Все по-неясно става как ще паркират живеещите в центъра на София от 1 септември, след като вчера общината отпусна 1 месец отсрочка за влизането в сила на новите винетки за тези граждани. "Въвеждаме гратисен период от един месец - до 1 октомври, в който живеещите в центъра, които са си подали документи и са получили входящ номер, но все още не са одобрени по една или друга причина или не са си платили, могат да паркират срещу удостоверението - входящия номер", съобщи шефът на СОС Елен Герджиков. За тези, които вече са си купили винетка, срокът й ще бъде удължен с 1 месец.
Гражданите, които още не са си купили винетка, би трябвало да паркират по общите правила за "синя зона", която от 1 септември поскъпва двойно - от 1 на 2 лв. на час, и ще има удължено работно време до 19 часа и в събота до 14 часа. Така под претекст, че е гратис, общината намери още един начин да притисне хората да се редят за винетния стикер. При това този път вече няма яснота и на каква цена ще са принудени да го платят след 1 октомври, тъй като това тепърва ще се уточнява с протестиращите сдружения.
Бъркотията допълнително се усилва и от обещанието на общината да промени условията за паркирането, но по средата на гратисния период. До сряда гражданското движение "Днес" и инициативата "Не на данък паркинг" ще внесат предложенията си за раздела за винетния стикер, срещу който протестират. Другия понеделник предложенията ще се разглеждат от транспортната комисия към общинския съвет, която ще има извънредно заседание. След това обаче започва да тече 2-седмичен срок за обсъждане и чак на 13 септември - 2 седмици след влизането в сила на новите цени, ще има промени в наредбата.
Общината и протестиращите са далеч от постигане на компромис. Вчера на страницата на фейсбук инициативата беше публикувана черновата на нейните предложения. За част от тях съгласие има - например винетката да се полага не само на собственици на жилища, както и да се изискват по-малко документи за издаването й. Сдруженията обаче искат направо да се задраска точката за винетката и да се замени с право на кмета да въведе режим на локално паркиране за живущите в центъра в обхвата на платеното паркиране. Софиянци искат да няма подзони, а да има радиус от адреса на жилищния имот, в който да паркират. Те искат облекчения и за правилата за паркиране на хората с увреждания.
"Склонни сме, ако има стикер, да плащаме 5 лв. годишно например, за да може колите да се водят в регистър. Другото приемливо нещо е да има такса за втори автомобил, защото това е по-ефективно за намаляване на колите в центъра", обясни пред "Сега" Гергана Владкова, която е администратор на фейсбук инициативата "Не на данък паркинг". Според новата наредба цената е 150 лв. за първа кола и 450 лв. за втора на година. Не е ясно доколко е готова да отстъпи тук общинската администрация.
Чии са тротоарите? С какво са повече правата на живеещите в центъра? Имат ли право останалите да минават по тротоарите и да паркират до бордюра пред домовете на някои си?
Просто питам...
-----------------------
Блогът на Генек