ЕС да бъде трансформиран в европейска федерация до 2016 г., поиска еврокомисарят за вътрешния пазар и финансовите услуги французинът Мишел Барние в интервю за в. "Либерасион". "Европа направи много за кратко време, за да поправи натрупваните в продължение на 10 години слабости ..., най-вече като създаде икономически съюз наред с паричния съюз... Сега трябва да се върви към европейска федерация, защото кризата показа, че не можем да излезем от нея един по един", казва той. Според Барние "ЕС ще трябва да се трансформира във федерация на европейските държави, в която страните ще обединят съдбите си, без да заличават разликите си". "Една федерация означава: икономическо управление, колективно управление на бюджетните ни насоки, банков съюз, промишлена политика, много по-силен бюджет", продължава да излага идеите си пред "Либерасион" Барние. Той потвърди, че през "януари 2013 г. ще има общ надзор на равнище еврозона и искаме тази задача да бъде поверена на Европейската централна банка (ЕЦБ)".
В доклад на Международния валутен фонд пък се казва, че Европа не е направила достатъчно, за да се спре разпространението на кризата в еврозоната. Финансова институция настоява за "промяна в политиките", като подчертава, че сегашната ситуация вреди сериозно на блока и на по-малките му съседи. Документът анализира също как икономическите политики на т. нар. пет системни икономики - САЩ, Китай, Япония, Великобритания и еврозоната - оказват ефект помежду си и върху останалата част от света. В този смисъл според МВФ кризата в Европа е най-големият проблем в момента.
Междувременно eврокомисарят по икономическите и валутните въпроси Оли Рен обяви, че не е изключено гръцкият дълг да бъде намален с 50 млрд. евро, писа в. "Катимерини". В отговор на въпрос на евродепутат от гръцката радикална левица СИРИЗА Рен каза, че през есента ще бъде обсъдена възможността за директна рекапитализация на банките и на държавите, които получават финансова помощ от Европейския механизъм за подкрепа. Ако еврозоната приеме и за Гърция да бъде валидно това, което вече бе решено за Испания и се обсъжда за Ирландия, гръцкият държавен дълг може да бъде облекчен с 50 млрд. евро. "Така, без съмнение, ще бъде постигната целта за намаляване на дълга на страната до 120% от БВП до края на 2020 г.", посочва Оли Рен. Идеята за директната рекапитализация на банките обаче все още не е одобрена, тъй като редица страни от еврозоната, начело с Германия засега се противопоставят на подобна възможност, пише в. "Катимерини".