:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,690,584
Активни 839
Страници 1,514
За един ден 1,302,066

Турска фирма може да прави изотопи за РЕТ-скенера ни

Турската фирма "Езджазаабъшъ Груп" възнамерява да произвежда в България радиоактивни изотопи за диагностика на онкологични заболявания. От компанията официално съобщиха за "символична първа копка" в квартал "Люлин" в София, която трябваше да се състои снощи. Инвестицията е за 4 милиона евро, с които да се направи радиофармацевтичен център за производство на контрастни вещества за нуждите на образната диагностика в медицината.

Това се същите изотопи, необходими за изследвания с т.нар. PET-скенери - ултрамодерни апарати за диагностика предимно на ракови заболявания. Апаратът у нас беше купен от предишното правителство и открит на два пъти, като втория - от настоящия премиер Бойко Борисов. Едва след това започна и вносът от Австрия на реактивите, без които скенерът не може да работи. С тези изотопи едно изследване струва 3000 лв., освен това "трайността" на изотопа е 24 часа, което прави вноса още по-лош избор. Борисов сметна, че това трябва да се прави у нас, например в БАН, а през октомври м. г. тогавашният здравен министър Стефан Константинов стартира процедура за публично-частно партньорство за строеж на циклотрон на територията на Александровска болница. Идеята беше държавата да инвестира в изграждането на инфраструктура, а частният партньор да вложи около 6 млн лв. за циклотрон. Това от своя страна трябваше да свали цената на изследването с 30%. Търгът обаче беше отменен в края на ноември, тъй като се появиха подозрения, че е нагласен, а целта е да го спечели фармацевтичната компания "Софарма".

Сега от българския клон на турската компания твърдят, че ще започнат производство на изотопа до юли 2013 г. и ще изнасят и за Сърбия и Македония. Не е ясно как ще стане това, при положение че фирмата още не е подала документи за задължително разрешение от агенцията за ядрено регулиране, нито в здравно министерство. Пред "Сега" от агенцията съобщиха вчера, че документи още не са подавани, но са водени предварителни разговори.
21
3366
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
31 Юли 2012 21:03
Руснаци да строят в Белене - не не не не не не! Опасно е! Руснаците не разбират от атоми.
Обаче турци в Люлин - какво по-хубаво!
31 Юли 2012 21:09
Навремето такива краткоживеещи изотопи синтезираха в Атомния център на БАН. Но като дойде 10 ноември и наскочиха псевдоеколозите, та затвориха базата. А сега турци ще правят нещо, което сме правили дълги години. Просто чудно!
31 Юли 2012 23:22
Тия пък щели да строят циклотрон?! Не е ли по-лесно да купят на старо един-два медицински ЛИНАКа?
01 Август 2012 09:31
Е може ли такова нещо,да развалите хубавата далавера на Огнян Донев,а той така хубаво си беше нагласил нещата държавата да му направи почти всичко,а неговата Софарма само да прибира милионите печалба!!! Значи може частна фирма,била тя и турска да си направи такова производство без никакво участие на държавата и без никакви договори,че болниците задължително ще им изкупуват реактивите,а ако нашите болници преценят,че им е изгодно и са доволни от качеството ще купуват от тях,ако не ще купуват от друго място,пазарна икономика.
01 Август 2012 10:05
PETще рече positron emission tomography. БАН никога не е произвеждал или бил в състояние да произвежда подобни изотопи, а именно F-18, N-13, O-15, C-11. Линак-ът също неможе да произвежда тези изотопи. Освен това едно е да се произведат изотопите, друго - синтез на маркирани с тях препарати.
01 Август 2012 11:50
БАН е в състояние да ги произвежда, може би турците точно на това разчитат :-)..Факт е, че в момента се внасят от Австрия от ТИМ-аджии на цена около 30 000лв. Не стига, че са безбожно скъпи и ние плащаме за това ами идвайки от австрия са с намалено качество, поради малкото време за полуразпад.
01 Август 2012 11:54
т.е. да добавя, на БАН не му е разрешено по закон, до колкото знам да прави търговска дейност. Така, че ПЕТ изотопите - на търговска фирма, колкото и да са добри физиците ни
01 Август 2012 12:11
@ vladimir_ak
Kак се произвеждат PЕТ изотопи? Къде в БАН има подобно съоръжение или специалисти, които са произвеждали въобще някога изотопи? Отбележете, че изотопи в БАН не се произвеждат от 1989 г.!
01 Август 2012 12:40
изказвам мое лично мнение, как аз мисля нещата:
1. що да няма специалисти: още не сме затрили ядрената енергетика, Техническия, СУ обучават ядрени енергетици и то на не лошо ниво. Половината от "старите кримки" са пръснати по света но съм сигурен, че си поддържат връзките в БГ и ще помогнат на драго сърце
2. нали имахме експериментален реактор имаме АЕЦ, циклотроните не вярвам да се по-сложни от тях а и технологията би трябвало да е известна.
3. Кога Турция е имала опит с ядрена енергетика - една атомна централа нямат - от къде ще вземат специалисти да им работят на голямата електронна лампа :-). Според интернет опита на турците е от 2005г.
4. Според мен със или без Турска фирма - участието на БГ научни и университеткси организации, ще е само от полза, както за фирмата, за държавата и за пациентите. Защото този циклотрон не бълва постоянно изотопи - нямаме нужда от толкоз - може в свободното време да се обучават студенти и да се правят научни опити.
01 Август 2012 12:53
1. Щото няма, факт, при това медицински. В България няма жив човек или на възраст под 70г., който е виждал през плет как се правят изотопи. Вкл. и в т.н. експерментален реактор.
2. АЕЦ или опита натрупан с нейната експлоатация, няма нищо общо с производство на радиофармацевтици. В тази дейност физиците имат неповече от 10% принос.
3. "Ултра" модерната PET техника, всъщност по света е рутина от 20 години. Много фирми продават готови решения, циклотрон 2х3 м с лаборатория за синтез и контрол на препаратите. Всеки с пари може да си купи. Т.е. турците нищо не строят, а само инвестират.
Това с "голямата електронна лампа" не го разбрах, но вероятно и Вие.
4. Университети или БАН работа тук нямат, както казах технологията е рутнна.
01 Август 2012 13:07
на чий отгоре ще се строи в Люлин, който е по-голям от немалко окръжни градове? малко ли е опитът от бразилският инцидент в Гояния?
01 Август 2012 13:17
Опитът е достатъчен, но очвидно не и познанията на широката публика, ако ме разбирате за какво говоря. А то не че има нещо общо между установка за лъчетерапия с Cs-137 и циклотрон за производство на кратко-живеещи изотопи, да не споменавам и причините за инцидента Гоиния. По-важно е да се пише като чукча.
01 Август 2012 13:42
1. Отворете страницата на физ. институ е БАН примерно - вижте публикации, съавтори. Вижте за Българите в ЦЕРН. Ако тези хора не знаят що е изотоп и как се прави. Както знаете изотопите се ползват от години не само за медицина но и за какво ли не - за което са обучени БГ химици, физици инженери .
2. как да няма?. Познавам хора работещи точно в тази сфера и са завършили специалност "ядрена физика" или нещо подобно. Едно е да вземеш човек дето знае що е ядро, друго е да вземеш човек дето не знае.
3. "Рутинността" идва от тежките стандарти за производство не може нещо, особено в медицината, което да е стандартизирано да не е изпробвано по всякакъв начин, патентовано - което автоматично го прави "рутинно". За мен "рутинно" значи "изпробвано без право на грешки и неочаквани ефекти". Нещо като слагането на ръкавици преди операция - рутинна процедура :-).
Ами инвеститора кво , - ще дойде ще снесе парите "ще инвестира" и ще си тръгне?! А кой ще обслужва машината нали трябва персонал? От държави с по-висок жизнен стандарт ли ще го докара или от Африка? Кой ще плати за обучението на персонала или просто инвеститора ще "снесе"?!
4. В Европа има подобна практика да се ползва циклотрони за научни цели + производство на изотопи в свободното време, било за PET скенери било за дефектоскопия. Ако се разровите ще намерите кои са организациите ;-).
5. Мисълта ми е, че от всяка една инвестиция трябва да се извлече полза за държавата и населението в бъдеще. А производството на точно този тип позитрони, до колкото съм чувал от специалисти, не е никаква философия. Големия проблем и know-how е софтуера на скенерите и томографския processing това и "голямата електронна лампа" ще го оставя на спецалистите да го коментират :-)
01 Август 2012 14:15
Дългите писания, уви, не компенсират липсата на съдържание.
1. Кой от физическите институти на БАН, щото те са 5, Вие дори това незнаете.
2. Кой от познатите ви "ядрени физици или нещо подобно" има дори бегла представа от радиофармацевтици?
3. РЕТ за туморна диагностика е рутинна технология. Но понеже Вие жиевеете с "машината на времето" за Вас е уникална.
4. Има такава практика, само дето циклотроните дето могат и изотопи и смислена наука, са с едни по-други размери и цени. Ето например тук, където работя аз
http://www.psi.ch/ За медицински цели нужният персонал е 5 души, все пак нали не си мислите, че циклотрона е с педали?
"за дефектоскопия" ВЪХХХ, тоя бисер за малко да го пропусна. Кои изотопи се ползват за дефектоскопия и могат ли те да се произвеждат на циклотрон? Осведомете се от познатите си завършили за "нещо подобно".
5. Наистина, оставете на специалистите, че инак настъпва голяма смехория с "производството на позитрони"
01 Август 2012 15:00
верно живеем в "машината на времето"... види се в Швейцария не са чували още за позитронната дефектоскопия
01 Август 2012 15:17
Тъй де, и сте измислили различните видове позитрони
01 Август 2012 17:05
Сега или после, айде чети и престани да пишеш глупости:
"Изследователският ядрен реактор на Института по ядрени изследвания при БАН може да върши работа и за АЕЦ "Козлодуй", и за медицината. Това каза премиерът Бойко Борисов, който посети Базата за развитие и внедряване по физика.
Борисов се запозна с уникална апаратура за ядрени изследвания, конструирана и изцяло изработена от специалисти от БАН. Апаратурата е предназначена за извършване на научни изследвания в Института за ядрени изследвания в Русия.
До 1989 година, когато е спрян, ядреният реактор е произвеждал скъпо струващите изтопи, които са много важни при диагностиката и лечението на ракови заболявания. От тогава изотопите се внасят от Унгария.
В момента се работи по програма за реконструкцията на реактора в по-ниска мощност. Ако за това се намерят 10 милиона лева, той ще бъде изключително ценен за обучение на кадри за атомни централи, както и в криминологията за анализ на следствени материали.
А възобновяването на изотопното производство би спестило милиони евро на онкологията."
http://bnt.bg/bg/news/view/53248/izotopi_za_lechenie_na_onkobolni target=_blank id=url>Натисни тук
01 Август 2012 17:25
То само с четене и копиране нестава - трябва и мислене, а това определено не се отдава, както на теб, така и на "особенно" надеждният источник на информация цитиран от теб
01 Август 2012 17:30
П.С. Изотопите произвеждани до 1989 в ЯНЕБ-БАН не се използват в нуклеарно-медицинската практика, повече от 20 години. Реакторът се "модернизира" само зада могат едини хора да усвоявят едни пари. Жокер, къде е бившият директор на реактора, а на института, а гл. счетоводител?
02 Август 2012 02:03
Невеж и арогантен - сбъркал си държавата, брав'чед - хващай самолета за САЩ!
02 Август 2012 08:17
За вещите и вежливите, дето са пропуснали средният курс физика.
Ядреният реактор е източник на неутрони, циклотронът в случая на ускорени протони. Ядрата претърпяващи позитронно рападане са богати на протони. Е как тогава могат да се произвеждат в реактор?
Тази година за специалности в химическии физико-математически факултети на СУ са нулеви. После тук бъка от "компетентни" мения на набедени разбирачи
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД