За първи път от 42 години насам у нас ще се проведе национален референдум. Премиерът, правителството и партия ГЕРБ подкрепят допитването "за" или "против" АЕЦ "Белене", но под условие - то да съвпадне с парламентарните избори догодина. Това разпореждане дава вчера Бойко Борисов на заседанието на кабинета, става ясно от стенограмата.
-------
Преди месец кабинетът спря проекта за втора атомна централа със санкцията и на парламента. Година преди това Борисов бе сред горещите привърженици на "Белене". От вчерашната стенограма се разбира, че премиерското "за" референдума всъщност е "против" централата, като Борисов пледира за изграждането на VII и VIII реактор в АЕЦ "Козлодуй".
Премиерът предлага допитването за втора атомна централа да се проведе с парламентарния вот догодина, за да се спестят 30-40 млн. лв. от бюджета. Да съвпаднат двата вота, ще е доста трудно, тъй като според Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление вотът трябва да бъде насрочен до 6 месеца след внасянето на подписката в парламента. БСП я внесе на 27 юли. До три месеца след това парламентът трябва да вземе решение, в следващите три месеца президентът Плевнелиев трябва да насрочи дата за гласуването. Законът допуска известно отлагане, тъй като при проверката на подписите в ГРАО спира да тече тримесечният срок, в който парламентът трябва да се произнесе.
"30 години нищо не е направено, така че за няколко месеца не е проблем", е аргументът на Борисов за съвместяването на двата вота. Той обещава лично да дари няколкостотин хиляди подписа на Станишев, ако не му достигнат. "Ако от 700 (хиляди) и да има 100, 200 хиляди фалшиви, голяма работа - колкото трябва, ще му ги дам аз. ГЕРБ ще му ги даде. Но да знаят хората - не е почтено. Върти всеки ден и обяснява: пазел референдума от ГЕРБ. Аз преди три-четири месеца говорих за референдум след срещата с Плевнелиев, ако си спомняте, защото искам и хората да знаят и в края на краищата, ако решим да извадим 22 милиарда и да задължим пет поколения напред, да го правим. Народът е суверен, нека го каже, това е важна тема. Ние сме абсолютно "за", заявява Борисов.
Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадката "Белене"? Това бе въпросът, който "Коалиция за България" зададе на гражданите и събра 770 000 подписа.
Премиерът настоява бюлетината за референдума да е дълга и отдолу да бъдат изредени всички условия, при които ще се строи "Белене". "Като се напише "за" или "против", отдолу да се напишат условия. Ако си "за" - това означава, че всеки българин трябва да изплати все едно по един мерцедес за централата", обяснява Борисов. И натъртва поне десет пъти, че проектът ще струва минимум 22 млрд. лв., което означавало скъп ток. "И Станишев прекрасно го знае. Просто той действа подло в момента към българите", отсича премиерът. Според него вотът "против" трябвало да се тълкува като подкрепа за енергийната ефективност и зелените енергии.
Борисов твърди, че Станишев е можел с един подпис да реши въпроса за изграждането на АЕЦ "Белене", но след посещение в САЩ "се уплаши и направи рязък реверс". "Оттам си идва с обратна тяга и прави всичко възможно да добута неподписването на проекта до идването на ГЕРБ. Това е истината", обобщава премиерът. И продължава: "И неговите съпартийци, ако имат доблест и чест, нека да го кажат - и Първанов, и Румен Петков, и Овчаров - всичките, които са участвали в преговорите, са питали защо не го подписа. Но това не им е пречело да подпишат кредит за половин милиард, да смукнат от "Париба" и да го похарчат за гьола". Борисов не посочва дати, но най-вероятно има предвид единственото официално посещение на Станишев в САЩ от 15 юни 2008 г., точно година след визитата на Джордж Буш в София, когато американският президент нарече лидера на БСП "мистър Клийн".
"Не знам какви бълнувания са породили в съзнанието на г-н Борисов връзки с мое официално пътуване в Щатите. Мога обаче да кажа ясно, че за разлика от него не определях външната политика на България според своите пътувания навън - в САЩ, ЕС или другаде - българската политика се правеше в България", не закъсня и коментарът на Сергей Станишев, цитиран от пресцентъра на БСП. Той допълва: "Никога не сме зависели от прегръдки и потупвания по рамото в чужбина. Никога не е имало "реверс" в нашата политика спрямо централата". Соцлидерът припомня, че неговото правителство е сключило договор на стойност 3.997 млрд. евро още от януари 2008 г., и за пореден път попита откъде управляващите цитират "митичните 22 млрд." от доклада на консултанта HSBC, който "така и никой не видя". Станишев напомня, че м.г. правителството обяви цена от малко над 6 млрд. евро. По отношение на условията, поставени от Борисов, референдумът да е заедно с изборите Станишев коментира: "Добре е г-н Борисов да осъзнае, че нито провеждането на референдума, нито датата му не са в неговите правомощия. Така че личните му предпочитания нямат значение, ако България все още е правова държава".
За собствения си "реверс" спрямо "Белене" Борисов обяснява: "Ние защитавахме "Белене" до момента, докато не си направихме сметката и излезе на HSBC 22 милиарда. Ако беше излязло някъде от порядъка до 10 милиарда, както я пресмятахме, аз щях да го подпиша веднага. И до 12 милиарда щях да го подпиша..."
Борисов използва повода, за да мотивира противниците на ядрената централа срещу БСП. "Зелените да видим какво ще кажат. Обикновено те са най-активни в такъв случай. На Орлов мост бяха много активни, а сега за "Белене" на Станишев, скъпото "Белене", са пасивни", отбелязва премиерът. Настървява и сините да реагират: "Най-вече колегите от "Синята коалиция". Нали това уж беше тяхна кауза, че са успели да спрат "Белене"? Сега ме оставиха, Станишев пак всеки ден се занимава с мене и с ГЕРБ, те все едно не са живи!".
При наличието на над 500 000 подписа парламентът не може да спре допитването, освен ако темата му противоречи на закона. Това не е първата подписка в защита на ядрените ни мощности. През 2005 г. ВМРО и Гражданският комитет за защита на АЕЦ "Козлодуй" събраха половин милион подписа за референдум срещу затварянето на III и IV реактор. Впоследствие подписката бе обявена за изгубена от тогавашния шеф на НС Огнян Герджиков.
--------ПРОЦЕДУРАТА--------
Управляващите ще трябва да направят сериозна еквилибристика със законовите срокове, за да изпълнят желанието на премиера и да забавят провеждането на референдума до юни-юли догодина, когато ще са редовните парламентарни избори. Заради парламентарната ваканция председателят на НС Цецка Цачева ще изпрати списъците с подписите за проверка в ГРАО през септември. След като приключи проверката, за която няма срок, трябва да се произнесе парламентът. После идва ред на президента да насрочи датата, която трябва да е не по-рано от 2 месеца и не по-късно от 3 месеца от обнародването на решението на депутатите.
България има малък опит в провеждането на национални референдуми. Първият е проведен на 19.11.1922 г. - тогава с бели и черни бюлетини избирателите определят дали министрите от кабинетите на Гешов, Данев и Малинов са виновни за националните катастрофи. Вторият референдум "Република или монархия" е на 8 септември 1946 г., а с третия - на 16 май 1971 г., е приета втората републиканска конституция.
Премиерът настоява бюлетината за референдума да е дълга и отдолу да бъдат изредени всички условия, при които ще се строи "Белене". "Като се напише "за" или "против", отдолу да се напишат условия. Ако си "за" - това означава, че всеки българин трябва да изплати все едно по един мерцедес за централата", обяснява Борисов.
Преди да поставя каквито и да е било условия към народната воля, Боко да беше прочел това:
Никоя част от народа, политическа партия или друга организация, държавна институция или отделна личност не може да си присвоява осъществяването на народния суверенитет. - амбразурчиците да се понапънат да се сетят откъде е.
.
А поведението и съгласието му е плитко, дори и за него - преброяването на резултата ще се прави от тези, които ще броят и изборните бюлетини и после всичко ще се официализира в протоколите на ОИК, там, където лани всички бяха с председател, зам и членове от ГЕРБ.