Третата американска банка "Ситигруп" се е съгласила да изплати в рамките на извънсъдебно споразумение $590 млн. долара на акционери, пострадали от ипотечната криза през 2007-2009 г., предаде Би Би Си.
Купили акции на банката през 2007-2008 г., инвеститорите впоследствие я обвиниха, че е водила съмнително счетоводство, укрила е истинския мащаб на загубите си от ипотечното кредитиране и в балансите си е имала обезпечение по дългови задължения в размер на $50 млрд. При влошаване на имотния пазар рисковите ценни книжа биха могли да донесат милиарди загуби, което всъщност се случи. Загубвайки $27.7 млрд., банката трябваше да се обърне към Федералния резерв за спешна финансова помощ от $45 млрд., поради което акциите й се сринаха със 77% за една година. Тежки загуби понесоха и акционерите, завели иска срещу нея. Ако през октомври 2007 г. те са платили по $47 долара за една акции на "Ситигруп", в началото на 2009 г. цената на една акция се бе сринала до $2 долара. Като цяло ищците са загубили над $700 милиона. Адвокатската кантора "Кърби МакИнерни", която ги представляваше, уточни, че банката и някои от ръководителите й са предоставили лъжливи или подвеждащи информации за рисковите кредити за недвижими имоти.
"Ситигруп" отрече обвиненията, но уточни, че е сключила споразумението единствено, "за да елиминира несигурността, таксите и разходите", свързани с процедурата.
Предстои извънсъдебното споразумение да бъде одобрено и от съдебните инстанции, но сумата от $590 млн. е една от най-големите компенсации за акциониери, пострадали от кризата.
|
|