:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,499
Активни 425
Страници 5,402
За един ден 1,302,066

София забърка още по-голям хаос с паркирането

Общината хем даде един месец гратис за живеещите в центъра, хем им иска входящ номер на винетка за него
Все по-неясно става как ще паркират живеещите в центъра на София от 1 септември, след като вчера общината отпусна 1 месец отсрочка за влизането в сила на новите винетки за тези граждани. "Въвеждаме гратисен период от един месец - до 1 октомври, в който живеещите в центъра, които са си подали документи и са получили входящ номер, но все още не са одобрени по една или друга причина или не са си платили, могат да паркират срещу удостоверението - входящия номер", съобщи шефът на СОС Елен Герджиков. За тези, които вече са си купили винетка, срокът й ще бъде удължен с 1 месец.

Гражданите, които още не са си купили винетка, би трябвало да паркират по общите правила за "синя зона", която от 1 септември поскъпва двойно - от 1 на 2 лв. на час, и ще има удължено работно време до 19 часа и в събота до 14 часа. Така под претекст, че е гратис, общината намери още един начин да притисне хората да се редят за винетния стикер. При това този път вече няма яснота и на каква цена ще са принудени да го платят след 1 октомври, тъй като това тепърва ще се уточнява с протестиращите сдружения.

Бъркотията допълнително се усилва и от обещанието на общината да промени условията за паркирането, но по средата на гратисния период. До сряда гражданското движение "Днес" и инициативата "Не на данък паркинг" ще внесат предложенията си за раздела за винетния стикер, срещу който протестират. Другия понеделник предложенията ще се разглеждат от транспортната комисия към общинския съвет, която ще има извънредно заседание. След това обаче започва да тече 2-седмичен срок за обсъждане и чак на 13 септември - 2 седмици след влизането в сила на новите цени, ще има промени в наредбата.

Общината и протестиращите са далеч от постигане на компромис. Вчера на страницата на фейсбук инициативата беше публикувана черновата на нейните предложения. За част от тях съгласие има - например винетката да се полага не само на собственици на жилища, както и да се изискват по-малко документи за издаването й. Сдруженията обаче искат направо да се задраска точката за винетката и да се замени с право на кмета да въведе режим на локално паркиране за живущите в центъра в обхвата на платеното паркиране. Софиянци искат да няма подзони, а да има радиус от адреса на жилищния имот, в който да паркират. Те искат облекчения и за правилата за паркиране на хората с увреждания.

"Склонни сме, ако има стикер, да плащаме 5 лв. годишно например, за да може колите да се водят в регистър. Другото приемливо нещо е да има такса за втори автомобил, защото това е по-ефективно за намаляване на колите в центъра", обясни пред "Сега" Гергана Владкова, която е администратор на фейсбук инициативата "Не на данък паркинг". Според новата наредба цената е 150 лв. за първа кола и 450 лв. за втора на година. Не е ясно доколко е готова да отстъпи тук общинската администрация.
17
3298
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
20 Август 2012 20:03
Чии са тротоарите? С какво са повече правата на живеещите в центъра? Имат ли право останалите да минават по тротоарите и да паркират до бордюра пред домовете на някои си?
Просто питам...
-----------------------
Блогът на Генек
20 Август 2012 20:17
В Зона Б-5 подземните гаражи са празни.
20 Август 2012 21:56
Балконите, балконитееее ... там е решението. Ето така
http://www.segabg.com/article.php?id=613094
20 Август 2012 23:50
ГЕНЕРАЛНАТА грешка(или недоразумение) е, че НЕ се прави разлика между "паркиране" и "домуване"!
Разликата е, че "домуване" включва "паркиране", но "паркиране" НЕ включва домуване! Така, както всяко паркиране включва спиране- но има различни пътни знаци за "забранено Спиране" и за "забранено Паркиране", нали!
Софиянци, които НЕ искат да плащат за "паркиране" на собствените им МПС пред домовете си, всъщност НЕ искат да плащат за ДОМУВАНЕ на собствените им МПС!
Ерго, за тези софиянци трябва да бъде решен проблемът с "домуването" на МПС-тата им, а НЕ с "паркирането" на МПС-тата им! Например, в новостроящите се жилищни сгради задължително да бъде изисквано да имат гаражи или обособени дворни места за паркиране, а съществуващите гаражи задължително да бъдат ползвани само за тази цел( а не за кафенета, магазинчета, офиси и подобни)!
Общината НЕ е длъжна да осигурява на жителите на общината места за "домуването" на МПС-тата им! А пътният данък (данък МПС) НЕ дава право на "домуване" и целта му НЕ е да се изграждат с пари от него места за "домуване"!
Само за сведение, информация от първа ръка(мой племенник, който живее в Кавазаки-Япония): там НЕ ти дават регистрационни номера на МПС-то, ако НЕ докажеш, че имаш осигурено за него място за "домуване", което да ползваш с тази цел(гараж или площадка- за "домуване"!
20 Август 2012 23:55
Под военното НДК има подземен паркинг, направен още преди да вдигнат строежа, ама си стои празен и досега

Оти бе г-жо кметице и г-н минпред
21 Август 2012 08:56
Оти требе да се пълнят сините зони. И 10 000 свободни паркоместа да има, няма да ги пуснат за по 20ст./ч. щото трябва да се пълнят паяжини, паяците да се хранят
21 Август 2012 09:31
Е нали зрелища трябва да има?Ми те ви, има.
21 Август 2012 10:07
"Данък паркинг" е незаконен: 1. Не се отнася до всички платци/собственици на МПС,местодомуващи в София,а само за за централната градска част.Или всички плащат или никой. Това е принципът на данъците.2. Ползването на обществена инфраструктура за местодомуване на МПС става безплатно в Люлин, а платено в Центъра. Това е дискриминация на част от населението ,за сметка на друга част. 3.Това е и причината за отмяна на същата Наредба от Административния съд преди три години. Това е и мнението на Омбитсмана на РБ. 4.Общинарите знаят ,че въведения "данък паркинг",който те наричат "ТАКСА" е незаконен,но въпреки това, изпитват решимостта на засегнатото население,да се пребори за правата си. 5.Разберете хора въвеждане на плащане за местодомуване в САМО в Центъра е невъзможно. Рано или късно ще се засегнат всички раойни на София в т.ч. Младост, Обеля Лозенец, /който сега е изключен/,Люлин и т.н. Практически това е нескопосан опит за пълзящо въвеждане на нов данък за местодомуване на МПС първо в София а после в цялата страна. Бургас с отличния си кмет вече напира в тази посока. Варна също. Това е политиката. Ако народа не вижда това, то значи заслужаваме да плащаме до откат.
21 Август 2012 10:32
***

1.5 Желателно е постингите да бъдат във вид на чист текст, и то не разноцветен, като се избягва обилната пунктуация (!!??!, ????? и .....), многото емотикони и ползването на главни букви, което се възприема като викане - повишен тон.
21 Август 2012 10:33
6. Какво се прави когато за едно място за паркиране кандидатстват 3-4 автомобила?
Напълно нормално е да се плаща за цяла София и неизбежно ще стане, просто в синята зона проблемите са най-големи и се започва от там. По кварталите положението с паркирането също излиза от зоната на поносимостта. София не е град където има място (и то безплатно) за 2-3 автомобила на всяко семейство и за трошки които се използват 1-2 пъти в годината.
21 Август 2012 10:37
Паси,
ами точка втора се решава лесно.
ВСИЧКИ плащат за паркиране. Та да не са само централните минали се, а...
-------------------------------------------
Блогът на Генек
21 Август 2012 10:40
Проблемът е, че на места има паркинги, които попадат в синята зона и които дават възможност за спокойно паркиране НЕ на тротоарите. Но никой не иска да си остави колата на повече от 30 секунди от входната врата.
21 Август 2012 10:43
"Общината НЕ е длъжна да осигурява на жителите на общината места за "домуването" на МПС-тата им! А пътният данък (данък МПС) НЕ дава право на "домуване" и целта му НЕ е да се изграждат с пари от него места за "домуване"!" Напълно съм съгласна с това мнение. Ако се направи това разделение - тогава живеещите в центъра ще трабва да плащат като всички останали за времето, в което синята или зелената зона е в работно време.
Не могат да искат осигурено място за улица, която е на всички и определено не е само за паркиране на коли по нея - а и за тези, които минамат оттам пеша, с детсик количики, с колелета и изобщо преминават.
Скандиранията "Плащам данък на жилищети си и искам срещу това парко място за колата ми" са абсурдни.
Лично парко-място е това, което лично си си купил.
Социализмът определено е нанесал трайни увреждания в главите на много хора независимо дали се определят като леви или като десни.

21 Август 2012 10:56
А искането: плащам винетка - искам нормални пътища, и то ли е абсурдно?
...
СоциализъмА научи някои хора да бъдат готовани. Именно затова тия (леви или десни) сега като хванат властта не пускат и крадат колкото могат, щото иначе ще им се наложи да бачкат. И то за малко пари... както повечето хора. А не могат. Затова е по-лесно да сгъстяват кутийката, да разделят и владеят. По-хранителна среда в друга държава и да търсят няма да намерят.
21 Август 2012 11:38
Столична община не може да въвежда "Данък паркинг",относим за всички МПС регистрирани в София. Това е извън правомощията на съветниците.Данък се въвежда от Парламента. Тук ги стяга чепика общинарите. Затова наричат въведения по същество "данък паркинг", "ТАКСА". По закон обаче срещу таксата общината трябва да предоставя услуга, която в случая липсва. Предоставено място за местодомуване на МПС липсва! Така таксата по същество се превръща в ДАНЪК, който е дискриминационен- само за живущите в Центъра. Общината е в безизходица да реши този правен казус,по начина по който се опитва да го направи.Съдът без съмнение отново ще отмени Наредбата в тази и част,защото вече има влязло в сила съдебно решение по същия казус.Наред с това обаче парите които общината ще е събрала за т.н. "винетки" за местодомуване, ще подлежат на връщане,поради умишлено незаконни действия и властова принуда спрямо част от столичното население.Даденото на противозаконно основание, подлежи на връщане,защото представлява неоснователно обогатяване на общината за сметка на гражданите,живеещи в Центъра. Заем брашно тъпкано се връща...
21 Август 2012 11:41
кОмбудсманът изпрати до СОС становище за режима на платено паркиране на територията на Столичната община



гр. София, 21 май 2012г.
Във връзка с множество жалби на граждани, свързани с режима на платено паркиране на пътни превозни средства (ППС) на територията на София, националният омбудсман изпрати до председателя на Столичния общински съвет (СОС) свое становище.

С решение от 22.03.2012 г. СОС е приел изменения и допълнения на действащата Наредба за организация на движението на територията на Столична община, като промените влизат в сила от 1.09.2012 г. С решението е приет Раздел 2. „Режим на платено паркиране на ППС”, в който са регламентирани зоните за паркиране и режимът на локално платено паркиране на ППС на собственици на жилищни имоти, попадащи в зоните за почасово платено паркиране.


В становището си омбудсманът констатира, че в момента и до влизането в сила на промените, гражданите, живеещи на територията на действащата обособена „Синя зона”, са лишени от ред, по който да ползват преференциално паркиране пред своите домове. „Липсващата повече от две години процедура за паркиране пред жилищните имоти на гражданите в центъра на столицата ги поставя в неравноправна позиция спрямо всички останали граждани, живеещи по постоянен или настоящ адрес в други части на града” – пише Константин Пенчев.
Той анализира и текстовете, които ще влязат в сила от 1 септември 2012 г. Според чл. 50а, ал. 3 правото на локално платено паркиране за собственици на жилищни имоти, попадащи в зоните за почасово платено паркиране, се установява с надлежно издаден винетен стикер, като той се издава след заплащане еднократно от лицето – носител на правото на локално платено паркиране, на цена на услугата за една година в размер, определен с решение на СОС. Омбудсманът е категоричен, че с приетия ред за ползване на преференциално паркиране Столичната община не създава предпоставки за реалното ползване на предвидената услуга. В становището пише: „Гражданите нямат осигурени места за паркиране на своите ППС по постоянен адрес нито в часовия период на действие на „Синята зона”, нито след неговото приключване. По този начин заплащането на едногодишна такса за услуга, чието ползване не е гарантирано, придобива характера на данъчно облагане от страна на общинската администрация, а това придава незаконосъобразност на нормата. Омбудсманът припомня решението на Конституционния съд по к. д. № 26/96 г. Съдът приема, че съгласно разпоредбата на чл. 84, т. 3 от Конституцията установяването на данъците и определянето на техния размер е изключително правомощие на Народното събрание, а данъкът е публично вземане на държавата, което се установява едностранно от нея, но само със закон, за да се гарантират правата на данъкоплатците. Константин Пенчев е категоричен, че в случая СОС значително е превишил кръга на своите правомощия като орган на местното самоуправление.
Националният омбудсман препоръчва във възможно най-кратък срок да бъдат приведени в действие разпоредбите, засягащи паркирането на пътни превозни средства по постоянен или настоящ адрес на гражданите, собственици на жилищни имоти на територията на действащата „Синя зона” в столицата. Другата препоръка на омбудсмана е СОС да гарантира предоставянето на услугата за паркиране на пътни превозни средства по постоянен или настоящ адрес на гражданите на територията на действащата „Синя зона”, в случай че те са изпълнили своето задължение за заплащане на винетен стикер за паркиране.
Националният омбудсман препоръчва във възможно най-кратък срок да бъдат приведени в действие разпоредбите, засягащи паркирането на пътни превозни средства по постоянен или настоящ адрес на гражданите, собственици на жилищни имоти на територията на действащата „Синя зона” в столицата. Другата препоръка на омбудсмана е СОС да гарантира предоставянето на услугата за паркиране на пътни превозни средства по постоянен или настоящ адрес на гражданите на територията на действащата „Синя зона”, в случай че те са изпълнили своето задължение за заплащане на винетен стикер за паркиране.

21 Август 2012 11:46
Както винаги проблема в Бг се решава като се стовари на главите на хората.
в нормалните държави, преди да правиш сини зони с паркоместа които всъщност запушват трафика по големите улици, осигуряваш места където хората, срещу някаква такса да могат да паркират. Наричат се паркинги тези места. Използват се срещу такса и понякога тя може да е доста солена - видях сграда паркинг, в центъра на Манхатън.
Целта е да можеш спокой да си оставиш колата, да си свършиш работата спокойно, без да се тормозиш и да се разконцентрираш, и след това с усмивка на уста да си тръгнеш.
Да, проблемът е с домуването на колите, даже да е безплатно, става все по трудно да си намериш къде да си зарежеш колата за през нощта в центъра. И в един момент ще стане невъзможно, и тогава ще се наложат други модели на дейстивие.
Например идеята че притежанието на автомобил е въпрос на възможности, нужди и удобство. Може да се окаже че да притежаваш автомобил и да живееш в центъра на града е по скоро неудобно. РАзбира се решението се взима на лична база, но едва ли самоцелното живене в центъра на града е решение на проблема.
Всички тези вряканици за безплатни места за колите са отживелица и са временно явление - паркоместата в центровете на градовете стват все по платени и все по скъпи и това няма как да подмине нито Иван Лечев, нито онази русата госпожа, родена на пъпа на цар освободител :о)
Много по добра идея според мен е да се сложи такса за влизане на автомобил в центъра на града.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД