Драмата в БДЖ достигна апогея си, преминавайки във война между финансовия министър и мениджмънта на предприятието. Вицепремиерът Дянков даде ултиматум на държавните железници до понеделник да представят план за нови съкращения на техника и хора, а шефовете на БДЖ обявиха, че заради безпаричие още днес ще се наложи да спрат 200 пътнически влака и да уволняват персонал. Това щяло да се случи, ако не бъдат преведени 14 млн. лева от бюджетната субсидия. "В такава ситуация е напълно логично да си подадем оставката. Изглежда сме некадърни. Не се шегувам, наистина", обяви директорът Йордан Недев по БНТ.
Министър Дянков обясни, че ще отпусне субсидията, като получи новия пакет реформи в БДЖ. "Ще им я пуснем, поне частично, но няма начин да продължи това социалистическо мислене", отсече вицепремиерът. Той спря траншовете, защото се наложи държавата да плаща просрочен от БДЖ заем от Световната банка, взет през 1995 г. "През 1995 г. тогавашното БДЖ, което е било заедно с Национална компания "Железопътна инфраструктура" (НКЖИ), е взело два заема от Световната банка по времето на друг виден социалист - Жан Виденов. Просто са опукали парите веднага и оттогава не се плащат лихвите. Преди няколко години МФ плаща по първия заем, напоследък БДЖ започна да не плаща и по втория заем, един вид очакват държавният бюджет да плаща лихвите по втория заем, които за тази година са около 30 млн. лв.", разясни Дянков. Според Йордан Недев от Министерството на финансите нямат законово право да спрат субсидията, защото така нарушават Закона за бюджета. В него изрично е записано, че подобни субсидии не могат да бъдат прихващани и спирани. Недев обаче направи уговорка, че с този казус се занимават юристите в холдинга и той не е компетентен да го коментира.
От БДЖ обявиха, че правят кризисен щаб за мерките, а вицепремиерът очерта какво очаква - свиване на разходи, увеличение на приходите, ново разреждане на влаковете по нерентабилни направления. Той поясни, че няма да се мине без допълнителни съкращения на персонала, но отрече да става дума за "няколко хиляди души". Вчера се разбра, че в БДЖ правят кризисен щаб.
Опозицията пък обяви, че БДЖ се води към фалит от сегашното й ръководство и правителството, които постоянно се оправдават с тежкото финансово наследство. "Дали е поради некомпетентност, невъзможност, нежелание и неумение да се управлява една голяма държавна компания, или е нарочно действие от страна на сега управляващите - това е въпрос, на който трябва да се отговори в скоро време", заяви вчера пред "Фокус" Петър Мутафчиев, бивш министър на транспорта при тройната коалиция. В същото време Мутафчиев неволно подкрепи Дянков, като обвини ръководството на БДЖ в некомпетентност и посочи като абсурден факта, че предприятието има налични 40 млн. лв. свободни средства, а в същото време не погасява кредита си към Световната банка.
Червеният ексминистър нарече "финансова екзотика" вчерашната идея на премиера Борисов дългът на БДЖ към "Сименс" да бъде поне частично погасен с продажбата на товарните превози на БДЖ. А спирането на субсидията обяви за напълно незаконосъобразно, защото министърът на финансите нямал право да спира плащане, което е по договор на държавата за превоз на пътници.
От Българската стопанска камара алармираха, че България е на път да стане единствената страна в ЕС с фалирала железница, и то в момент, когато другите държави членки разширяват мрежите на високоскоростните си влакове. БСК предлага БДЖ да даде на частни фирми част от дейностите си - поддръжката на влаковете, обслужването на пътници и на някои маршрути. Според камарата е задължително да се преразгледат преференциите за железничарите - безплатни карти за пътуване и т.н., а също и да се ограничат кражбите на гориво, резервни части и др.
При невъзможност за оздравяване на дружеството да се върви към обявяване на несъстоятелност без излишно наливане на допълнителни публични средства, разсрочване или опрощаване на дълговете, препоръчва още камарата.
КОНКУРЕНЦИЯ
Докато държавните ни железници затъват, чужди компании се готвят да стъпят на български релси. Белгийска и румънска фирма са поискали лиценз за пътнически превози у нас от транспортното министерство, съобщи шефът на Асоциацията на жп превозвачите Симеон Ананиев за БНР.
България е длъжна да даде разрешение на всеки оператор от ЕС, който поиска лиценз. По думите на Ананиев, ако компаниите започнат да действат наред с БДЖ, това ще е добре за транспорта, защото ще увеличи конкуренцията.
|
|