:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,653,053
Активни 428
Страници 23,463
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Развод по европейски

Тези дни ще научим за нашето ново европейско семейство (ЕС) повече, отколкото зубрачите на словесна европлява разбират, след като нагълтат всичките над 100 хил. страници договори, директиви и решения на висши съюзни органи. То вече е ясно какво има да става: предстои да наблюдаваме първата семейна разлъка и отбиване на страна членка от общата хазна кърмилница. От трапезата ще разлъчат тъкмо общата прародина на европейската цивилизация - Елада. Тъжният акт е насрочен за петък, 24 август, в Берлин. Протипургосът ще срещне канцлера, за да й представи щенията на кабинета си за ново разсрочване на държавния дълг - и да чуе финалното Nein!, което слага точка на три години шикалкавене, несвързани икономически и явно инфантилни мерки за избягване на държавни фалити в еврозоната. С думите Es reicht! (*) в петък започва



ерата на горчиво отрезвяване



Ако досега някой е имал илюзии, че договорите за европейско политическо и икономическо единство имат някаква обвързваща сила, сега ще учи урока, който българите знаем наизуст: опре ли до собствения, дори и дребнав интерес, нищо подписано няма значение за тях, старите, честни, високоморални, хичнекорумпирани и лоялни западни европейци. Щом е да се мачкат новите момчета за бой, българите, тогава дори откровена глупост в договора за присъединяване (закриване на "Козлодуй") има силата на кармична присъда. Но само да ги налазят 2-3 катуна и щом готови да работят за мизерна надница нашенци потърсят хляб в богатите страни на залеза, шенгенските критерии от същия този договор губят всякаква сила, а европейското право, acquis communautaire, е само правото на силния. Сега, през август 2012 г. ЕС стигна дотам икономически силният да мисли само за себе си, а всички закъсали да се спасявят както могат, да фалират, ако щат. А икономическият развод с Гърция си е една



класическа драма на фалша



и много напомня по сюжет шедьовъра на Пиетро Джерми Divorzio all'Italiana ("Развод по италиански"): отегчен от законната си съпруга, барон Фердинандо е харесал свежа, завързана мома, но в лицемерно католическа Италия разводът е немислим и баронът може да счупи оковите на брака само ако затрие жена си. Той може да получи мека присъда само ако инсценира "убийство на честта", на което има право, ако спипа жена си in flagrante delicto с любовник. Но жена му няма любовник и баронът се заема да й осигури такъв. Накрая баронът отплува с момата и с ненакърнена, естествено, чест. Същият поврат е подготвен в гръцкия сценарий. Ключът е да се докаже, че



гърците сами са си виновни,



не спазват договора с кредиторите и още затъват - въпреки щедрата помощ от Европа. След краха на първия план за спасяване от 2010 г. и вторият финансов пакет от 2011 г. не може да измъкне южните ни съседи от дълговото блато. Вярно, през ноември 2011 г., след двойно съглашение с официалните и с частните кредитори дългът на гръцката държава бе намален от 368 до 280 млрд. евро. Преди дни обаче стана ясно, че Гърция продължава да заборчнява, а дългът й отново е над 300 млрд. (303.5 млрд. евро), че само за последните 3 месеца е нараснал с 23 млрд., че ако нищо драматично не се промени, до края на годината Гърция или трябва да заеме отнякъде поне още 50 млрд. евро, или да обяви фалит. Това са изводите на икономистите и показват, че новият план, за който кабинетът "Самарас" ще търси съгласие в Берлин, няма общо с реалността - според него проблемът на Гърция бил, че вместо 11.5 млрд. евро новият дефицит, от който страната имала нужда, ще е 14 млрд. за следващите 2 години и трябвала нова 2-годишна отсрочка. Това си е чист блъф и само опит гръцкият кабинет да устиска властта още месец-два. Но каква вина имат гърците за това, че техни и европейски политици играят на жмичка? Вторият спасителен пакт ще гръмне като първия - и двата бяха неизпълними и насила натрапени на длъжника, но удобни за кредиторите.



Трети гръцки пакет няма да има,



рече министърът на германските финанси г-н Шойбле и мъдро обясни как "да се хвърлят пари в каца без дъно (Fass ohne Boden) е безотговорно" и затова "дойде моментът, в който трябва да кажем: достатъчно!" А г-н Фолкер Каудер, парламентарен шеф на управляващите християндемократи обади, че "трети пакет помощи за Гърция има много малко шансове в коалицията". С това отговори на всички закъсали страни от еврозоната. Дотук с европейската солидарност и финансиране за чужда сметка. Оттук нататък за спасението ще се гладува, докато шефът на ЕЦБ г-н Марио Драги угаси финансовия пожар в еврозоната, като внимателно налива инфлационни пари в икономиката, а паричната илюзия деликатно разрежда фиксираните доходи и отмива натрупаните спестявания и рентиерски капитали.

----

(*) "Es reicht" значи "стига, достатъчно", с акцент на корена "reich" - "богат", но се подочува и едно "Reich" в далечината.
66
8591
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
66
 Видими 
19 Август 2012 20:32
Чак толкова да се драматизира... Ще им удържат на братята гърци по 30-40-50% от доходите десетина години, ще попродадат туй-онуй... Не е болка за умиране
19 Август 2012 20:35
И аз съм на мнение , че драхматизирането не трябва да се драматизира. Особено от кибици като българите. Много малко вероятно е гърците да станат бедни колкото нас.
19 Август 2012 20:56
Много малко вероятно е гърците да станат бедни колкото нас.

Напротив, много даже е вероятно. Така е било в по-голямата част от историята.
19 Август 2012 21:03
Даже и в исторически план по-бедна Гърция е част от фолклора. С изключение на няколко следвоенни години.
19 Август 2012 21:28
България беше оставена сама да се оправя с финансовия си фалит при доста по-ниски нива на задлъжняване. Опростеното беше много по-малко и цената, която платихме много по-висока.
Гърция трябва да се върне на ниво на потребление и стандарт, който може сама да поддържа. Както България - каквото произведе, това потребява. Не виждам нищо несправедливо, лицемерно или несолидарно с такова решение. Досега години наред се проявяваше солидарност чрез еврофондовете, евросубсидиите и др., като Гърция беше и си остана нетен получател. Но да се поеме 300 милиарден дълг, след като веднъж е редуциран, това е вече прекалено. В края на краищата в ЕС има и други народи, не само гръцкия, които живеят доста по-зле. Защо само Гърция да има приоритет?
19 Август 2012 21:38
Много малко вероятно е гърците да станат бедни колкото нас.

Напротив, абсолютно неизбежно е и ще стане до 5 години. Толкова са изразителни числата, Толи, толкова ясно говорят.
Ето: през 1997 г. БВП на Гърция по ППП и пер капита е 3.0 пъти от българския, през 2011 г. е 1.8 от нашия. Но през 2012 г. техният спада с още 8.6% за трета поредна година, а нашият се качва с около 2%. Тоест съотношението към момента е 1.6. Реално, както веднаж имах честта да обясня, е даже 1.3, поради наличието на поне милион и половина гастарбайтери. Но няма да споря за дреболии.
Колко извода могат да се направят от тренда, Толи?
При това, двукратното стопяване на разликата за 15, всъщност за последните 5-6 години, е само заради прекратеното надуване на гръцкия балон, още преди да са започнали да връщат. Отбелязвам специално това, защото резонно може да се възрази, че богатството не е само БВП, а и влогове, имоти и други активи. Да, но всички тези активи все едно са недостатъчни за погасяване на дълг от 303.5 милиарда евро.
Има и нещо друго. Какво означава "бедни колкото нас"? Излиза, че когато правим тези сравнения, желаем обедняване на гърците или злорадстваме. Нищо подобно. Поне лично мен, намаляването на разликата ме вълнува единствено заради надеждата, че е дошло времето и България да се замогне малко повече. Най-щастлив бих бил, ако гърците продължаваха да богатеят, а ние бързичко да ги догонваме.
19 Август 2012 21:47
Според CIA world fact book на глава приравненият БВП на Гърция в края на 2011 е точно два пъти българския. Още от базата има грешка.
19 Август 2012 21:51
"С това отговори на всички закъсали страни от еврозоната"
Моля обърнете внимание на това - не става дума замо за Гърция. Скоро май ще видим и други разводи - "по испански", "по португалски" и т.н. А защо не и по "френски"? Той затуй франсето иска от Германия "да дава", та като дойде и до него, да му дадат там 2-3 хиляди милиарда. Колко му е.
"Дотук с европейската солидарност и финансиране за чужда сметка." Дано!
19 Август 2012 22:01
"Много малко вероятно е гърците да станат бедни колкото нас."
Напротив, много даже е вероятно. Така е било в по-голямата част от историята.

Съжалявам, Емакс, но изобщо не е така. Всъщност, ние се изравняваме с гърците за един кратък период през 1960-1970-те години.
"Променящите се неравенства на Балканите" от Васил Проданов Натисни тук
19 Август 2012 22:04
Моля обърнете внимание на това - не става дума замо за Гърция.

Именно! 300 милиарда черпак за Гърция е 2-3% от БВП на ЕС - може да си позволи да ги отдели. Обаче има два проблема:
1. Общественото мнение - хората не искат да се гърбят от бачкане и да отделят от спечеленото за тарикати и мошеници.
2. Налеят ли на Гърция, черпаклиите от другите държави-свинки ще се наредят с искания да им дадат каквото им се "полага" - каквото е дадено и на Гърция. После евентуално и други. Което вече икономиката на Германия и още няколко донори не може да понесе, общественото мнение пък - хич.
19 Август 2012 22:04
Според CIA world fact book на глава приравненият БВП на Гърция в края на 2011 е точно два пъти българския. Още от базата има грешка.

Грешката е в CIA world fact book. Виж в Евростат, още повече, че там има и динамичен ред от 1990 г. насам
19 Август 2012 22:06
Manrico: "... хората не искат да се гърбят от бачкане и да отделят от спечеленото за тарикати и мошеници."
É СЕГА Панаьотис ще те изяде с парцалите.
19 Август 2012 22:16
Да яде Шпинделегер:
Spindelegger compared Greece with Spain, of which he said: "There is a burst property bubble there, but the Spanish have not tricked us into anything."
19 Август 2012 22:21
опре ли до собствения, дори и дребнав интерес, нищо подписано няма значение за тях, старите, честни, високоморални, хичнекорумпирани и лоялни западни европейци

Начи, га даваа бяя добри. Като им писна станаха дребнави, корумпирани, неморални.
Браво, това ще мине и за голама доктурантура даже. Ще го лапнат и в БАН като топъл хляб
19 Август 2012 22:35
И ни един коментар за страхотната комедия "Развод по италиански"
Там имаше един сладък обрат, когато Марчело Мастрояни... Бог да го прости! Голям артист и голям мъж беше. Такива са мелезите между славянска красавица от Белорусия и готин италианец... отиваше да гърми жена си и със сигурност нямаше да я гръмне, ако преди него жената на прелюбодееца не беше опаткала своя
А Стефания Сандрели на 15 години
19 Август 2012 23:16
Това анализ ли е, или новина.
Защото, като новина е подминала първа младост, a като анализ още младее откъм смисъл
Та за това питам. Да знам.
20 Август 2012 00:48
Елен . Нищо ново. Просто казва между редовете (за който има пипе да го разбере): "ЕС е мъртъв! Да живее New ЕС от 5-6 разумни държави!". Дуругуту боклук - у лево.
20 Август 2012 04:22
Като опапаха всичко,вече могат да го погребат!Задачата глобална колонизация е изпълнена.А статията на Хърсев е:На съда всичко е ясно,да влезе убития!Гърция като и България трудно може да бъде възстановена.Желая им късмет на комшиите,защото след торнадото,наречено СБ и МВФ ние тънем в разрушения и мизерия.При тях торнадото се нарича ЕС и ЕЦБ.Разбира се,с поръчката на предишните споменати.ЕС е една безсмислена организация,която не води до просперитет,а до загуба на суверинитет и до икономически катастрофи.И,когато в едно семейство нямаш права,нямаш благополучие,а само терор и задължения,редно е да се стигне до развод.И най-разумното е всички държави да го напуснат този съюз.развода може да е мъчителен,но брака е кошмар!
20 Август 2012 04:47
Както България - каквото произведе, това потребява.

Че какво произвежда България - само внася
Обаче, тръгнем ли да се развеждаме с ЕС, ще трябва да искаме огромни обезщетения - за затритата икономика, за блоковете в Козлодуй, за идиотщината, наречена политкоректност, и за всички морални, материални и духовни щети - предлагам да започнем да съставяме списъка.
20 Август 2012 05:52
1/ Елен, не е по-темата, но поста ти е рядко остроумен. Просто ходих по коридоро и се хилех. Рядко остроумен.
2/Нетипично малко коментари по статия на Х, особено на тази тема. Що? Щото "Сега" го четат баровци и сте на почивка? Или щото хем я мразите Гърция, хем я обичате, хем нещо има съмнения какво става та дай да изчакам накъде отиват нещата пък тогава да се обаждам нищо че аз и сега знам накъде отиват нещата но да не се обаждам.
3/Масоне мой, Хърсев, братко хирамски! Акацииите в двора ли ти не поряснаха, та ги плещиш напоследък такива антиглобалистки? Или щото си се осъзнал, особено откакто не ремонтирахте дома на Яворов? Не се е случвало от години да си мисля "Евала" за поне три твои поредни дописки, което е голяма работа за тебе /щото аз съм още по-голяма, ех, суета/
20 Август 2012 07:20
Непрекъснатото разделяне на гърците на виновни управляващи и
честни, почтени, трудолюбиви поданици не спомага за
намиране на ИСТИНАТА.
Гърците продължават да продават византилъци, а
а търсенето на византилъци в ЕС се сви драстично.
Солидарност веднъж, солидарност дваж,
третият път - nein, no, etc.!
Така ни учи българската народна приказка за
византилъците на византийското овчарче...
20 Август 2012 07:25
"Стурнарас: Гърция може да бъде изключена от еврозоната
20.08.2012, 00:49
Гърция е застрашена от изключване от еврозоната, ако не приеме многомилиардното (14 млрд ЕУРО)намаляване на разходите, за което настояват международните кредитори, заяви финансовият министър на страната Янис Стурнарас, цитиран от агенция „Новости"....
„Не искам да ме обесят на площад „Синтагма" (пред гръцкия парламент - б. р.). ...." - допълва гръцкият финансов министър.
Междувременно гръцкото правителство обеща (няма шега, ей, обещаваме !!! )строги санкции за укриване на данъци. Повод за изявлението станаха сблъсъци между полицията и жители на остров Идра, които се опитаха да освободят собственик на таверна, задържан за данъчни нарушения."
Хи-хи-хи, маляк да плаща данъци Хората на бунт ще се вдигнат, ама данъци - нъц! Пък и щом става дума за бесене....
А иначе тук най-добре е да се цитира най-кратката глава от поемата "Септември" на Гео Милев: "Започва трагедията".
20 Август 2012 07:32
А га ядоха кифтетата
20 Август 2012 07:43
Има по - хубав цитат:
" Хулигани, профани, глигани .."
20 Август 2012 08:30
Н-даа. От няколко години се опитвам да обясня какво става и май накрая някои са започнали да вдяват. Изплюскаха се и се изпиха ресурсите на Земята и сега въпросът не е да опазим лукса, а да има кана вода и малко хляб на трапезата. Но именно тези две неща започнаха да попривършват.
Западният среден избирател (за който Чърчил казва: 5-минутен разговор с такъв е най-добрият аргумент срещу демокрацията) е убеден, че храната идва от супермаркета, водата - от кранчето и токът - от електрическия ключ. Сега предстои урок по истина, на който ще стане ясно кое от къде идва (или, по-точно, вече не идва).
Гледам, че гръцките министри се опасяват да не би да ги обесят на площада. Мисля, че и други разни министри и целият останал боклук трябва да се опасява от същото. Тези хора нито от Френската революция се поучиха, нито от болшевишкия преврат. И сега предстои скъсяване. С 30 сантиметра. Отгоре.
Бъдете здрави!
20 Август 2012 08:34
А? Мишо минал на страната на санкюлотите
20 Август 2012 09:02
Г-н Константинов, . Макар да не съм съвсем убедена, че са изплюскани ресурсите на Земята, по-скоро е много удобно едни 50-60 % процента да бъдат постепенно, а други и по-бързичко, затрити чрез дисциплиниращ глад - от тези, в чиито ръце са ресурсите на Земята. Тя всъщност и все още има ресурс да ни храни, ако се държим разумно. Но едни искат да повръщат от преяждане. А това винаги е за сметка на други. И на Земята, цялата, уви.
20 Август 2012 09:08
На Гърция никога не са опрощавани 100 млрд. евро. Всъщност така нареченото отписване на дълга представлява разсрочване на плащанията за тази сума, за по-късна дата. Другото което беше направено е намаляване на лихвата на същите пари, като по този начин дългът на Гърция бе намален с няколко процента. Гърция ще бъде изхвърлена от Еврозоната, защото положението на Испания и Италия бързо се влошава и ЕС ще трябва да налива пари там.
20 Август 2012 09:49
Като се разпадне и ЕС, ще си пуснем Козлодуй
20 Август 2012 10:03
Силните западни икономики - колоси на глинени крака. Добре, че са парите назаем иначе и нашия БВП нямаше да имат. Врътнаха ни номер - не трябвало да имаме външен дълг.. пък те поддържаха с години над 60% дългове от БВП. Някои даже 100-200%. Това си е чиста проба финансова пирамида. Сега като няма кой да раздава пари.. големи крокодилски сълзи. Лошото е, че всичко е взаимозависимо.

20 Август 2012 10:30
Някой разбра ли кой точно договор се канят да нарушат германците.
20 Август 2012 11:28
(Reuters) - European Central Bank policymaker Joerg Asmussen said a Greek exit from the euro zone would be manageable although he would prefer it if the crisis-stricken country remained within the single currency bloc, a newspaper reported on Monday.

"Firstly my clear preference is that Greece should remain in the currency union," Asmussen was quoted as saying in an advance copy of an interview due to appear in Germany's Frankfurter Rundschau on Monday.

"Secondly, it is in Greece's hands to ensure that. Thirdly, a Greek exit would be manageable."

But Asmussen, a member of the ECB's executive board, also warned that a so-called Grexit would not be as orderly as some imagined: "It would be associated with a loss of growth and higher unemployment and it would be very expensive - in Greece, Europe as a whole and even in Germany."
20 Август 2012 11:37

Някой разбра ли кой точно договор се канят да нарушат германците.

Е, може би договор няма да нарушат. Ще нарушат една повеля - ако имаш две ризи дай едната на ближния си. Ама не на заем и с лихва.

20 Август 2012 11:46

Врътнаха ни номер - не трябвало да имаме външен дълг.. пък те поддържаха с години над 60% дългове от БВП. Някои даже 100-200%. Това си е чиста проба финансова пирамида.

Така е. Но от времето на Адам и Ева човеците винаги са избирали краткосрочните ползи и решения пред дългосрочните такива. Т.е. нищо ново под слънцето. Е, освен това, че е достигнат предела на задлъжняването. А както е известно, човек започва да се държи разумно едва когато всички други варианти са изчерпани. Да се надяваме, че и сега ще стане така.

20 Август 2012 11:49
Аз намирам някакво противоречие в тезата на автора. Хем ЕС не пороявявала солидарност хем първи, че втори план за спасяване, опрощаване на дългове... Ако не беше ЕС да крепи положението, досега Гърция отдавна да е фалирала.
След краха на първия план за спасяване от 2010 г. и вторият финансов пакет от 2011 г. не може да измъкне южните ни съседи от дълговото блато. Вярно, през ноември 2011 г., след двойно съглашение с официалните и с частните кредитори дългът на гръцката държава бе намален от 368 до 280 млрд. евро. Преди дни обаче стана ясно, че Гърция продължава да заборчнява, а дългът й отново е над 300 млрд. (303.5 млрд. евро), че само за последните 3 месеца е нараснал с 23 млрд., че ако нищо драматично не се промени, до края на годината Гърция или трябва да заеме отнякъде поне още 50 млрд. евро, или да обяви фалит.

Аз не мога да проумея как така за 3 месеца държавният дълг е нарастнал с 23 милиарда и до края на годината се очаква да нарастне с още 50 милиарда!? Единственото обяснение поне за мене е, че тези пари се вземат назаем, част от тях се раздават на населението, а част потъват в нечии банкови сметки. Което означава, че в Гърция отдавна се готвят за излизане от Еврозоната като натрупват евро в чужди банки или под дюшеците. Така, че колкото и да се наливт нови пари в Гърция, това няма да съживи икономиката й, а само ще увеличи дълговете още повече.
Единственият изход е фалит.
20 Август 2012 11:56
Ще нарушат една повеля - ако имаш две ризи дай едната на ближния си. Ама не на заем и с лихва.

Тъй, тъй... За да живеят гърците и германците на един стандарт. Питам се защо получателите на ризата трябва да са гърците, след като те не са голи, боси и гладни, а не някоя друга по-бедна държава.
20 Август 2012 12:10

Е, не би трябвало в началото на 21-ви век въобще да се говори за голи, боси и гладни. Ерго, ризата сега има други измерения - лека кола, телевизор, подводница.

20 Август 2012 12:33
Е, не би трябвало в началото на 21-ви век въобще да се говори за голи, боси и гладни. Ерго, ризата сега има други измерения - лека кола, телевизор, подводница.

Има ги голите, босите и гладните. Даже и в ЕС.
А сделките с подводници имат друго измерение: несъразмерно голяма и добре хранена армия, която трябва да оправдае съществуването си. Такава армия се нуждае доставки и от обновяване на въоръжението си. Ако доставчикът не е Германия, ще да е някой друг. Кои са другите доставчици и какъв е техният дял или само германските подводници са важни? Защо германците не продават подводници на една Ирландия, например? Защото ирландците не се натискат да ги купуват. И още: 365 милиарда дълга не са натрупани само от подводници, май.
20 Август 2012 12:48
Да, но всички тези активи все едно са недостатъчни за погасяване на дълг от 303.5 милиарда евро.
Не е точно така. Скоро четох, че гръцките домакинства имат спестени около 240 млрд. евро, повечето от които вече изнесени навън. Спестяванията на гръцките компании били за около 1 трилион евро. Ето чии са ползите от гръцкия икономически възход през последните 20 години. Впрочем, лошо няма!
Няма нужда Гърция да бъде изключвана от еврозоната. Достатъчно е да й бъдат спрени евротраншовете, при което страната да бъде задължена да погасява външния си дълг. При това положение, бюджетните разходи бързо ще намерят равновесната си точка, а една значителна част от тези 240 млрд+1 трлн. евро ще се върнат в страната, като могат да бъдат иззети от държавата с подходяща данъчна политика и да бъдат използвани за погасяване на държавния дълг. В противен случай, на Гърция трябва да й се предложи да избира между този сценарий или държавен фалит, при който знаем, че следва бърза ликвидация и разпродажба на наличното държавно имущeство. Нека гърците да бъдат оставени да избират сами, дори ако трябва да се организира референдум с въпроса: Желаете ли заплатите и пенсиите ви да бъдат замразени или намалени и да започнете да използвате спестяванията си или да бъде обявен държавен фалит, придружен с разпродажба на гръцки държавни активи?
20 Август 2012 13:28




Стотици милиарди задължения, траншове,пакети, опрощавания а нашият мижав борч от 8-10 млр.никой не ни го опрости.Що ли?Като колко % ще е той от БВП на ЕС? Пък сме толкова послушни,изпълнителни ,добрички...

М.Константинов,може и да си прав че хлебеца намалява и водата тоже,но ако "Шеврон "ни надупчи житницата дали няма и да се вгорчат?
20 Август 2012 13:44
В допълнение към предишния ми постинг - съществува и трети вариант за Гърция, а именно голямата й и добре въоръжена армия да бъде използвана активно в предстоящата война срещу Сирия и Иран, в замяна на опрощаване (а не отсрочване) на една значителна част от дълговете й или в замяна на очертаващия се държавен фалит и разпродажба на държавното имущество. Гърция все нещо ще даде в замяна.
20 Август 2012 13:52
Ето това ще довърши капитализма. Роботите работят добре, но не знам как ще потребяват, това което са изработили. Явно в недалечно бъдеще хората в капиталистическите общества ще преживяват от социални помощи.

Skilled Work, Without the Worker

DRACHTEN, the Netherlands — At the Philips Electronics factory on the coast of China, hundreds of workers use their hands and specialized tools to assemble electric shavers. That is the old way.
At a sister factory here in the Dutch countryside, 128 robot arms do the same work with yoga-like flexibility. Video cameras guide them through feats well beyond the capability of the most dexterous human.

One robot arm endlessly forms three perfect bends in two connector wires and slips them into holes almost too small for the eye to see. The arms work so fast that they must be enclosed in glass cages to prevent the people supervising them from being injured. And they do it all without a coffee break — three shifts a day, 365 days a year.

Натисни тук
20 Август 2012 14:00
"Странно" антиевропейски памфлет на г-на Хърсева ... Според него, "на добрата ракета (Гърция в случая‌ ), Космосът (ЕС‌ ) й е крив". Както споменава един колега, га папкаха кифтетата, бе добре.

В‌ тоя живот за всеки (индивид, нация ) все някога идва "Видовден", и купонът не може да продължи безкрай, дискотека "non-stop". За Гърция този момент дойде, както и за други членове на ЕС (Ирландия, Португалия ), за други (Испания, Италия ) е съвсем близо, но тези последните са твърде големи и Дойчо и другите от неговия отбор (Холандия, Австрия, Финландия и други донори ) не могат да ги издърпат от блатото, няма толкова пари. Кой каквато попара е надробил, в един момент ще я сърба, колкото и горчива да е тя. Или, казано по друг начин, който съзнателно се е наакал, сам трябва да си изпере гащите.
20 Август 2012 15:11
Ето това ще довърши капитализма. Роботите работят добре, но не знам как ще потребяват, това което са изработили. Явно в недалечно бъдеще хората в капиталистическите общества ще преживяват от социални помощи.
Такава беше идеята преди 30-40 години, но автоматизацията и роботизацията на производствата на Запад достигна своя пик в края на 70-те и началото на 80-те, след което взеха да ги изнасят навън - явно заплатите на азиатците им излизаха по-евтино от заманята на поточните линии с роботи. Останалите без работа работници бяха насочвани в други сектори, които обаче не можеха да поемат цялата тази безработна маса, поради което правителствата стимулираха банките да раздават лесни и бързи кредити, за да стигнем до днешната ситуация.
20 Август 2012 16:16
Това беше ясно и логично от преди една година. Дискуттирахме го вече тук. Следим темата с кризата с интерес, не само за Гърция но и за другите държави от ЕС. Логично южните съседи не могат да върнат парите, които взеха. Или трябва да излязат от еврото, да девалвират 50-60% новата драхма и в комбинация с хипер инфлация да стабилизират нещата. Или трябва да им опростят голяма сума от помощите. Веднъж им дадоха 110, втори път 130 милиарда евро. Общо 240 милиарда. Лихвата им е 3.5% годишно. Хайде смятайте колко е лихва + главница на година за 15 години. Сега ми кажете колко ръст трябва да имат на БВП само за да си връщат "помощите".
20 Август 2012 16:25
Или трябва да излязат от еврото, да девалвират 50-60% новата драхма и в комбинация с хипер инфлация да стабилизират нещата.
Нищо не могат да стабилизират с един гол туризъм. Затова са се хванали за еврото, като удавник за сламка.
20 Август 2012 16:49
Имат и селско стопанство. Влез в който и да е голям магазин и виж от къде са дините, доматите и какво ли още не. Веднъж си поставих за цел и прегледах плодовете и зеленчуците. Може би 1/4 бяха гръцки.
20 Август 2012 16:52
Имат и селско стопанство. Влез в който и да е голям магазин и виж от къде са дините, доматите и какво ли още не. Веднъж си поставих за цел и прегледах плодовете и зеленчуците. Може би 1/4 бяха гръцки.
С дини и домати, субсидирани при това, икономика не се въздига. Трябва им износ, а техният е по-малък от нашия на човек от населението.
20 Август 2012 17:13
Гяволъкът обикновенно се наказва (рано или късно ) - веднъж стомна за вода, дваж, па накрая вземе, че се строши ... Гърция бе приета в ЕИО най-вече заради приятелските отношения на Папандреу-баща и Жискар д`Естен, после крадоха еврофондове като за последно, заборчняха до ушите, укриват данъци като за световно, един бюлюк чиновници с тлъсти заплати, яки пенсии и други благинки на вересия, пък сега - "ко тана ?". "Не става така, Спиросе !", вече казва Дойчо.
20 Август 2012 17:27
България беше оставена сама да се оправя с финансовия си фалит при доста по-ниски нива на задлъжняване. Опростеното беше много по-малко и цената, която платихме много по-висока.
Гърция трябва да се върне на ниво ...

Това, че България е била оставена сама не бива да влияе на третирането на Гърция. Условията са изцяло различни - България не беше член на Ес, нямаше Еврозона и прочее.
принципно Хърсев е прав (макар примерите с катуните не са точни): кризата отключи процеси и формиране на манталитети и политики, които са срещу евроинтееграцията. Наблюдаваме "оголване" на периферията на ЕС и това несъмнено ще има бумерангов ефект върху целия Съюз.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД