:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,465
Активни 436
Страници 5,368
За един ден 1,302,066

Минималните осигуровки на почти 200 000 българи се вдигат

613 лв. трябва да стане най-ниското възнаграждение за медицинските сестри според договорките за 2013 г.
Сериозен ръст на минималните осигурителни прагове за 2013 г. в някои сектори са договорили работодателите и синдикатите, показват последните данни на Българската стопанска камара за хода на преговорите. Това означава, че почти 200 000 българи ще трябва да се осигуряват върху по-висока база догодина въпреки притесненията на бизнеса, че това ще доведе до нови съкращения.

Най-сериозно е увеличението при производството на медицински и зъболекарски инструменти и средства (дейностите в зъботехнически лаборатории) - 19.5%. Това е значително повече в сравнение с най-голямото увеличение, постигнато за тази година - 14.2% ръст в туризма. То обаче засяга съвсем малък кръг специалисти - 2900 души. При това сумата е сравнително ниска - 395 лв.

Сериозни промени има и в други сектори на здравеопазването. Не е ясно как болниците ще посрещнат новия осигурителен праг за медицинските сестри. За догодина той е 613 лв., а ръстът е 8.1% спрямо 2012 г. Увеличението ще засегне 23 210 души. Наскоро беше подписан нов колективен трудов договор в здравния сектор и той предвижда лечебните заведения без дългове да вдигнат стартовата заплата на сестрите от 440 лв. на 540 лв. Директорите твърдят, че с ръста ще се справят 60% от клиниките, а останалите имат прекалено много дългове и не могат да си го позволят. Не е ясно как в такъв случай ще осигуряват сестрите на цели 613 лв. 13.6% е увеличението на праговете за началници на клиники и болнични отделения. Така средният минимален доход за осигуряване за тях става 950 лв. Това увеличение ще засегне 2277 заети.

Увеличение над 7% има и в някои от секторите с много заети. 9.4% е повишението на праговете в растениевъдство, животновъдство и лов. Заетите над 55 000 души тук ще се осигуряват на минималната сума 473.10 лв. 10.4% пък повече е минималната база в производството на облекло, което дава работа на 93 737 българи. 7.4% е скокът в производството на хартия, където са заети 9489 души.

При първото постигнато споразумение за 15% увеличение в някои сектори на леката промишленост, където работят почти 100 000 души, бизнесът възропта, че то ще доведе до фалит на малки предприятия и допълнително свиване на вътрешното потребление. Не малко сектори догодина ще имат минимална промяна. В жп транспорта например праговете остават замразени на тазгодишното си ниво. Същите остават праговете и за заетите в ремонт на компютърна техника, лични и домакински вещи.

Според справката на БСК към май 2012 г. минималните осигурителни прагове засягат 1 882 447 работещи у нас, а средният им осигурителен доход е 609.08 лв. Където липсват синдикални и работодателски организации, или пък не се постигне договорка, социалният министър налага административно увеличение. Засега не е ясно как ще подходи по въпроса Тотю Младенов. По закон той трябва да наложи промяна със средния процент от договорките за всички сектори, но Младенов е ползвал и други варианти - например актуализация с ръста на инфлацията. Окончателно праговете трябва да бъдат договорени до 20 август.

Макар че участват в преговорите, работодателските организации принципно са против минималните осигурителни прагове, тъй като в голяма част от дейностите те се налагат административно поради липса на договорки или пък не се отчита финансовото състояние на отделните предприятия, което в крайна сметка съсипва малките и средните предприятия. В увеличението на праговете синдикатите виждат възможност да се извадят на светло доходи, които иначе работодателите дават под масата.
45
6923
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
15 Август 2012 20:09
Пазарът определя всичко - шегуваше се Боконон. СЕГА е ясно, че пазарът са Той, Дянко, Цвък и голяма група смърфове.
15 Август 2012 20:25
Пазарът включва и двата крачола , на кой да е бизнес в Мамковината - от бабките с пресни яйца пред кварталния маркет , до другарите от Холигархията ... Долу МутроХимпериализма в Българския бизнес и всякак живот ! Свобода за Асанж , който си изпълни поръченията ...
15 Август 2012 20:29
Продължава се с класическата глупост да се пълни кацата, преди да са запушени пробойните. За капак на всичко цялата мисъл е насочена отново на парче - как да се запълни дупката в осигурителните финанси и за пореден път се бяга от комплексен преглед на ситуацията. Все едно не могат да разберат, че има еръзка между нива на разход за труд, ръст на икономиката и т.н. А е просто . Честно казано, писна ми да гледам смотаняци по върховете на държавата.
15 Август 2012 21:14
Среден осигурителен доход - 609 лева, чисто - по-малко от 600 лева.
Това прави по 17-18 лева на ден за един работещ. Ако той издържа едно дете то сумата, с която разполагат ще е по-малко от 10 лева на ден за един човек.
Нека ми обясни който и да е от "умниците" на върха как се живее с толкова пари? За храна ли стигат, за облекло, за битови сметки, за жилище, за лекарства... и каквото още се сетите от първа необходимост.
То бива нахалство от управниците, ама чак толкова не бива!
15 Август 2012 21:45
Браво, Монка Следващата година приходите във фондовете ще са още по-малко, а делът на сивата икономика - още по-голям.
15 Август 2012 21:49
.
15 Август 2012 23:25
Минималните осигуровки на почти 200 000 българи се вдигат

А чрез това и приходите от осигуровки спадат, безаботицата се увеличава, дребните фалират, едрите са доволни от намалялата конкуренция и вдигат цените. С две думи мафия сриваща България.
-
Колко са възнагражденията на синдикалните лидери, дето им ги плащат за участието им борда на НОИ ?
15 Август 2012 23:31
Колко са възнагражденията на синдикалните лидери, дето им ги плащат за участието им борда на НОИ ?


Колкото Неговата заплата+пенсия и тук-там бонуси. Но от сърце!
15 Август 2012 23:47
Пичове изключително интересни сте.

Без да се повишат осигуровките - кой и откъде ще плаща пенсии от къде ще има пари за здравеопазване? Пропускате и факта че осигурителните прагове бяха въведени като временна мярка преди 10 години - с оглед поне малко от малко да се ограничат гнидите които покраднюват и похитруват като бачкат на сиво или направо черно - пълно укриване на доходи и пълен леж на цоц система и мрежата за подпомагане.
Балъците - да ни плащат.
Както всяко "временно" нещо се оказват изключително устойчиви във времето.

Реално погледнато - праговете трябва или да достигнат реалистични нива независимо от рева на бизнеса, или да отпаднат напълно - но тогава и социалните пакети да бъдат свити до това което държавата реално може да си позволи (60-70 лева на месец - което са си добри пари при положение че нямаш ден трудов стаж или 20-30 години си се покривал колкото си могъл)
другата стъпка която трябва да се направи е банките да бъдат задължени да отпускат кредитиране единствено и само при реалистични нива на деклариран доход. Това са двата пътя - иначе си остава наследството от 98 - всеки бачка на едно се подписва за друго. аз съм убеден че и 2012 някой от най алчните продължават да подхождат така и със сигурност се намират най фантастични обяснения.

Добре е че праговет се дигат, лошо е че все още се налага да се прилага подобна мярка.
15 Август 2012 23:58
якои колеги във форума са избързали да плювнат по правителството. И в бързината случайно са пропуснали, че става дума за договорени прагове. Договорени.
16 Август 2012 00:54
Процесоре,
както винаги, си обхванат от проблемите си и си нямаш представа за какво говориш. Ако за момент забравим порочността и обречеността на системата с осигуровки, то това, което трябва да се повишава са осигурителните максимуми. Първо, защото така ще се облагат реални пари, второ защото нивата на тези пари и облагането им няма да имат съдбоносно значение нито за облаганите, нито за работните места, нито за фалита на малките фирми.
-
Когато някой който реално получва 300 лв. (ако не и по.малко до никак) го накараш да плаща фиксиран процент, все едно че е получил 600, то той няма от къде да получи реално този по-висок доход, а просто му увеличаващ процента на облагане и му вземаш и от без това малкото пари.
-
А за сивата и черната икономика не бери грижа. Те нито осигуровки, нито преки данъци плащат, така, че и 100 000 лв. да стане минималният осигурителен праг им е през оная.
---
В момента едрите, използвайки тристраният съвет си уреждат убийството на дребните и разчистват конкуренцията си. И последствията от това ще ги усетим всички по по-високите цени.
16 Август 2012 07:29
Това с минимални осигурителни прагове наистина е най-голямата глупост която може да съществува в осигуряването.
Защо? Най-малкото защото увеличава дела на "сивата икономика".
Защо? Защото нивата на заплати се различават в пъти между София, Варна, Пловдив, и тези в село МинчевоТунчево в Северо-западна България, или тези в село ТунчевоМунчево в района на Западните Родопи.
Как е възможно след като в ТунчевоМунчево максималната заплата която мога да платя на работниците, да е 390 лева (примерно), те да са доволни и щастливи от това, и да ме кара някой да ги осигурявам на 600 лева например?!? Е няма да стане! Просто няма да имат трудов договор, ще получават "на ръка" 450 лева - и те ще са щастливи, и аз ще съм на плюс. А защо им плащам 390 лева? Ами такова е нивото на заплащане, а и за толкова могат и знаят.
16 Август 2012 08:31
Медицинските сестри няма как да получат такова увеличение по простата причина че не 60,а 90% от болниците имат борчове.И не само увеличението но и заплащането на нощния труд по 1 лв.на час е в сферата на илюзиите.И към момента не достигната ставката от 0.50 ст. на час.В момента аз получавам 0.20... ст. на час добавка за нощен труд т.е. 1.60 лв. за 8 часа/от 22 до 6 ч./.Госпожа министърката излъга най-нагло.В клиничните пътеки въобще не са калкулирани средства за заплащане на сестринският труд.Напъхани сме накъде в средствата за храна,пране,извозване на отпадък и пр....да не изреждам.В представата на министърката,а и не сама в нейната това съсловие не съществува.Сестринските заплати трябва да се плащат от държавният бюджет,според квалификация професионален опит и позиция в системата.Тогава нека ме осигуряват на посочената сума,а не върху нещо,което не се очаква скоро да получа.
16 Август 2012 09:26
Това означава, че доходите на 200 000 българи ще паднат! Да не мислите, че трудовите възнаграждения ще се вдигнат до МОП? Тези управляващи са вредни за държавата!
16 Август 2012 09:58
"Черната" икономика(да бачкаш "на черно" ), съществува в България от време оно!
Рано сутрин на "пиацата" идваха "Баш-Майсторите", вземаха по няколко момчетии като мен и закъсали батковци-студенти(те бяха най-много), и айде по вилите на големците.
Що вар съм бъркал по строежите...
Че и доста занаяти научих - това зидария, мазачество, камини, фаянс, каменни пътеки и градинарство...
Но именно чрез тази "черната икономика", аз си осигурявах навремето достатъчно пари за морето.
Но кефа си заслужаваше - на 17-18 години да се дуеш пред мацките като паралия, докато те висяха по цял ден на една лимонаТа със сламка...
Е, мазолите по ръцете още пареха, ама това бяха подробности.
16 Август 2012 10:01
Брайтмънче, ако беше на косъм по грамотен бих тръгнл да соря с теб.

Нямам желание да те ограмотявам - нито имаам каквато и да било надежда че ще прихванеш, но ето един примерен линк - Натисни тук Информацията със сигурност не е най новата (от 2010) но пък е достатъчно опростена дори и за твоето ниво.

Кратко пояснение:
Не правиш връзка, но като "един от народа" нали борбата ви беше (на теория ) - за по високи доходи нам какво си - обичайните щуротии с които се играе за гласове. Очевидно не осъзнаваш, но минималните осигурителни прагове са именно инструмент за такава регулация особено при липса на браншови трудови договори.

Все пак да преведем някои цифри и общи съображения.
Според минималния праг - неграмотен работник в селското стопанство не може да взима под 270 ако е миньор 380 ако е шивачка 300 лева.
Съответно - приложни специалисти в същите сектори (код 3) - са заковани като минимум на 392, 565, 408
Като цяло - приемливо - само разликите в класовете труд са прекалено свити и би трябвало да са в пъти - не в проценти.

Иначе тактитаката е добра -"вай ще вземат от народа" пък ако мине.
Добре звучи и воя "ауу малките срещу корпорациите ауу ауу ауу", но ако ти тези мизерни нива не можеш да покриеш какво въобще търсиш като работодател? Всъщност както се вижда връзва ти - българина наистина обича много да се жалва дори и да няма причина.

ПС Друга бира ако играта ти е работниците да получават по малко и да няма заковани изисквания за мин заплащане, но тогава опасявам се че ще трябва за кратко да скъсаш с "народа".

ПП Изключително притеснителна е статистиката че 1.8 млн работещи зависят от тези прагове. Това означава 1во че тези нива се приемат от бизнеса и работещите като референтни а не като минимални и 2. че изключително голямо количество 'народ" укрива данъци като побесняло. Това в никакъв случай не е добре и ще приключи по потресаващ начин когато тези хора опрат да се пенсионират.
16 Август 2012 10:06
Еех, Интелчо, вероятно навремето съм бачкал и на вилата на баща ти, докато ти си се плацикал по морето в някоя партийна почивна станция..
Ама айде да не задълбаваме.
16 Август 2012 10:11
И това че си бачкал за себе си означава ли че днес трябва да вземаш пенсия?

Да черната и сивата икономика съществуват от край време.

Също така е крайно време да бъдат отрязани. Работещите по този начин не са "честни и достойни работници", а паразити - все пак по голямото мнозинство от нацията работи на светло.

Сивата икономика и всичките тарикати с "ама аз без договор, аз с договор на минималната" бъркат и крадат от джобовете на всички законно работещи.

Няма нищо нормално в това да се краде.
Нека да сме реалисти - говорим за положението днес и сега. Последните 10 години няма причина човек да не се осигурява нормално и да не си плаща данъците. Единствената логика някой да прави това е желанието да потребява повече отколкото му се полага. Какво нормално има в това?

Много голям проблем че политиците виждат в тази група удобен за манипулация и лесен за активизиране избирател. Ако не беше така отдавна кранчето да е врътнато.
16 Август 2012 10:22
И това че си бачкал за себе си означава ли че днес трябва да вземаш пенсия?

Е, не така де Интел, не сме на партийно събрание.
Трудовият ми стаж започнаха да го отчитат доста по-късно, едва след като завърших "виШото".
И въпреки това, по времето на всяка лятна ваканция докато завърша, а след като завърших и почнах работа, по времето на всеки летен отпуск, бачках като... комбайнер или тракторист!
Пак "на черно".
Ти имаш ли си представа колко дефицитна стока бяхме комбайнерите и трактористите през 70-те години?
Машини бол, реколта също, но никой не искаше да се дави из прахуляка и стърнищата при над 40 градуса жега(тогава климатици нямаше), а само балъци като меня, с две деца и жена в майчинство.
По това време ти какво правеше, ще може ли ми отговориш?
16 Август 2012 10:35
Ами дайте да отменим цялата осигурителна система, да въведем пряко договяране между работник и работодател и да чакаме да видим какво ще стане. Има да слушаме, че такова било нивото на заплащане (формирано от марсианците вероятно), и че работниците толкова си можели. И да надаваме горки вопли, че пенсионната система и здравеопазването са окаяни
16 Август 2012 10:42
"няма причина човек да не се осигурява нормално и да не си плаща данъците"...
Ако си толкова болен, колкото глупав, едва ли ще живееш много дълго.
Има много сериозна причина всеки уважаващ се човек (изключвам теб) да не плаща. По-точно... срещу данъците си и т.н. не получаваме нищо от т.н. "държава".
За тва аре у лево и в началото секи ще се спасява сам, а след тва ще има тояги на улицата.
Ти изобщо в кое измерения живееш?
16 Август 2012 10:44
първо: да си студент, да имаш две деца и да нямаш работа - не е геройство а пълна безотговорност. това е лично мнение но не случайно статистиката сочи че сред вишистите деца се раждат средно с 4 до 6 години по късно отколкото при хората завършили само средно и по ниско образование.
второ: не говорим за епизодично бачкане докато някой е студент (частен случай - за максимум 5 до 6 години до макс 24 годишна възраст) а за политика на пазара на труда която обхваща един доста по дълъг период от около 40 години
трето: не говорим за 70те години, а за 2012 - промените които се правят днес ще рефлектират и ще се проявят най рано след 5 години.

още веднъж - минималните осигурителни прагове към момента са може би единствения и най лесно приложим инструмент на държавата да влияе върху равнищата на заплащане на труд в различни икономически категории. Държавата не може да влияе върху договорните споразумения между частни лица но може поне да се опита да индикира минимален праг за финансовата страна на тези отношения.
----
Има много сериозна причина всеки ... да не плаща.....срещу данъците си и т.н. не получаваме нищо от т.н. "държава".
За тва аре у лево и в началото секи ще се спасява сам

Проблема е че не всеки "се спасява сам". Спасява се "сам" сега на думи докато има в + недеклариран доход. В последствие когато се опре до пенсиониране, здравеопазване и т.н става цирк и "ама защо толкова малко - защо държавата не дава". От къде държавата да "дава" след като ти не си дал ->?
Има един много порочен кръг на "не плащам" и после "дайте, дайте" - не става така. И в случая държавата просто казва какво според нея ти би трябвало да получаваш като минимум - нищо повече нищо по малко.
16 Август 2012 10:53
Повишаването на праговете - а оттам и повишаването на "законните" заплати - е една много правилна, макар и закъсняла стъпка.
16 Август 2012 10:56
Това го дъвчем всяка година и всеки остава на мнението си. Аз също като Брайтман мисля, че осигурителните прагове намаляват реалните пари, които вземат работещите на трудови договори, да не говорим за самоосигуряващите се, където стигнаха шеметни висоти и засега даже бългораомразчето не ги споменава (след диалога с един журналист). Кара се по инерцията, че като вдигаме данъци (това са) и всякакви такси и намаляваме вземанията от бюджета (увеличаване базовите срокове на майки, болни и т.н.) някакси ще се увеличат приходите в бюджета. Но някакси това не става, но пък заетите с официални заплати намаляват и т.н. А там някакъв се обаждаше, че праговете били "договорени". Договярянето става с трудовия договор (писмен и също така устен) между този, който дава и онзи който престира труда си. Ааа каква дума, но тя е и законите.
16 Август 2012 11:00
още веднъж - минималните осигурителни прагове към момента са може би единствения и най лесно приложим инструмент на държавата да влияе върху равнищата на заплащане на труд в различни икономически категории.

Има и друг инструмент - преизчисляване на пенсиите строго според осигурителния принос и ясен ангажимент, че оттук нататък пенсиите ще бъдат именно според този принос. Осигурявал си се за 50лв пенсия - получаваш 50 лв., за 1000 - 1000. Обаче няма кой да го направи, защото ще е политическо самоубийство.
16 Август 2012 11:01
да си студент, да имаш две деца и да нямаш работа - не е геройство а пълна безотговорност.

Нищо не си разбрал, ама нейсе...
Теоритизирай си на воля.
16 Август 2012 11:03
Да - това включва и премахване на измисления осигурителен таван от макс 2000 / 700 лева пенсия, но никой няма желание да го прави.Не виждам и защо твърдо продължават да крепят правилото за "последните 3 години" - това беше въведено заради хиперинфлацията 97, днес 15 години по късно това е просто удобна вратичка за източване, но никой не си и помисля да сложи някакъв нормален режим от типа последните 8 или 10 години.
16 Август 2012 11:05
intel_inside,
спасявайки се сам, инвестирам за момента когато няма да мога да си докарвам дохода, който сега имам.
За държавата не давам пет пари в буквалния и преносен смисъл. Балъците да се осигуряват щом не могат да мислят.
Давах, не получих. Чао, дет се вика.
Може би щеше да си прав, ако тъпаците по тия ширини мислеха повече с главата от колкото с корема.
16 Август 2012 11:09
Тарикатите Интел, навремето се женехме едва след 28-30г. възраст.
Придобивахме опит, таковата..
От мое време е останал лафът - "Първом колата, след туй жената и децата"!
Завиждайте младенци!
.
Мдам.
По този повод се сетих и за още един стар лаф, май от дедо ми:
- "Ако мъж не направи дяца до 30, не построи къща до 40, и до 50 не натрупа пари - в гъза го @би!"
16 Август 2012 11:11
.Не виждам и защо твърдо продължават да крепят правилото за "последните 3 години" - това беше въведено заради хиперинфлацията 97

Не е затова, младо момче си и не помниш. Още по времето на соца пенсиите се смятаха според заплатата от 3 години, но не трите последни, а трите "най-добри" по избор на пенсиониращия се. И това правило си остана до пенсионната реформа от 1997. Така че от 1997 насам се смята точният принос, а за стажа преди 1997 - за трите години. Обаче чрез механизма на минималните пенсии това се изкривява - колкото и малко да си се осигурявал, все ще вземеш минималната пенсия.
16 Август 2012 11:16
Болниците без дългове, щели да увеличат заплатите на мед.сестрите!?Скоро няма да има сестри въобще, тогава ше се чудим кой да ни лекува!Сега като се краде и се краде като за последно! Бизнеса щял да фалира ако се вдигнели праговете ? Ами то бизнес въобще има ли? Как да се живее без пари в наша България?Въобще някой мисли ли колко пари са нужни на човек, за биологично оцеляване?Или на мене като ми е добре, какво ме интересува за другите? Колкото и да се вдигнат парговете все са недостатъчни за нормално живеене!Аман от мизерии и икономии ! Но на терминал 2 винаги има чакащи самолети за други държави, на който му стиска да стой още в беднотията и да филосовства до второ пришествие!
16 Август 2012 11:25
"По този повод се сетих и за още един стар лаф, май от дедо ми:
- "Ако мъж не направи дяца до 30, не построи къща до 40, и до 50 не натрупа пари - в гъза го @би!" - все се чудех от кого си прифатил тая си възвишеност
16 Август 2012 11:32
Минималните осигурителни прагове са добра идея за условията на България. Лошото е, че те са също така много ниски, както е много ниска и минималната работна заплата. Ако даден дебеловрат бизнесмен не може да плаща според тези прагове, то той не е никакъв бизнесмен и по-добре да фалира. Тези прагове са минимлани прагове, което означава, че в София може да се осигуряват и на 2-3 пъти по-високи суми, отколкото да кажем в някой малък град с по-ниско заплащане. Ако ще се насърчава развитието на икономиката в България, първото нещо, което трябва да се направи е да се оскъпи в пъти човешкия труд. В противен случай ще се продължи тенденцията от последните 23 години за използване на нископроизводителен ръчен труд, защото е много евтин и икономиката на България ще продължи да запада и да изостава от нормалните държави. Това е положението: евтин човешки труд = западаща икономика.
16 Август 2012 11:33
Манрико, форумно приятелче си, гледам че вече събираш "докименти с подпис и печат" за пенсия, та бързам да те предупредя - твоята "Трудовата книжка" нищо не важи пред бюрократите от НОИ!
(в момента "събирам" трудовия стаж на жената)
След 1990г., масово преименуваха и фалираха повечето държавни предприятия - примери колко щеш!
Като архивите им ги затриха... "неволно", и трудовият стаж не можеш си го доказа посмъртно.
А да се надяваш на някакво съчувствие от НОИ - просто забрави!
Колкото документи си събрал - толкова, но гледай поне да са потвърдени от все още съществуващите наследници на бившите предприятия в които си работил - иначе нанайки трудов стаж!
Затова най-добре - златце и "камичета" в гърненце, закопани в "тъмна доба" под някоя круша или дувар!
16 Август 2012 11:35
Впечатляваща е способността на нашенските коментатори да се въртят като калайджии на мегдана по едни и същи теми. Един и същ автор нащрапал купища матрялчета срещу високите цени и ниските заплати в България, когато стане въпрос за натиск от страна на държавата над работодателите и бизнеса за увеличение и изсветляване (което означава и увеличение на пенсии) на заплащането започва на мига да се вайка кво щели да правят некадърните и/или лъжливи "бизнесмени" упражняващи се в правенето на бизнес или управление на болница плащайки непоносимите 310 евро на месец за медицинска сестра.
И същия хубавец, без въобще да му мигне окото на другата страница ще нащрапоти матрялче как мед сестрите и докторите бягали от страната да стават гледачки и държавата трябвало да направи нещо.
16 Август 2012 11:36
dolubekape, нека ти припомня - "Живота е сурав и курав", и не търпи идеалисти като теб!
Всеки за себе си...
16 Август 2012 11:49
Нека ви напомня, че минималните осигурителни прагове не означават непременно "минимални заплати", базирани на тях. Тези заплати може и да са по-високи
16 Август 2012 11:50
XYZ, с тебе много сме се дръгнали но в случая си много прав. Особено за разликите между София и прованса. Имам рода - младо момче около 30-те в малко градче. Инженер с език и компютър. Работи във фабрика дето я чопна една издънка на стар червен род с два пръста челце, врат като говедо и съответен синджир на него. И тва говедо живее в София и дава на инженерчето дето му движи и носи отговорност за всичките процеси 600кинта, щото за толкова се полагало за това място. На моя човек му се реве. Обича си и гори във професията, обаче се ожени и му се роди детенце и се стяга да си търси хляба по широкия свят. Вика - око поне 1000 кинта дава ще остана, обаче онова комунистическо тъпо копеле се е заинатило, щото ако дадял толкоз на главния си инженер трябвало да вдига и на другите. "Братчедите" в производството ги луска на 300 кинта.
16 Август 2012 12:04
Има едно доста просто решение, което също никой не иска да приложи. Всички осигуровки се плащат само от работника. Естествено с корекция на процентите и с добавяне на парите за осигуровки дето се водят "от работодателя". Пак ще се крият осигуровки, но вече няма да има никакви оправдания за мрънкалата като дойде време за пенсиониране.
16 Август 2012 12:31
Heat, аз те имах за дъртак бе...
Леле колко има да патиш!
16 Август 2012 13:39
Heat : Има едно доста просто решение, което също никой не иска да приложи. Всички осигуровки се плащат само от работника.

След прилагането на това "доста просто решение", НОИ просто фалира.
Както твърдеше един шеф на CIA, посетил и България : "Има куп лесни решения на важни проблеми. По правило-грешни."

А в случая, лекето Дянков иска да дои крава, която не е хранил.
16 Август 2012 13:49
Heat, напълно съгласен с теб. Писна ми от изявления "Аз работя за 500лв. " Ами личните осигуровки, ами осигуровките от работодател, ами данък общ доход? И изобщо не го интересува, че всъщност за да получи 500лв. "чисти", работодателят плаща около 900 лв. И същите тези безхаберници хвърлят шапки от радост, че се вдига МОД. Да оставим настрана, че работодателят плаща и за времето през което работникът не изработва нищо, защото е в платен отпуск 20-25 работни дни в годината, или в болничен за първите три дни, които с натрупване може да достигнат и до 30 дни в годината. Това е само едната страна на въпроса. Другата е, че в БГ има над 20000 фирми ЕТ и ЕООД, в които работи само собственика. Тези хора също ще бъдат принудени да се осигуряват на по-висок МОД, независимо че реалният им месечен доход е два пъти по-нисък от МОД. Изобщо няма да се изненадам, ако утре приемат закон с който задължават всяка регистрирана фирма да наеме по 10 души и да им внася осигуровки, в противен случай собственикът отива в затвора. И отново ще има идиоти, които ще бъдат страшно доволни и напълно убедени, че по този начин безработицата ще намалее и пенсиите ще се увеличат.
16 Август 2012 14:16
След прилагането на това "доста просто решение", НОИ просто фалира.

Това решение нищо не променя Док освен минимално изменение при счетоводното записване на съществуващото положение. Това е решение не за пенсионната система като цяло а само срещу мрънкането на хитреците, дето сега казват че всичко зависи от работодателя и както той решавал. С такова изменение практически изцяло работникът ще решава дали да е коректен и инициативата за некоректност ще идва пак от работника.
За цялата система трябват много промени, но при толкова народ с търтейски тип мислене няма как да станат по сравнително лесния начин. Ще станат по трудния, както винаги у нас.
16 Август 2012 15:42
"200 000 българи ще трябва да се осигуряват върху по-висока база догодина въпреки притесненията на бизнеса, че това ще доведе до нови съкращения." Е то нали това е целта да се увеличават безработните и заплатите на държавните служители? В коя друга държава по време на криза се увеличават заплатите на държавните служители и администрацията се разраства? Вярно е, че трябва да се осигуряват гласоподавателите, пускащите правилната бюлетина... но все пак в нормалните държави се съкращават разходите точно в бюджетната сфера, в която нищо не се произвежда, а само се консумира. Тук точно обратното... Май е прав Ценов като казва, че живеем във времето на отмъщението на Живков...
16 Август 2012 16:54
Никакви прагове не трябва да има.Колкото получаваш на толкова трябва да се осигуряваш.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД