Управляващите забъркаха поредна каша от ялови мерки и непазарни идеи за справяне с опасното за рейтинга поскъпване на храните. Премиерът Борисов е наредил агенти от ДАНС, НАП и Икономическата полиция спешно да започнат масирани проверки от фермата до магазина, за да се види кой крие данъци и кой надува цените на месото, млякото и производните им стоки, стана ясно след срещата на Борисов и земеделския министър Мирослав Найденов с животновъди, преработватели и търговци. Премиерът всъщност разпорежда подобни акции всеки път, когато цените на основни храни тръгнат бързо нагоре. Досега няма данни за резултати от тях.
"Премиерът ще разпореди на службите по сигурност и НАП, които са призвани да следят паричните потоци, излизащи от държавата, и плащането на данъци, да поработят по веригата производство, преработка и продажба на продукти от животински произход, съобщи министър Найденов. Тези проверки трябвало да разкрият следната загадка - защо в сектор животновъдство влизат все повече субсидии - вече 200 млн. лв. годишно, изкупните цени на млякото падат, а накрая в магазина плащаме все по-скъпо. Тази загадка тормози правителството отдавна и създаването на поредната мегаадминистрация в държавата - агенцията за храните, бе оправдано точно като опит да се намерят отговорите и да се вземат адекватни мерки. Още с раждането на БАИ обаче бе ясно, че тя не може да спуска и сваля цени. Колкото до данъчните проверки, на всеки е известно, че изваждането на бизнес на светло не води до поевтиняване, а тъкмо обратното.
Агроминистърът е убеден, че някъде по веригата има изкривяване, но и вчерашната среща премина при взаимни обвинения и не открои виновника. Ето защо след 2 седмици на проверки и анализи ще има нова среща за обсъждане на резултатите. Найденов предупреди, че агенцията по храните ще предприеме "драконовски" проверки за суровините от животински произход, идващи от чужбина. От думите му излиза, че досега контролът е бил занижен и че сега ще се вдига мерникът, но само за импорта.
СМЕТКИ
Животновъди обясниха, че изкупната цена на биволското мляко е под 1 лев, в 1 кг сирене има 5 - 6 литра мляко, а още около 2 лева са производствените разходи. На щанда обаче килограм биволско сирене вече е 13-16 лева. Искаме да разберем къде отива тази разлика, защото тези пари не са при нас, казаха фермерите.
От името на хипермаркетите Димитър Спасов, представител на "Кауфланд", заяви, че няма натиск върху производителите, а се водят търговски преговори. На щандовете ни има 80-90% български стоки, ние подкрепяме родното производство, каза още той. Проверките не ни притесняват, а цените във веригите ще паднат, когато падне доставната цена, допълни Спасов.