Искания за по-високи доходи и заплахи за протести ще залеят наесен правителството на ГЕРБ. Пенсионери, учители и полицаи заплашиха с протестни действия, ако не им се вдигнат възнагражденията. Различните браншове са окуражени от декларациите на правителството напоследък, че е дошло време за вдигане на доходите. Вицепремиерът Симеон Дянков обаче се хвали предимно с "доста стабилните заплати" за държавните служители, с което противопоставя едни публични сектори на други. Според него средното увеличение от 1 август за чиновниците е 20%.
В писмо до медиите вчера най-големият синдикат в системата на вътрешното ведомство - Синдикалната федерация на служителите в МВР (СФСМВР) - поиска заплатите в министерството на Цветан Цветанов да се увеличат с 25%. Дни по-рано се заканиха да протестират и учителите, макар че исканията на техния синдикат са по-скромни - увеличение с 30 лв. от септември.
Искането за 1/4 по-високи заплати в МВР идва само няколко дни, след като стана ясно, че ведомството за пореден път ще получи допълнителни средства. В проект на постановление на Министерския съвет вицепремиерът Цветан Цветанов предлага кабинетът да направи нова финансова инжекция от 18 млн. лв., като оправдава допълнителните средства с нужда от покриване на стари задължения. Към момента МВР е най-богатото министерство с над 1 млрд. лв. бюджет, като в същото време печели милиони от охранителна дейност и продължава да получава дарения от общини и държавни фирми.
Увеличението с 25% на полицейските възнаграждения би компенсирало до известна степен намаляването на доходите на служителите в резултат на инфлационни процеси и липсата на реално увеличение на заплатите и на каквито и да е бонуси през последните години, смятат от синдиката. Оттам твърдят, че това увеличение е било очаквано още в края на 2008 г., когато самите управляващи признали, че полицейските заплати са ниски. Според Цветанов в момента ведомството му не дава бонуси на служителите си. Това обаче се опровергава от официалните финансови отчети, където са записани раздадените като ДМС суми.
Утре ще има среща на синдикатите в МВР и ръководството, за да бъдат обсъдени исканията им. Те настояват и да се въведе ограничение за количеството извънреден труд, което могат да полагат. Най-любопитното искане обаче е на полицаите да им бъде дадена възможност да работят "на частно". "Това предложение е продиктувано от лошото материално състояние на служителите и факта, че настъпилите промени в това отношение през последните години са влошили положението на служителите в системата", пишат от профсъюза.
Синдикатите в образованието пък искат увеличение на основните заплати. От 1 септември основното възнаграждение на начинаещите учители трябва да стане от 450 на 480 лв., на старшите учители - от 480 на 510 лв., а на главните - от 510 на 540 лв. Аргументът тук е, че според статистиката учителската заплата е с 12% по-ниска от средната за страната в бюджетната сфера, обясни Янка Такева от Съюза на българските учители. Учителите и директорите в училища и детски градини в момента са 93 000.
Протестите на отделни категории служители може да се окажат и национални, ако правителството не приеме сериозно настояванията на синдикатите за обсъждане на варианти за ръст на всички доходи. Двата синдиката - КНСБ и КТ "Подкрепа", вече излязоха с искания да се свика спешно заседание на тристранката, на което да се обсъдят мерки за компенсиране на доходите заради ръста на електроенергията и горивата. Те също предупреждават за протести, ако не бъдат чути. Синдикалните искания са за коледни добавки между 20 и 50 лв. за пенсионерите с пенсии до 400 лв., за което ще трябват около 60 млн. лв.
Протестинаесен, ами какво ще ставазимата, когато дойдат и първите сметки за отопление? Че както и Булгаргаз иска рязък скок от октомври?
Дори и амбраурчиците не могат да отрекат, че по-голямо обедняване от това при герберастите е единствено това при Жан Виденов.