:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,176
Активни 936
Страници 2,106
За един ден 1,302,066

Бензинът пак стана по-скъп от дизела

Масовият А95 вече се продава за 2.69 лв. за литър и е на път да подобри рекорда
Снимка: БГНЕС
Преди година високите цени на горивата доведоха до протести в цялата страна и принудиха властта да мисли за непазарни методи за овладяване на повишението. Днес икономическият министър твърди, че управляващите са се поучили от горчивия си опит от този ход и няма да го повторят.
След седмица затишие цените на горивата отново тръгнаха нагоре. Вчера масовият бензин А95 стигна до 2.67 - 2.69 лв. за литър и успя да изпревари дизела, който в момента се продава за 2.67 лв. Петролните компании оправдават скъпите горива с високите котировки на суровия нефт. Вчера Ройтерс съобщи, че цената на петрола марка Brent e скочила до 108 долара за барел. Като причина за поскъпването анализаторите посочват силните данни на заетостта в САЩ и възможността от нов икономически растеж в Еврозоната. За покачването на котировките са допринесли проблемите с доставката на петрол в Северно море и Близкия изток, както и продължаващото обезценяване на еврото спрямо щатския долар.

Не е ясно дали поредното поскъпване няма да доведе до нова намеса на държавата на пазара. Преди две седмици министърът на икономиката Делян Добрев поиска обяснение от шефа на "ЛУКойл" Валентин Златев защо цените на горивата у нас са твърде високи. Златев хитро се измъкна с обещанието, че горивата ще поевтинеят, и още на другия ден цените на масовия А95 и дизела бяха сериозно понижени. Радостта от относителната евтиния за потребителите бе кратка - броени дни по-късно бензинът вече се продава със 7-9 ст. по-скъпо.

Все пак министър Добрев заяви, че замразяване на цените на горивата този път няма да има, тъй като е почерпен горчив опит отпреди две години, когато наложеният едномесечен мораториум доведе до още по-сериозно поскъпване на бензина и дизела. Странното в случая е, че икономическият министър намира цените на автогоривата у нас за напълно нормални. Той твърди, че купуваме евтини горива на фона на останалите страни в ЕС. Проверка на "Сега" показва, че от ведомството не са съвсем наясно колко струват бензинът и дизелът в другите европейски държави. В цели пет страни от Еврозоната горивата са по-евтини от нашите, като за масовия А95 най-малко плащат в Румъния, а най-ниска е цената на дизела в Португалия. Явлението е повече от нелогично, защото, имайки предвид ниските заплати и данъци, в България горивата би трябвало да са най-евтини. Все още няма разумно обяснение защо плащаме горива, по-скъпи от тези в държавите с пъти по-висок стандарт на живот.

30
3474
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
30
 Видими 
07 Август 2012 19:51
Все още няма разумно обяснение защо плащаме горива, по-скъпи от тези в държавите с пъти по-висок стандарт на живот.

Айде бе, нямало разумно обяснение.
.
Колкото до сравняването на цените - умишлено ли се сравняват само цифрите на етикетите? Защото цената всъщност е отношение - какви стоки и услуги можеш да си купиш с труда си, който също има "етикетна" цена. Много по-точно ще е сравнението колко литра бензин и дизел може да се купи със средномесечна заплата. Нямам точни данни, но предчувствам, че най-малко ще е у нас, което автоматично значи, че цените са най-високи именно в България.
.
А къде е сега онзи гуру, който в напоителна статия ни обясни, че ембаргото над Иран няма даима никакво отражение на цените у нас.
07 Август 2012 19:54
А рейтингът МУ расте и расте ... И прашките пищят на умряло ... Народът живее в пъти, пъти по-добре... И между другото Кумецът - и той е доволен ...
07 Август 2012 20:15
Какво му е на бензина? По ътищата - задръствания. Ерго - народът има пари да летува и да пътува. Още може да се вдига!
07 Август 2012 20:23
Браво, Монка!
07 Август 2012 20:36
Въпросът защо плащаме по-скъпо е интересен. Почти в този си формат беше зададен на един руски икономист, формулиран май беше като - "защо растат цените". Отговора беше - "ами защото плащате".
07 Август 2012 20:52
имигрантите са виновни питайте Парата
07 Август 2012 21:04
ЕС ни донесе само скъпотии и мизерия.
07 Август 2012 21:15
Това е конвертируема суровина, която внасяме много ясно, че ще е на международна цена!Нали затова скачахте по площадите и искахте капитализъм.Това е капитализма ако още не сте го разбра ли..
07 Август 2012 22:24
Това не е капитализъм,а Евро и Англосакс империализъм!!!
07 Август 2012 22:56
Гадове!
07 Август 2012 22:56
Никцв , ЕС ли ти държа кунките , кога пускаше бюлетина за идиотите ?
07 Август 2012 23:40
Пак да обясня( за кой ли път вече?):
Цените на горивата в България са високи, защото се определят от цените на петрола на Борсата!
А на Борсата(или по борсови цени) купуват петрол и Купувачи, които ще продават бензина и дизела в държави с висок Стандарт(покупателна способност) на населението! Такива Купувачи на петрол на Борсата(или по борсови цени) предлагат и дават цена, съобразявайки се с това на каква цена могат да продават бензина и дизела в страната с висок Стандарт!
Купувачите на петрол на Борсата, които, обаче, ще продават бензин и петрол в страна с нисък стандарт, НЕ могат да влияят за по-ниски цени на петрола на Борсата- там купува този, който предложи на Продавача на петрол най-висока цена!!! Затова, в държавите с нисък Стандарт на живот цените на бензина и на дизела са почти същите, като тези в страните с висок Стандарт на живота- въпреки, че покупателната способност на населението в тези държави е в пъти по-ниска в сравнение със страните с висок стандарт на живот! Освен, ако в страните с нисък стандарт на живот държавата субсидира(поеме част от...) цените на бензина и дизела или намали(или премахне) акциза върху тях- ама ЕС/ЕК НЕ дава!
Ерго, населението в страните с нисък Стандарт на живота е "обречено" на високи цени на бензина и дизела!
Най-обикновен Капитализъм(частен)!
Такова е "СЕ ЛА ВИ"-то сега!!!
Ама, пък, Демокрация Е, БЕ!
08 Август 2012 00:31
Ясно. Виновен е ЕС ! Дерзайте другаре ,нелечими случаи сте... И утре по обед да карате на фарове !
08 Август 2012 01:45
Аааа, и картелът ОПЕК има вина- от него зависят цените на петрола по Света!!!
08 Август 2012 02:27
А в Мексико бензиня е 1.31 лева (по вашите цени). Явно има субсидия, понеже ако тука бензина беше 2.7 лева, много политици могат да се простят с постовете си (и не само с постовете си). А вие като мълчите и плащате - ще ви доят.
08 Август 2012 02:30
"ЕС ни донесе само скъпотии и мизерия." Много скоро ЕС ще се разпадне, или ще изхвърлят Бг от ЕС. Тогава по-евтин ли бензин ще имате?
08 Август 2012 02:31
"защо растат цените". Отговора беше - "ами защото плащате".
08 Август 2012 08:53
Дотам го докарахме, че намразихме простата аритметика. Вече ако някой почне да ти обеснява как неможело да има такива цени с елементарни сметки, почваме да клатим глава и да не слушаме плашейки се от математиката за 2 клас. По-лесно ни е някак си да ни го обеснят с фазите на луната и китайския хороскоп! Ми щом работи, така ще става!
08 Август 2012 08:59
Внук ми не знае още да смята добре(тази есен е първолак), но играе перфектно бридж-белот!
08 Август 2012 09:07
len
07 Авг 2012 22:56
Гадове!

И тояги за управляващите ни гадове!
08 Август 2012 09:14
Цените на горивата ще се повишават дотогава, докогато се пласират безпроблемно произведените количества.
08 Август 2012 10:40
Когато последно бензинът беше към 2.70лв./л. котировките бяха към $120-$130. Сега били се повишили до $108 !?!?!?
Вярно, че сега доларът е скъп, но е така от около година...
За жалост трябва революция с проливане на кръв за да се оправят нещата...иначе всичко друго е чудо за 3 дни. Всякакви картели и монополисти ни мачкат.
Ама ни е малко, 'щом ги търпиме!!!
08 Август 2012 10:50
Цените на бензина и дизела в България били най-високите в Европа. Ами така е при демокрацията и пазарната икономика в България. Нали точно за такива най-високи цени в първите години след 1989-та едни демократи подрипваха и ревяха като магарета по площадите. Те ги искаха, на нас ни ги натресоха.
08 Август 2012 12:16
По-интересно е дали намалява потреблението при тези цени. Ако остава на същото ниво, значи и цените ще остана същите.
08 Август 2012 12:23
Петролните компании оправдават скъпите горива с високите котировки на суровия нефт.


А форумните кратуни едно си знаят, едно баят - "На ви демокрация, серсеми". А нещата са простички. "Нефтохим" може да работи само с руски нефт, това първо. Второто е, че доставката на петрол от всякъде другаде ще трябва да минава през Босфора, а за това се плащат високи такси. Така че международните цени на борсите по света са за друг нефт, не за руски, който между другото е най-калпав и затова с по-ниска цена. Да, ама не. Производствените цени на губещата в последните години рафинерия, са 20% над тези в европейски рафинерии. Крайните цени плътно се изравниха с тези в "белите" страни. Акцизът ни е все още значително по-нисък, около 2/3 от акциза в Европа. С малко дедукция стигаме до простичсия извод - под одобритерния поглед на държавната администрация "Лудойл" "уплътнява" цената на горивата, като си формира такава производствена цена, която да обере луфта между акциз и ДДС и проидводствена цена. С помощта на офшорки това става просто и лесно. Ако се поразровим в цялостната верига на доставката на руски нефт, неизбежно някой трябва "да увисне на въжето"...
08 Август 2012 12:23
.
08 Август 2012 13:26

С малко дедукция стигаме до простичсия извод - под одобритерния поглед на държавната администрация "Лудойл" "уплътнява" цената на горивата, като си формира такава производствена цена, която да обере луфта между акциз и ДДС и проидводствена цена.

А с малко мислене може и да се стигне до простичкия извод, че няма връзка между производствената цена на която и да е стока/услуга в България и цената, на която стоката/услугата се продава на пазара. Единственото ограничение е, да се продава все пак по-скъпо, отколкото струва производството на стоката/услугата, а останалото е въпрос на размера на печалбата. Какво общо има тук държавната администрация?!
08 Август 2012 14:07
Какво общо има тук държавната администрация?!


А познай де! Правиш се на приятно завеян или просто си далееече от темата.
Ето няколко "ненормални" точки за размисъл:
- първо - не е нормално петролна рафинерия да е на загуба, ама в Бантустан може,
- второ - не е нормално при по-евтина суровина, руски петрол, по-ниски разходи за заплати, енергия и транспорт, производствената цена на рафинерията да е по-висока от тази в европейски страни.
- трето - каква е частта на печалбата на рафинерията в така формираната производствена цена и къде отива после, та рафинерията не плаща и 1 лев корпоративен данък?
- четвърто - доставките на суровината минават през няколко офшорки с неясни собственици. Някой може ли да потвърди или отрече със сигурност, че в тези офшорки не участват по някакъв начин "отговорни другари" от държавната администрация?
- пето - държавата притежава "Златна акция" и няма начин да не се знае как се формират цените на горивата на рафинерията. Обикновено мълчи този, на който устата му е пълна... И гушата, разбира се.
- шесто - няма монопол, няма и картел...
И всичко това няма нищо общо с държавната администрация? Хайде де, не нам тия номера.
08 Август 2012 14:19
Това са съпътстващи неща - верни или неверни, които обаче изобщо не влияят на цената, по която се продава бензина, а това е основното. Това дали някой пълни гушата, дали се краде, дали партиите са на хранилка в рафинерията и т.н. това са все неща, които нямат никаква връзка с цената, на която се продават горивата. Мина времето, когато имаше себестойност, нормативно определена печлаба и стоките се продаваха на съответната цена. Сега ако нещо струва да кажем 100 лева, то може себестойността да е 1 лев и печалбата да е 99 лева, а може и обратното - себестойността да е 99 лева, а печалбата да е 1 лев. Ако някой източва рафинерията, това само намалява процента на печалбата, но не променя цената. Същата заблуда се шири и за парното. Не знам защо някои смятат, че ако Топлофикация си намали себестойността на продукцията, вкл. и като спре кражбите, щяла да падне цената на парното - пълна глупост. Същото е и с горивата - цената им е висока толкова, колкото те могат да се продават. Ако Лукойл вдигне примерно 2 пъти цената на горивата, то ще се продават горива от други източници и Лукойл ще загуби. Ако Лукойл намали цената на горивата примерно с 20%, то обема на продаденото гориво няма да се измени съществено и Лукойл ще имат съответно 15-20% по-малка печалба. Дали Лукойл е на печалба или на загуба по принцип, едва ли мога да отговоря, но щом продължава да работи, значи няма нищо страшно.
09 Август 2012 01:18
При бай Тошо млад специалист почваше със 170 литра начална заплата. И така - първите три години. После атестация и летиш нагоре към двестата.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД