:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,720,022
Активни 356
Страници 4,925
За един ден 1,302,066

Даренията за партиите драстично намаляват

Формациите не се стараят особено да поддържат публичен регистър
ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Бизнесменът Георги Гергов (вдясно) е най-крупният дарител на БСП за тази година, като я е подпомогнал с 6000 лева.
Даренията за партиите драстично намаляват, а формациите не са особено старателни в изпълнението на законовото си задължение да поддържат публичен регистър за тези постъпления, както и за сделките с имущество, които извършват, показа проверка на "Сега". От няколко години партиите са длъжни да поддържат тази информация на интернет страниците си. За даренията над 1000 лв. пък трябва да се подават и декларации за произход на средствата, казва още законът. Всяка промяна трябва да се отрази най-късно в двуседмичен срок на партийните интернет страници, а глобите варират между 5 и 10 хил. лв. С наближаването на изборите тази тенденция най-вероятно ще се промени, тъй като субсидията на малките парламентарни партии не стига за покриване на кампанията.

Най-старателни се оказаха от БСП, които чинно публикуват получените волни пожертвувания, като последното е само отпреди две седмици. Общо от началото на годината соцпартията си е докарала близо 50 хил. лв. от дарения. Сред най-активните традиционно е шефът на пловдивските социалисти - бизнесменът Георги Гергов, както и депутатката Корнелия Нинова. На партията помагат и членовете на ръководството й, общински съветници, депутати и евродепутати. На сайта на БСП няма публикувани данни за сделки с имоти или имущество над 1000 лв., но пък двама души са дарили безвъзмездно "шофьорски услуги" за цялата 2012 година.

Според сайта на ГЕРБ партията изобщо не е получавала дарения от началото на тази година. Около изборите м.г. вътрешният министър Цветан Цветанов се зарече партията да спре да събира дарения, но последното е от декември 2011 на обща сума за около 9 хил. лв. Имената на дарителите трудно могат да се разчетат заради липсата на букви. Последната и единствена публикувана сделка е от 2009 г., когато е закупен автомобил на лизинг с цена близо 29 хил. лв.

На страницата на ДПС няма информация за дарения, а само за един закупен имот в Смолян - офис с площ 236 кв.м на стойност 190 хил. лв.

СДС са декларирали над 20 хил. лв. получени средства и закупени два компютъра и принтер. Сред благодетелите няма депутати.

Само две по 300 лв. са даренията за ДСБ от началото на 2012 г., като и двете са от Петър Москов, който е член на националното ръководство. Няма и данни за разпоредителни сделки с движимо и недвижимо имущество.

Страницата на "Атака" мълчи за броя и размера на партийните дарения за тази година. Качени са само документите за миналата, представени в Сметната палата.

---- ПО ЗАКОН

По закон Сметната палата е тази, която трябва да следи дали партиите изпълняват задълженията си да поддържат публичния регистър, и то коректно. От одитната институция уточниха за "Сега", че не правят непрекъснати проверки дали разпоредбата се спазва или не. Това се установява при одита на партийните финанси, резултатите от който традиционно стават известни към края на годината.
4
1616
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
27 Август 2012 20:14
За двамата ДеСеБари - по 300 кинта на калпак.
28 Август 2012 03:13
Партията на олигарсите БСП най-много пари събрала.
28 Август 2012 11:14
Не, най много е декларирала.Боко и сие колко събрали,колко обявили е друг въпрос
28 Август 2012 17:43
Нормално е да няма дарения в класическия смисъл. Като се вземе предвид, че партиите не изпълняват основната си функция, а именно да осигуряват връзка и достъп до властови и законодателен ресурс на своите членове, изглежда логично и другото - партиите масово не събират членски внос.
Явно все пак успяват да се финансират от някъде, което отново ни връща към въпроса за тяхната функция по принцип.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД