ООН призова френското правителство да гарантира, че развалянето на ромските лагери е съобразено с европейските и международните норми за човешките права, забраняващи дискриминацията, предадоха агенциите. Eкспертите на ООН по въпросите на малцинствата, мигрантите, жилищното настаняване и расизма предупреждават, че "прогонването на хора продължава и заплашва да постави семейства в положение на голяма уязвимост".
"Насилственото прогонване не е уместен отговор, трябва да бъдат потърсени алтернативни решения, отговарящи на стандартите за човешките права", заяви Ракел Ролник, специален докладчик за правото на жилищно настаняване. "Трябва да бъдат правно задействани задължителни мерки за защита, включително предоставянето на алтернативи за прилично жилище", допълва тя.
През август бяха разгонени роми, изградили катуни в градовете Лил, Лион и Париж. Експертите на ООН припомнят, че подобни действия бяха предприети през август 2010 г. "Тези информации са тревожни, особено защото не за първи път роми са колективно прогонвани от Франция", заяви Рита Ишак, независим експерт по малцинствата. "За съжаление тези действия показват, че ромите продължават да не се ползват със същите свободи на придвижване и установяване и продължават да са подложени на дискриминация", категорична е тя. Специалният докладчик за правата на имигрантите Франсоа Крепо смята, че "крайната цел изглежда е експулсирането на ромските общности от Франция". Според него "колективното експулсиране е забранено в международното право и че репатрирането трябва да бъде доброволно в съответствие с международното право и основано на индивидуални преценки и независимо наблюдение".
Експертите на ООН в областта на човешките права изразяват безпокойство от практиката за финансово насърчаване на ромите да се върнат в родината си. Тази практика позволявала на правителството да твърди, че ромите се връщат доброволно в страната си, и го предпазва от оспорване в съда на принудителното прогонване.
Междувременно вчера властите в Марсилия прогониха около 100 роми, сред които и 20 деца. Те били прогонени въз основа на две съдебни решения. Катун с 64 роми бе развален и в парижкото предградие Кретей.
Френското правителство официално публикува наредбата за премахването на незаконните ромски лагери. Според нея префектите на областите в страната трябва да изпълняват съдебните решения за разрушаването на незаконните лагери, като проучват предварително ситуациите и "осигуряват отношение на безпристрастност и уважение към всяко лице в тежко социално положение". Лагерите могат да бъдат евакуирани незабавно при заплаха за сигурността на обитателите им, които трябва да бъдат подпомагани в социалната си интеграция във всички области - здравеопазване, труд, образование и др. Документът потвърждава премахването на временните ограничения на достъпа до френския трудов пазар за български и румънски граждани.