 40 mcg; HPV Type 18 L1 20 mcg) е 230,69 лв., Ваксина J07BM01 ("Human Papillomavirus type 16 L1 protein - 20μg Human Papillomavirus type 18 L1 protein - 20μg" е 248.77 лв., също, че васинацията става с три приема, излиза, че бюджетът е осигурил не повече от 2800 ваксинации, реално по-малко от половината (при отрицателна реакция на първи или втори прием, броят на ваксинираните съществено пада. Не са отчетени средствата за "консултации" и манипулации). Къде бяха 30 хил. девойчета и къде са 2 хил. потенциално реални ваксинации!?Защо никой не казва как ще се отчете ефектът, ползата от "безплатната" ваксинационна кампания. МЗ ще дава ли ежегодно отчет, че ваксинираните не са прихванали папилома вирус или това ще се допуска от само себе си?