Скандалът с уж дискриминационните текстове в творчеството на Христо Ботев и Иван Вазов, цитирани в доклад на Комисията за защита от дискриминация, вместо да утихне, се разраства. Във вторник просветният министър Сергей Игнатов прекъсна отпуска си и на извънредна пресконференция обяви от свое име и от името на премиера, че никой няма да посяга на Ботев и Вазов и да ги вади от учебниците. Това обаче по никакъв начин не повлияя за успокояване на страстите.
В основата на драмата стои съвместно изследване на комисията и дружеството на психолозите в България за стереотипите и предразсъдъците в учебниците. В проучването, проведено миналата година с участието на широк кръг от експерти, има редица констатации за неправилно представяне на турците като поробители. Те предизвикаха гневни реакции, а шефката на издателство "Просвета" Йоана Томова директно попита в отворено писмо това означава ли да изхвърлим Ботев от учебниците, с което съвсем вдигна градуса на скандала.
Присъствието на Ботев в учебниците не се подлага на съмнение нито в решението на комисията, нито в изследването на текстовете, увериха от комисията късно във вторник, след като дотогава пазиха мълчание. От КЗД напомнят, че те дават само препоръки, и то по процедурни въпроси. Въпреки тези опити за разграничаване обаче детайлният прочит на изследването наистина показва критики към мястото на Ботев и Вазов в текстовете.
Комисията например смята за излишно в тест за правилно и неправилно цитиране да се нагнетява напрежение, като се използва цитатът "да гледа турчин, че бесней над бащино ми огнище". Според изследването този стих може да бъде спестен и заменен с друг, защото в случая не се изучава Ботев. Подобна забележка има и спрямо "Под игото" на Вазов. От учебника по литература за VII клас пък се дава за пример разглеждане на цитатите от "На прощаване", в които се говори за "турска прокуда, беснеещ турчин, турците... убиват, позорят". Според комисията те създават риск отрицателното отношение към турците да се пренесе върху техните съвременници.
Още във вторник независими депутати поискаха съставът на комисията да бъде сменен заради анализа. Вчера призивът им бе подкрепен от "Атака" и бившия министър Божидар Димитров, но основните политически сили запазиха дипломатичен тон. "Търсенето на повод за дискриминация в творчеството на Христо Ботев, Добри Чинтулов и Иван Вазов едва ли е добър знак за работата на комисията. Ние можем да имаме претенции към съдържанието на учебниците, но творчеството на големите българи - възрожденци е съпътствало поколения българи и е част от ценностната ни система ", коментира Валентина Богданова от "Коалиция за България". ГЕРБ не се наеха да коментират след изявлението на Игнатов. Внимателно се изказа шефът на просветната комисия Огнян Стоичков, който е от "Атака". "Нека тези хора да не правят опити да пренаписват Ботев, да си гледат работата и да не се бъркат в неговото творчество", посъветва той. Съпартийците му обаче поискаха комисията да бъде съдена, като обявиха, че имат данни за финансови злоупотреби. Незабавно уволнение на авторите на анализа поиска и Божидар Димитров. Историци категорично се обявиха против нов прочит на класиците.
В изследването се набиват на очи както абсурдни текстове в самите учебници, така и абсурдни забележки от страна на авторите. От вниманието им не е спасен и Васил Левски. В анализ на материала по "Човекът и обществото" за IV клас например се казва, че темата за залавянето на Васил Левски е много деликатна. "Факт е, че в конкретния случай авторите коректно са използвали словосъчетанието "османска полиция", а не турска, но смятам, че е редно да има и допълнителен обяснителен текст за това, че османската полиция е изпълнявала служебните си ангажименти, за османската полиция Васил Левски е бил нарушител на реда. Такава е била политиката на империята", пише един от авторите.
Интересно съждение се среща и при анализа на учебник по музика за VII клас, в който е поместен текст за творчеството на германския композитор Лудвиг Ван Бетовен: "... в биографичните данни е включено и обстоятелството, че макар и напълно лишен от слух, Бетовен е продължил да създава произведения с мощен героичен заряд ..." Друг от авторите пък препоръчва да се създаде работна група "с участието на психолози, педагози, представители на ЛГБТ обществото (бел. авт. - лесбийки, гейове, бисексуални и транссексуални), която да прецени от каква възраст е целесъобразно в учебниците да влизат теми, свързани с отделни аспекти на сексуалното възпитание и особено с темата за ЛГБТ". Любопитно в случая е, че препоръката се отнася за учебници за III и IV клас.
БИСЕРИ ОТ УЧЕБНИЦИТЕ
Учебник "История и цивилизация" за V клас: "Този религиозен закон превръщал мюсюлманите в опасен, винаги жаден за завоевания противник. Така безброй момичета и жени от Европа попадали в бейските хареми и умножавали рода на завоевателите."
"Български език" за VII клас: "Отказвам да чета книги за будизма, щом като е възможно да се преродя в някое насекомо."
"Биология и здравно образование", VIII клас: "Ако дадена филмова роля трябва да се изиграе от джудже, какъв може да е изпълнителят - страдащ от хипофункция на хипофизата или страдащ от хипофункция на щитовидната жлеза?"
"Български език", VII клас:
"От който и ъгъл да погледнеш, все имам камбест нос."
"Чудя се дали мама ще ми даде пари за пластична операция."
"Ще си карам по сутиен, ако ще да ми се качи около ушите."
"Обаче отказвам да нося потниче."
"Когато направих "позата на кучето", мислех, че повече никога няма да мога да се надигна."
"Химия", VII клас: "За съжаление османското владичество задържа развитието на науката в България цели 500 години..."
"Експертите" били от МТСГ и "Отворено общество"...Какво да обсъждаме?
---------------------------------------
Блогът на Генек