:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,626
Активни 913
Страници 2,556
За един ден 1,302,066

Растеж при банките - на лошите кредити и печалбите

Необслужваните заеми са вече почти 17%, но това все още не е притеснително
Делът на лошите кредити стигна небивал връх. Почти 17% от отпуснатите от банките заеми са с големи просрочия - над 3 месеца, показват публикуваните вчера данни на БНБ за второто тримесечие на 2012 г. Въпреки това печалбата на банковата система расте.

Необслужваните заеми вече са 16.86%. Това е нов пик, след като през първото тримесечие бяха достигнали 16.21%. Ръстът щеше да е още по-жесток, ако не беше раздвижването в кредитирането. Според статистиката на БНБ обемът на банковото финансиране, макар и слабо, расте. Брутните кредити (без тези за кредитни институции) са се увеличили със 717 млн. лв.

На фона на трудните времена и неумолимото трупане на все повече несъбираеми вземания печалбата на българските трезори се увеличава - за полугодието тя е 323 млн. лв., или с 8 милиона повече отпреди година. Банкери и анализатори дават различни тълкувания на числата и процесите, но са единодушни, че няма място за тревоги.

"Погледнато в рамките на банковата система като цяло, бих казал, че ръстът на печалбата спрямо същия период на миналата година е минимален, т.е. има устойчивост на този показател", коментира за "Сега" изпълнителният директор на УниКредит Булбанк Левон Хампарцумян. Според него няма пряка връзка между ръста на печалбата на банките и нарастването на лошите кредити, банковата система е стабилна.

Това, че банките имат сравнително добра печалба, е добре, защото тя може да се използва при необходимост като един от буферите (наред с обезценки и провизии) за покриване на лошите кредити, каза анализаторът от "Отворено общество" Георги Ангелов. По думите му няма причини за притеснение относно състоянието на банковата система.

Финансистът Емил Хърсев също смята, че банковата ни система е стабилна независимо от увеличението на необслужваните заеми. Той обясни за "Сега", че несъбираемите кредити в голяма степен се калкулират в лихвите по заемите. Освен това банките не разпределят печалбата си, т.е. и тя би могла да послужи като буфер за покриване на лоши кредити. Според Хърсев основна причина за ръста на лошите кредити продължава да бъде бавната реализация на обезпеченията (главно имоти) по кредити.

Данните на БНБ показват, че банките са намалили разходите си за обезценки с 13%, или с 83 млн. лева спрямо първото полугодие на 2011 г. Друго обяснение за добрите финансови резултати като цяло са намалените административни разходи, които за година са се свили с 2 млн. лева до 848 милиона. В същото време трезорите отчитат повече доходи от валутна търговия.

Според статистиката на БНБ доходите на банките от лихви се свиват, като нетното намаление е с почти 10%, или със 143 млн. лева спрямо същия период на миналата година. Противно на усещането на клиентите, намаляват и постъпленията на банките от такси и комисиони. Нетното намаление на тези приходи е с 5.4 млн. лв. на годишна база до 372 млн. лв. за януари-юни 2012 г.



ПОДРЕДБА

Няма размествания в класацията на водещите банки. По пазарен дял петте най-големи са УниКредит Булбанк, Банка ДСК, Райфайзенбанк - България, Първа инвестиционна банка (ПИБ), Обединена българска банка (ОББ) - те продължават да държат малко над половината от активите на системата (51.7%).

14
4208
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
31 Юли 2012 20:36
Необслужваните кредити са много повече - над 60 % от всичките.
31 Юли 2012 21:57
Необслужваните заеми са вече почти 17%, но това все още не е притеснително

Значи, в Испания тези кредити са около 8 % и това е проблем-и за банките и за държавата като цяло.А в държавата-пример за ПИГС 17 % не са проблем нито за банките,нито за банките?!
По тази логика си представям какви са лихвите по тези кредите в България,по-високи и от на "лихварите".
31 Юли 2012 22:10
Като растат загубите растат печалбите
Епа съвсем логично си е
31 Юли 2012 22:32
Причини за притеснение има !!!! всичко това е постигнато с закононарушения банките немогат да работят пазарно те играят само в уговорени мачове
Да подкрепим омбудсмана в неравната му борба с Банкстерите и ръководството на БНБ !!!!!
http://www.youtube.com/watch?v=fTLT_7zSBPg&feature=youtu.be
31 Юли 2012 23:51
Че защо да се притесняват банките? Вече сделки за големи суми минават задължително през тях. Измислят си такси и комисионни за какво ли не и постоянно ги повишават, повечето им кредити са обезпечени достатъчно добре, на практика банките риск не поемат. Даже при смърт видях, че дългът не отпада, ами се прехвърля на наследниците... Умиране има, отърване няма... Тая измет предизвика кризата и я задълбочава. Това са финансови черни дупки, които обезкръвяват икономиката, не произвеждат нищо и само завличат пари зад граница... Денят, в който започнат да разстрелват финансистите и икономистите за престъпленията им срещу човечеството ще е празник за хората. Вярвам, че ще го доживея!
01 Август 2012 00:00
Спокойно, всичко е под контрол...
Като банките стигнат 30%-40% необсулжваеми краеити, ще си седнат на г@за и ще почнат да предлагат по-изгодни условия и да разсрочват кретитите. Мегдан широк. Самоп малко ХъмПруцунян и Ко тряба да свикнат, че и банките може да земат по-ниски печални от 100-200%...
Я у наше село какво се оказа - че среднио канадаец харчи точно.... 150% от доходите си годишно! "Лошите "кредити са близо до нулата, икономиката цъфти и връзва, само дето освен икономист - друг нормален чиляк не може да разбере как така става тоз номер - то и Перпетуум Мобилето стига 100%, а тука е 150%... абе тва економистите са голема работа...
01 Август 2012 00:12
Гарване, не разстрел, а бесене на стълбовтете трябва - от безумната aлчност няма по-голям грях...
Миналия месец най-голямата банка тук „преструктурира” таксите за обслужване – разбирай – от 30-тина вида такси – намали една две (тези, които никой не ползва) и дигна всички останали средно... с 30-40%. И така е на практика всяка година. За десетина години тези дребни центчета станаха долар-два-три.
Никакъв контрол никакво оппправдание. На практика картел и монопол. Политиците си траят, прибират си 30-те сребърника, пардон - неоколкото милиончета ”за услугата” и си траят.
По центровете на селцата едно време имаше магазинчета, баничарнички, дребни майстори, даже сладоледаджии. Сега или всичко виси в табели „под наем” или познатата картинка – на баш централното кръстовище – офисите на 4-те Големи Банки, отстрани кантори за недвижими имоти, после една две кантори на мазни адвокати и застрахователи... и другото табели за под наем.
Еми няма да се оправи света само с нищоправещи г@зове, бе, тук нищо общо няма политика, религия, обществен строй и т.н. – всичко опира до Вселенската Алчност!...
Пфу...


01 Август 2012 07:49
А по Нова ТВ новината беше: този месец растежа на лошите кредити беше значително по-нисък от миналия. Стрелките към процентите бяха в свеж зелен цвят.
Те така е правилно да гледаме на нещата
01 Август 2012 07:55
И братята Льохман бяха на астрономическа печалба, и Енрон, пък после АУУУУУУ! Със счетоводни трикове може да се изкара всичко на баланса, дори слон! Особено пък в Бг. Тук счетоводството е да се лъжем един друг, а не да се види как върви фирмата. Не съм счетоводител, но предполагам, че държат в активите имоти по цени на придобиване (оценка) от преди 3-4 г. Пускат ги на пазара полекичка, че иначе ....
01 Август 2012 08:38
По активи ПИБ изпреварва Райфайзен, ОББ също
01 Август 2012 09:18
Растеж при банките - на лошите кредити и печалбите
Това може да означава само едно: съдиране на девет кожи от изрядните клиенти с увеличаващи се лихви, такси и комисионни.
01 Август 2012 09:57
Банковата система заслужава пълен бойкот, обаче така са се набъркали навсякъде, че един бизнес или трябва да стане нелегален или да си държи парите в банка. При това фирмите ги дерат още повече от физическите лица...
А като им отидеш на крака и е егати мъката. Посрещат те някакви кокошки дето не знаят какво да правят, туткат се, питат се една друга какво да правят, допускат грешки и в крайна сметка ти вземат някаква такса за нещо. Магазините по главните улици изчезват, навсякъде никнат само банки... По телевизията само реклами на "изгодни" кредити. По билбордовете също...
01 Август 2012 10:46
Само не мога да разбера Капитане, защо поставяш така въпроса?!
Какво пречи едновременно да се обесят и да се разстрелят?
01 Август 2012 18:50
Учудвам се, че все още някой си плаща кредитите. То тока ли да плащаш, водата ли, да ядеш ли? Не дай си Боже да се разболееш...то по-добре да умреш, поне няма да плащаш пари за лекарства. Ами пари за погребение откъде?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД