:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,424
Активни 937
Страници 2,354
За един ден 1,302,066

Държавата води към фалит собствените си фирми

Големи дружества излизат на загуба заради недалновидна политика и груба намеса на принципалите
Държавата води към фалит собствените си фирми. Големите дружества излизат на загуба най-вече заради недалновидна политика или груба намеса на принципалите в дейността на уж самостоятелните фирми. Влошават се и резултатите на предприятия в процедура по приватизация. Това показват отчетите - финансови и за дейността, за първото полугодие. Данните за повечето фирми вече са публикувани на сайта на финансовото министерство.

Титани на енергетиката като Националната електрическа компания (НЕК) и "Булгаргаз" са завършили първото полугодие на загуба, сочат финансовите им отчети. Основна причина е намесата на държавата в цените им - чрез Комисията за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Още през май ръководствата на двете дружества предупреждаваха, че опитите на правителството да води социална политика, като натиска цените, влошават финансите им.

Нетната загуба на "Булгаргаз" е скочила на 141.7 млн. лв. Газовият гигант излезе на червено и в средата на 2011 г., но с под 4 млн. лв. Положението на НЕК също се влошава. Загубата на компанията за полугодието е 128 млн. лв., докато преди година тя отчете печалба от 49.5 млн. лв. НЕК от месеци алармира, че е принудена от ДКЕВР да плаща прескъпо за тока от слънце и вятър, а в същото време не й разрешават да продава енергията на по-високи цени. За проблема призна и шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев.

Финансовите затруднения на НЕК се отразяват и на други по веригата - включително и на АЕЦ "Козлодуй". Атомната централа, известна като производителя на най-евтин ток в България, остава печеливше предприятие. Но НЕК има неплатени задължения към АЕЦ - около 140 млн. лева, които по размер надминават печалбата на Първа атомна от 108 млн. лева за полугодието.

Проблемите около приватизацията на "БДЖ Товарни превози" и "Техноекспортстрой" вървят ръка за ръка с влошаване на финансовите резултати. Приходите на БДЖ от товарни превози за първото полугодие са с 11.5 млн. лв. по-малко спрямо юни 2011 година. Без този спад холдинг БДЖ, който като група отчита загуба от 9.1 млн. лв. към юни, би излязъл счетоводно на плюс. Според управителя на БДЖ "Товарни превози" Ивайло Иванов причините за спада са прекъсване на движението в Турция за извършване на инфраструктурни проекти и спирането на тецовете и мините в Софийския басейн. Бившият транспортен министър Петър Мутафчиев обаче съзира съзнателно обезкръвяване на дружеството заради започналата приватизация. "Товарите ги има, но БДЖ "Товарни превози" не може да ги поеме, защото не ремонтира вагони", коментира наскоро Мутафчиев. Дружеството се сети да обяви обществена поръчка за ремонт на близо 200 вагона на 27 юли - броени дни след прекратяването на първия опит за приватизация. Не става ясно защо "плановото" по документи реновиране за 2.7 млн. лв. без ДДС се прави точно насред раздържавяването.

"Техноекспортстой", което бе пуснато за трети път на приватизация - вече без минимална цена след провал на първите два търга (със стартови цени съответно 68 и 60 млн. лв.), отчита към средата на годината загуба от 674 хил. лв. при печалба към средата на 2011 г. от 468 хил. лв. И приходите, и разходите на дружеството за полугодието са свити в пъти спрямо юни 2011 г. След обявяването на третия търг изненадващо с решение на кабинета фирмата бе прехвърлена от регионалното към финансовото министерство. Смяната на шапката бе обяснена с "оформилите се трайни тенденции за увеличаване на износа за страните от Близкия изток, както и с възможността за засилване на икономическите и търговските отношения със страните от този регион".

На загуба са и повечето фирми от ВиК сектора, където цари пълен хаос с идеите за реформа. Голяма част от ВиК дружествата, собственост на МРРБ, освен загуби отчитат и големи вземания. Най-голямата фирма, собственост на МРРБ, "Автомагистрали" ЕАД, която поддържа магистралите "Тракия" и "Хемус", също е пострадала от държавния стремеж да се регулират цените с непазарни механизми. След като се разбра, че пътната агенция плаща скандални цени за едни и същи дейности в различните части на страната, държавата покани пътните фирми да намалят тарифите. "Автомагистрали" бе сред първите откликнали. За шестте месеца фирмата увеличава приходите си с 1 млн. лв. спрямо същия период на м.г., но това се дължи на повечето участъци от двете магистрали, които поддържа. Въпреки това печалбата е минимална - едва 5 хил. лв., което е под 1% от всички приходи. В същото време растат краткосрочните вземания на фирмата и задълженията.

За трета поредна година МВР източва през дарения подопечната си фирма "Безконтактни мултиплексорни вериги". За полугодието фирмата, която има приходи за първите 6 месеца от 4.6 млн. лв., е на загуба от 469 хил. лв. От отчета става ясно, че основната причина за негативния резултат е направено от фирмата дарение от 2.1 млн. лв. "БМВ" бе на загуба от 2 млн. лв. и през 2011 г. заради направени дарения от 6.6 млн. лв. За 2010 г. даренията от фирмата към принципала МВР бяха 4.7 млн. лв., а загубата - 219 хил. лв.



БОНУСИ

За поредна година дружества, които имат влошаващи се финансови резултати, вдигат разходите си за възнаграждения. В този списък попада тази година богатото, но прочуло се с роднински назначения предприятие "Ръководство въздушно движение". Печалбата за полугодието на РВД е 922 хил. лв. при 4.2 млн. лв. към юни 2011. От сравнението на данните става ясно, че намалението на печалбата е за сметка на увеличението на разходи за заплати с 4.3 млн. лв.



ПЕЧАЛБА

Сектори, в които държавната намеса е по-умерена, отчитат по-добри резултати. Агенция дипломатически имоти, която е под шапката на външното министерство, отчита печалба от 1.9 млн. лв. към средата на полугодието - с 500 хил. лв. повече от юни 2011. Данните за националната компания "Индустриални зони" са оптимистични. Дружеството е в стабилно състояние и няма изгледи да започне да изпитва трудности. На печалба са и "Кинтекс" и "Терем". Положителни резултати отчита и пристанище Варна.
39
7238
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
07 Август 2012 19:42
Логично. Цялата държава отива към фалит. След като опукаха резерва, оставен от Орешарски и резервана НЗОК, сега обират държавните фирми. Гарантирано от ГЕРБ.
07 Август 2012 19:49
Ако тръгнат да гонят некадърния мениджмънт на въпросните фирми, познайте кои ще ревнат? Правилно - камунезите.
07 Август 2012 19:50
Не !

Винаги е било така!

Преди се крадеше, сега се работи - за това вият предателите

Истинска народна власт!

Бойко не може да фалира - ако фалира народа ще вземе под контрол БНБ и ще напечата или в краен случай ще тегли 8-9-10 млрд заем

Сега вече стандарта се дигна и Няма престъпност и хората виждат разликата
Няма шест пет - скоро ще се повишат и пенсиите и заплатите
07 Август 2012 19:57
В пъти, в пъти...
07 Август 2012 20:22
Браво, Монка!
07 Август 2012 21:22
За мен е дискусионен въпросът дали държавните фирми трябва да имат печалба. Тя идва от населението. Ако вдигнат още цената на тока и на газа, НЕК и Булгаргаз ще излязат на печалба, но какво става с народа?
07 Август 2012 22:07
какво става с народа?

Кой народ? Електоратът ли
07 Август 2012 23:03
И с общинските фирми е така.
07 Август 2012 23:09
Ако се погледне малко по-внимателно, картинката става особено розова. Печалби и загуби на хартия са бля-бля. В Марица Изток 2 задълженията още не са стигнали 1 милиард, но отиват натам. Положението на Булгаргаз става все по-интересно, вече писмено и официално се декларира, че не могат даже и запасите за зимата да осигурят. НЕК вече има задължения от близо 2.5 милиарда, половината от които официално краткосрочни, на все по-нарастваща загуба излиза даже и ЕСО. След топлофикациите и ТЕЦовете, рязкото рязане на ремонтите е стигнало и до АЕЦа. Мините в Марица Изток нещо ги няма в списъка на държавните предприятия...Топлофикацията в София е общинска и данни смущаващи съня на гражданите няма. Каквото и да кажат метеорологичните прогнози, идващата зима ще е гореща.
07 Август 2012 23:10
ignis
2012-08-07 21:22:02
За мен е дискусионен въпросът дали държавните фирми трябва да имат печалба. Тя идва от населението. Ако вдигнат още цената на тока и на газа, НЕК и Булгаргаз ще излязат на печалба, но какво става с народа?

А какво става с народа когато държавните фирми работят на загуба? От къде им се покриват загубите? Нима премиерът плаща загубите им от собствения си джоб?
07 Август 2012 23:25
IGNIS,
/:/"За мен е дискусионен въпросът дали държавните фирми трябва да имат печалба."
..............................................................................
Така е!
Държавните и общинските фирми могат да работят на "нулева" чиста Печалба!
И точно това НЕ се харесва на частните капиталисти- и затова те искат 100% Приватизация в държавата и общините!
А НЕ им харесва, защото частните НЕ могат- нямат частен Интерес!- да работят на "нулева" или под нея чиста Печалба! И, в такъв случай, държавните и общинските фирми ще са печеливш Конкурент- заради ниските им цени, поради занижената норма на Печалба!
Затова в България сега НЯМА, например, държавна собственост търговска банка(и) и застрахователно дружество(а)- за да печелят, БЕЗ конкуренция с държавни, частните такива!!!
Ама, пък, Демокрация Е, БЕ!
07 Август 2012 23:32
За мен е дискусионен въпросът дали държавните фирми трябва да имат печалба."

Нека позная - ти ще гласуваш "за" АЕЦ Белене, нали?
08 Август 2012 00:04
Некадърна герберастия
08 Август 2012 00:15
"Ако полицаите бяха икономисти"
Уди Алън
08 Август 2012 00:51
За мен е дискусионен въпросът дали държавните фирми трябва да имат печалба.

Sancta simplicitas!
Държавните и общинските фирми трябва да работят в същия режим и при същите условия като частните. Да имат печалба за възпроизводство, разширение и иновации. А част от нея, когато това е целесъобразно или няма да наруши нейната конкурентоспособност, да отива в хазната. По същия начин, както акционерите на частните фирми гласуват дали да си разпределят дивидент - в зависимост от печалбата, състоянието на пазара, дългосрочните и краткосрочни цели, конкуренцията в бранша и т.н.
08 Август 2012 01:01
Решението на проблема с българската икономика се крие в отговора на кардиналния въпрос:
Що е тикватура и има ли почва у нас?
08 Август 2012 03:23
Защо ли ги води към фалит? За да ги продаде евтино? Но управляващите са родолюбци, не са такива хора...
08 Август 2012 08:31
Държавните и общинските фирми трябва да работят на минимална печалба позволяваща им развитие. Другите варианти са лоши - ако са на загуба, значи най-накрая някой данъкоплатец, който не потребява услугата на фирмата ще плати, ако пък са на голяма печалба, тези които потребяват услугата данъкоплатци те ще плащат яко.

Идеята на държавните и общинските фирми е да има за данъкоплатците евтина и качествена услуга, която частниците не могат да направят. Просто защото например няма условия за конкуренция/не може да има достатъчно икономически субекти на пазара, нито пък е обосновано/ и цените ще хвъкнат до небесата, а качеството - обратното.
08 Август 2012 09:04
Всъщност държавата и общините могат да борят необосновано високите цени на стоки и услуги като създават свои фирми и продават на нормална печалба.
08 Август 2012 09:12
нормална печалба

няма такова понятие

има колкото толкова - икономическия цикъл е един и същи за всички, забравете тези идеи "ама ако може ние да не плащаме" и оно може да се взема то е даржавно, сиреч общо, тоест и мое.

между нас казано свърши тази, он е добре че гроб ще фалира и приватизира още фирми - така се учи на ум и здрав разум избирателя, бавно болезнено и продължително но така е.

БТЛ кой купи булгартабак?
08 Август 2012 09:52
intel_inside 08 Август 2012 09:12 - всъщност има такова нещо. Но при частните фирми не важи, защото печалбата е най-важна.

Когато вкъщи жена ти почиства, не гледа да излезе на печалба, а гледа просто да почисти... Или когато си правиш ремонт, не гледаш да излезеш на печалба, ами просто купуваш материали, свърпвап работата и си плащаш едно ядене и една ракийка да речем
08 Август 2012 10:08
Това което пише в статията аз го разправям отдавна. Проблема е, че не регулираните цени и "нормалната" печалба са виновни. Държавните и общински фирми фалираха по една много прозаична причина-краденето. Краде се чрез безумни, ненужни проекти на изкуственно завишени в пъти цени, за да се облажат едни наши хора. Когато тези проекти не генерират приходи, фалита е осигурен. Пресен пример е ВиК Варна, където върнаха бившия директор, който остави милиони печалба на ГРОБ, да спасява унищожената от герберасткото протеже фирма. Трябва да се следи внимателно какво става там, защото ако той успее да възстанови нещата, значи има шанс да се оправим, след като ГРОБ бъде издухана от власта.
08 Август 2012 10:48
икономическия цикъл е един и същи за всички,

Не е така.
Дейностите, извършвани от държавните фирми, не са само икономически. Те имат и други функции - социални, отбранителни, стратегически. Затова търговските дружества могат да бъдат хронично губещи подпомагани от държавния бюджет.
08 Август 2012 10:58
ами не - грешите --> именно този похват "ама то и други функции" и подобните изкривявания доведе до неефективност, кражби в особено големи размери, смешни фалити и още по смеши приватизации, държавата е лош стопанин и т.н.

ако искате това да продължи ...... , но смятах за 23-4 години трябва да сме се понаучили 8)
08 Август 2012 11:02
народът е казал: "пременил се Илия, погледнал се - пак в тия!"

този филм сме го гледали още при Фил и Кинжалите, после при Мавъра с теменужката. взима се държавна (!) печатница за пари, назначава се откровен некадърник, оставя се да осере пейзажа за година-две-три, а после идва "честният частник" на бял кон и "спасява" предприятието чрез приматизация. не че има какво да се спасява, защото то си бълва печалба дори като е оставено на самотек.

08 Август 2012 12:29
Удобно, да? Приватизация, да? Нашите фирми, да?
08 Август 2012 12:39
Те имат и други функции - социални, отбранителни, стратегически.

Тцъ.... не бива да имат социални функции.
За социалните функции си има агенция за социално подопомагане. Държавните фирми трябва да си имат своята икономическа и фанансова обоснованост, а държавата чез социалните си инструменти да търси начина да подпомага социално слабите.
Инче се получава онова, за което пише интела - източване на входа и изхода и скандална ликвидация/приватизация, когато сетне се окаже, че държавата не може да поддържа вече губещите си фирми.
08 Август 2012 12:42
ози филм сме го гледали още при Фил и Кинжалите, после при Мавъра с теменужката. взима се държавна (!) печатница за пари, назначава се откровен некадърник, оставя се да осере пейзажа за година-две-три, а после идва "честният частник" на бял кон и "спасява" предприятието чрез приматизация. не че има какво да се спасява, защото то си бълва печалба дори като е оставено на самотек.


Ъхъ... то списъкът на предприятията за ликвидация, точно Мавъра с теменужките го направи. Аман от червена гьонсуратщина.
08 Август 2012 13:28
именно този похват "ама то и други функции" и подобните изкривявания доведе до неефективност, кражби в особено големи размери, смешни фалити и още по смеши приватизации, държавата е лош стопанин и т.н.

Изтъркани - и неверни - твърдения. Особено това за "държавата е лош стопанин". Не мога да се сетя за нещо, което е раздържавено и е станало ( за мен, крайния потребител) толкова пъти по-хубаво, колкото пъти е поскъпнало. Приватизацията просто узаконява кражбите, фалитите, неплащането на данъци, осигуровки и т.н.
08 Август 2012 13:31
Тцъ.... не бива да имат социални функции.
За социалните функции си има агенция за социално подопомагане. Държавните фирми трябва да си имат своята икономическа и фанансова обоснованост, а държавата чез социалните си инструменти да търси начина да подпомага социално слабите.

Това не е универсално приложимо. Добър пример е транспортът.
08 Август 2012 13:41
неверни - твърдения
неверни твърдения които обаче почиват на факти

когато се тръгне да се меша работата с изкривени социални понятия се получаава манджа с грозде, липса на контрол и всеки граби като за последно. съвсем мъничко о късно се чува "лош стопанин" и това е така - най вче поради грешното разбиране чеможе бизнес структура да се използва например за благотворителност, вместо за бизнес.
енергоразпределението е прекрасен пример: от много социални подбуди се търпяха всякакви загуби и кражби - дойдоха ЕВН / ЧЕЗ / ЕОН и дигнаха електромерите на 4 метрови дереци извън малаата.
кой загуби, кой спечели, кой е лош стопанин?
ако искате подобен сценарии да се продължава и другаде -- можем да продъжим да си говорим за "сцоаиланта" роля наа държавните фирми. после обаче много моля да няма "ран ът - всетовен заговор".
кой каквото сам си направи....
08 Август 2012 16:11
И като вдигнаха таблата на диреци, какво получих аз, коректният платец ? Нищо.

Хайде холан !
08 Август 2012 16:16
получи възможността да си плащаш по редовно и още по задължително, какъв е проблема

виждаш ли. ако не искаш този модел да е повтаря, държавната или общинската фирма трябва преди всичко сама да си гони печалбата - иначе прецакан в крайна сметка и все по плащаш си сметките ще бъдеш пак ти.

социалната политика не се провежда през бизнес организации - това води само и единствено до по голяма набутвация.
08 Август 2012 16:22
социалната политика не се провежда през бизнес организации - това води само и единствено до по голяма набутвация.
Защо, в Япония тъкмо корпорациите провеждат тази политика.
08 Август 2012 16:25
Планира се масова смяна на табелите на пътищата

То това е повече за Митев отколкото за темата, но все пак има някаква връзка. Фирмите за нови табели няма да фалират!
08 Август 2012 16:59
пффф жапония - тука ако се поведе такава "социална" политика като яонската, най народестите първи ще изперкулясат.

японците имат този гаден навик да бачкат - много са объркани самурайчета.
това, каквото и да си говорим, не е занимание да е съвсем на почит в българия - по скоро тук балканиадата е на принципа "да не си балък, аванта да има"
08 Август 2012 18:37
Държавата води към фалит собствените си фирми..защото няма качествена законова тояга.
А онзи, небръснатият, дълбоко спи, от сядането си в удобния стол, до сега.
08 Август 2012 18:50
Авторите на статията или са некомпетентни да анализират фнансови отчети или искат да се харесат на тези, които ни обират.
Защо не отчитат факта, че монополиста НЕК е на загуба заради разюзданите си разходи един, откоито е заема от 250 милиона евро, който следваше да бъде погасет месец май тази година.
08 Август 2012 18:53
На мен пък много ми хареса Бозю Кифлев

този филм сме го гледали още при Фил и Кинжалите, после при Мавъра с теменужката. взима се държавна (!) печатница за пари, назначава се откровен некадърник, оставя се да осере пейзажа за година-две-три, а после идва "честният частник" на бял кон и "спасява" предприятието чрез приматизация. не че има какво да се спасява, защото то си бълва печалба дори като е оставено на самотек.


Те точно това тече вече 23-та година у мамковината: ПРИМАТИЗАЦИЯ.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД